Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Алибаба е турска.

Игла во сено, има милион американски страни кои што доставуваат телефони...
Алибаба е кинеска фирма не турска. Иначе моментално после ebay најдобра страна е www.aliexpress.com (ова е страната за нарачки на мало на пример само 1 производ за разлика од алибаба каде што се работи магацински минимум 5-10 броја од истиот производ). За сите оние што не сакаат да се замараат со отварање на пејпал преку други држави најдобра алтернатива е алиекспрес и тоа е факт.
 

Samurai Jack

Penspinner
Член од
15 април 2012
Мислења
3.659
Поени од реакции
8.659
Алибаба е кинеска фирма не турска. Иначе моментално после ebay најдобра страна е www.aliexpress.com (ова е страната за нарачки на мало на пример само 1 производ за разлика од алибаба каде што се работи магацински минимум 5-10 броја од истиот производ). За сите оние што не сакаат да се замараат со отварање на пејпал преку други држави најдобра алтернатива е алиекспрес и тоа е факт.
Алибаба е фактички алиекспрес, сменето им е името од неодамна.
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Алибаба е фактички алиекспрес, сменето им е името од неодамна.
Не и е сменето името отворена е од истата фирма (алибаба) но за купување на мало, алибаба сеуште си постои за купување на големо исто така и продавачите се различни.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
570
Поени од реакции
143
Не и е сменето името отворена е од истата фирма (алибаба) но за купување на мало, алибаба сеуште си постои за купување на големо исто така и продавачите се различни.
tocno taka
 

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
Вака. Сакам да порачам од ибеј маска за телефон од Англија преку royal mail airmail ( small packet). Ме интересира дали кога ке стигни тука ке имам некои дополнителни трошоици и гњаважи ?
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Вака. Сакам да порачам од ибеј маска за телефон од Англија преку royal mail airmail ( small packet). Ме интересира дали кога ке стигни тука ке имам некои дополнителни трошоици и гњаважи ?
До 22евра немаш никакви трошоци од 22 до 45евра плаќаш ддв,а над 45 евра царина+ддв. Сумите важат за вкупната вредност производ+поштарина.
 

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Не им копирајте информации, не е во ред како би било да ви копираат вас нешто?
@nenad1084 не ги изложувај сите информации, барем затемни или едитирај некоја бројка, буква и слично. Не поставувај јавно шо годе ;), твој избор.
Ти пишав и претходно според сликата што ја постави. Остани ми со здравје.
 
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Здраво, имав нарачка од алиекспресс и денска тракот кажува дека е пристигната во мк или

2/15/2014 9:32:00 AM CZECH REPUBLIC PRAHA 120 Insert item into bag (Otb)
2/15/2014 2:45:00 PM CZECH REPUBLIC PRAHA 120 Send item abroad (EDI-received)
2/19/2014 12:25:00 PM MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE Receive item at office of exchange (Inb)
е сега ме интересира од каде треба да ја подигнам пратката ? 1003 е пошта кај железничка или ?
 
Член од
17 мај 2012
Мислења
184
Поени од реакции
105
Здраво, имав нарачка од алиекспресс и денска тракот кажува дека е пристигната во мк или

2/15/2014 9:32:00 AM CZECH REPUBLIC PRAHA 120 Insert item into bag (Otb)
2/15/2014 2:45:00 PM CZECH REPUBLIC PRAHA 120 Send item abroad (EDI-received)
2/19/2014 12:25:00 PM MACEDONIA, THE FORMER YUGOSLAV REPUBLIC OF SKOPJE 1003 OFFICE OF EXCHANGE Receive item at office of exchange (Inb)
е сега ме интересира од каде треба да ја подигнам пратката ? 1003 е пошта кај железничка или ?
Пратката е стигната на царина кога ќе пише Sent item to domestic location најмногу после 2 дена ќе ти ја донесат дома доколку не подлежи на царина.
 

hnv

Член од
14 ноември 2010
Мислења
91
Поени од реакции
14
До 22евра немаш никакви трошоци од 22 до 45евра плаќаш ддв,а над 45 евра царина+ддв. Сумите важат за вкупната вредност производ+поштарина.
Me interesirase za postata. Da ne e nekoja brza pa da treba da plakam ovde nesto....
 
Член од
18 октомври 2010
Мислења
151
Поени од реакции
52
nema sto da rizikuvas stigaat site pratki
do sega 6 naracki imam poracano site mi stignaa na adresa bez da platam dodatno nesto.
sega mi stiga naracka od 54 dolari pa ke vidime dali ke me carinat.

Narackite stigaat od 24 do 35 dena.
Зависи мене вчера ми стигнаа 2 LED светилки за 19 дена
 
Член од
2 јануари 2008
Мислења
33
Поени од реакции
6
Не им копирајте информации, не е во ред како би било да ви копираат вас нешто?
@nenad1084 не ги изложувај сите информации, барем затемни или едитирај некоја бројка, буква и слично. Не поставувај јавно шо годе ;), твој избор.
Ти пишав и претходно според сликата што ја постави. Остани ми со здравје.
Fala druze ne vidov za drug pat ke znam pozdrav.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: M-1
Член од
21 декември 2011
Мислења
568
Поени од реакции
294
Пратката е стигната на царина кога ќе пише Sent item to domestic location најмногу после 2 дена ќе ти ја донесат дома доколку не подлежи на царина.
сега ми пишува to domestic location... се работи за пратка од 2 јакни ... треба јас да подигнам од негде или ке стигне нешто дома? ( пс: прв пат нарачувам затоа не знам :) ФАЛА
 

Kajgana Shop

На врв Bottom