Купување преку интернет (генерална дискусија)

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
@acereal колку кошта дресов на аталанта ?

испратено од мојот Nexus 7 2013 користејќи Tapatalk
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
@acereal колку кошта дресов на аталанта ?

испратено од мојот Nexus 7 2013 користејќи Tapatalk
2000 денари , за форумџии поефтино :D
--- надополнето: 6 февруари 2014 во 10:00 ---
Па од кога е 15???
Не знам од кога е , знам само дека кога им се јавив им кажав демек до 45 е не се плаќа ништо тие ми рекоа не е битна цената на производот и 15 да е прати ни фактура од купениот производ и потврда од банка колку си платил. Само ги менуваат законите како ќе им текне а никој од граѓаните не купува службен весник да ги прати како одат законите .
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.634
Поени од реакции
1.489
Не знам од кога е , знам само дека кога им се јавив им кажав демек до 45 е не се плаќа ништо тие ми рекоа не е битна цената на производот и 15 да е прати ни фактура од купениот производ и потврда од банка колку си платил. Само ги менуваат законите како ќе им текне а никој од граѓаните не купува службен весник да ги прати како одат законите .
Ти побарале тоа за да ја видат реалната цена на производот(ова обично треба да го пише на царинска декларација коа се праќа производ,али некои ставаат дека вредноста е 5-6евра иако ти си платил пример 40евра),а не за да те царинат на 15 евра.пишав погоре за која вредност како се плаќа царина.истото ми го потврдија од царина на мејл пред отприлика 2 недели али го иам избришано мејлот случајно изглеа,иначе ќе стаев и слика.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Што се дешава ако поштарот дојде а вие не сте дома?
 
Член од
5 јануари 2012
Мислења
9.288
Поени од реакции
4.961
Што се дешава ако поштарот дојде а вие не сте дома?
Ќе ти остави картонче да си ја подигниш во пошта пратката, или ако е мала пратка ќе ти ја остави само така .
 
Член од
14 август 2010
Мислења
1.156
Поени од реакции
1.376
Ако пратката е препорачана со тракинг број, без оглед на големината, мора примачот да се потпише на доставницата........
 
Член од
9 мај 2005
Мислења
100
Поени од реакции
13
А ја сум нов и сеа сакам да прашам нешто.

На пример преку Амазон
Нели потполнуваш име, презиме, број на картица, ... е сеа кога сме веќе кај адресата ? Што треба да се наведе тука значи јас сакам да ми стигне тоа што на пример ќе го нарачам во пошта да ми седи и јас лично да одам да си го подигнам ( значи да не ми стига дома ) ? Како тоа адреса се пополнува ли или се остава празно ? Ај нека помогне некој поискусен :)
Да, може ова. Вака напиши ја адресата:
Regenerator (како се викаш таму)
Post Restante
1000 Skopje
Macedonia

и после ќе си одиш до Пошта 2 (кај железничката станица) и ќе се си прашуваш дали стигнал пост рестант на твое име.
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Што е потребно за да се купи производ од интернет ? дали онаа цена за shipping е вистинската која треба да се доплати за да стигне производот до дома,или има екстра трошоци ? ме интересира општо за сите страници,вклучително и оваа- http://www.aliexpress.com/
 
Член од
11 јули 2009
Мислења
1.415
Поени од реакции
962
Што е потребно за да се купи производ од интернет ? дали онаа цена за shipping е вистинската која треба да се доплати за да стигне производот до дома,или има екстра трошоци ? ме интересира општо за сите страници,вклучително и оваа- http://www.aliexpress.com/
Кога ќе го отвориш производот, смени си место до каде ќе се доставува (Македонија) и ќе ти одреди цена, или можда производот ќе биде со Free Shipping.
пример: Untitled.jpg
Цената е таа што ја гледаш на страната, освен за производи поскапи од 30 долари ако ти ги фатат на царина (телефони,конзоли...) за нив се плаќа одредена сума царина и данок
 
Член од
15 јануари 2014
Мислења
2.706
Поени од реакции
1.619
Кога ќе го отвориш производот, смени си место до каде ќе се доставува (Македонија) и ќе ти одреди цена, или можда производот ќе биде со Free Shipping.
пример:Прегледај го приврзокот 84087
Цената е таа што ја гледаш на страната, освен за производи поскапи од 30 долари ако ти ги фатат на царина (телефони,конзоли...) за нив се плаќа одредена сума царина и данок

А преку кои картички може да се купат ?
 
Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Има некој порачано Net + картичка од Neteller ? Само што ми стаса емаил, тие што имаат акаунт на neteller можат да проверат за картичката овде.
 
Член од
7 март 2013
Мислења
36
Поени од реакции
6
Пак јас ... :/.
Пак имам проблем при купување на aliexpress.
Истадов мастер дебитна картичка, и сега сите податоци ги ставам од кога ќе штиклирам кој производ го сакам да го купам и повторно ми прави проблем дека не сум имал доволно средства :mad:.
Да не знае некој што можи да е проблемот ?

Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom