Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
15 февруари 2021
Мислења
79
Поени од реакции
399
Здраво,

Book Depository на 26-ти престанува со работа. Да предложите некој друг сајт за нарачка на книги, сличен на Book Depository?
Немам искуство со нив но од што читам што други што пишуваат, добра алтернатива била: https://blackwells.co.uk/bookshop/home
 

stk

Programmer
Член од
15 ноември 2009
Мислења
26
Поени од реакции
3
Последно уредено:
Член од
10 јули 2012
Мислења
17
Поени од реакции
0
da no zborot mi bese dali dobil nekoj pratka so takov broj od dhl so 10 brojki , sepak mislam deka pratkata ne mi e ispratena i deka se raboti za lazna strana na aliexpress a na dhl tracking kazuva deka brojot ne postoi

Sent from my Redmi Note 9 Pro using Tapatalk
Можно е да е некој што прави Dropshiping и да нема Trcking code.... ама тоа не значи дека нема да стигне пратката...
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
150
Поени од реакции
74
Оди во царина, кажи им дека имаш зборено со "канцеларијата/адвокатот" и закани му се дека ќе пријавиш на негов претпоставен, или како ја што правам во лице му се заканувам со тужба во стилот: Знаеш дека никој нема доверба во царината и е на лош глас, не ме терај да објавувам на интернет не би сакал да привлечеш пажња веруј ми. Скоро сите од нив се плашат дека ако ги објавеш онлајн дека ќе ги прочешлат малку.
За жал во овој случај царинарниците се законски во право.Имаат полно право да ти го запленат часовникот.


Sent from my Mi Note 10 using Tapatalk
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
dali ja vrakjaat pratkata ako ne ja podignam za nekolku dena? Kako Sa odbijam pratka?
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
dali ja vrakjaat pratkata ako ne ja podignam za nekolku dena? Kako Sa odbijam pratka?
Рокот за подигање е од 8 до 15 дена, а како да одбиеш пратка? Лесно, идеш на шалтер кажуваш дека таа пратка ја одбиваш и тоа е тоа или воопшто не ја подигаш.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.124
Поени од реакции
833
Како можам да овластам некого во мое име да подигне пратка додека сум на одмор? Дали само да му ја оставам мојата ЛК е доволно?
 

thisisnoizy

Good things take time
Член од
29 јули 2010
Мислења
2.007
Поени од реакции
2.043
Рокот за подигање е од 8 до 15 дена, а како да одбиеш пратка? Лесно, идеш на шалтер кажуваш дека таа пратка ја одбиваш и тоа е тоа или воопшто не ја подигаш.
Togas ne plakam nisto na UPS taka? Lezarina i taksi stvari
 

PsychoalieN

Омлет мастеР
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.703
Поени од реакции
1.411
Togas ne plakam nisto na UPS taka? Lezarina i taksi stvari
Се подлежи на товар на испраќачот, имам неколку пратки вратено (они го викаат тоа суспензија на пратка) едноставно одбивам да ја примам и потоа они ги наплаќаат трошоците од испраќачот
Автоматски споено мислење:

Како можам да овластам некого во мое име да подигне пратка додека сум на одмор? Дали само да му ја оставам мојата ЛК е доволно?
Центар и Карпош ми имаат барано полномошно заверено на нотар, Ѓорче дива лига
 
Член од
24 март 2023
Мислења
78
Поени од реакции
163
Значи пријател од Кина ми прати подарок, ефтин часовник (и ова навистина е така, не ми е купен). Ми го прати преку УПС со Invoice за цената која ја ставил 90 долари. Саатот може е и нешто над тоа не знам но ништо драстично, он пишал 90 долари во вредност на пратката.

Сега од УПС ме тераат да одам до Аеродром Петровец да им се докажувам на Царина дека е подарок и дека вредноста е таа и дека го немам јас купено и дека немам да приложам доказ од банка за трансакција. Дури им реков дека ако сакаат нека ја отворат пратката да видат дека е кинески саат.

Они не сакаат да прифатат и ме тераат да одам до Петровец да им објаснам на царина и таму да платам давачки за данок и ако треба и царина. Значи вакво однесување нема никаде во свет. Ги прашав дали може да ме застапуваат они за царинска постапка за да не одам до Петровец и назад, на што одбија.

За 150 долари треба да одам со таксо 50 минути до Аеродром за пратка која со бензин, данок, царина и ЛЕЖАРИНА ќе ме кошта повеќе од самата пратка.

Дно од држава, никаде го нема ова.

Исто од УПС ми кажа дека ако завршам работа на царина и ја прифатат пратката како подарок ќе морам сам да си ја подигнам од кај нив, нема да ми ја достават. Плус ми рекоа блиско ми било, Петровец и УПС во Илинден биле у спат.

Дно. До Кина со ќе стигнам побрзо наместо тука што ќе изгубам време, пари и живци.
Автоматски споено мислење:

Значи до Аеродром Петровец и назад 3000 денари со такси ќе ме фати.

Таму кога ќе отидам не знам дали со тие од Царина воопшто дали ќе завршам работа.

Лежарина од УПС ми бараат 1400 денари.

Некој совет што да направам?
 
Последно уредено:
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Значи пријател од Кина ми прати подарок, ефтин часовник (и ова навистина е така, не ми е купен). Ми го прати преку УПС со Invoice за цената која ја ставил 90 долари. Саатот може е и нешто над тоа не знам но ништо драстично, он пишал 90 долари во вредност на пратката.

Сега од УПС ме тераат да одам до Аеродром Петровец да им се докажувам на Царина дека е подарок и дека вредноста е таа и дека го немам јас купено и дека немам да приложам доказ од банка за трансакција. Дури им реков дека ако сакаат нека ја отворат пратката да видат дека е кинески саат.

Они не сакаат да прифатат и ме тераат да одам до Петровец да им објаснам на царина и таму да платам давачки за данок и ако треба и царина. Значи вакво однесување нема никаде во свет. Ги прашав дали може да ме застапуваат они за царинска постапка за да не одам до Петровец и назад, на што одбија.

За 150 долари треба да одам со таксо 50 минути до Аеродром за пратка која со бензин, данок, царина и ЛЕЖАРИНА ќе ме кошта повеќе од самата пратка.

Дно од држава, никаде го нема ова.

Исто од УПС ми кажа дека ако завршам работа на царина и ја прифатат пратката како подарок ќе морам сам да си ја подигнам од кај нив, нема да ми ја достават. Плус ми рекоа блиско ми било, Петровец и УПС во Илинден биле у спат.

Дно. До Кина со ќе стигнам побрзо наместо тука што ќе изгубам време, пари и живци.
Автоматски споено мислење:

Значи до Аеродром Петровец и назад 3000 денари со такси ќе ме фати.

Таму кога ќе отидам не знам дали со тие од Царина воопшто дали ќе завршам работа.

Лежарина од УПС ми бараат 1400 денари.

Некој совет што да направам?
Не се праќа у ебанава МК ништо.. едни кинески слушалки од 2000 ден ми ги царинат ги вратив назад... Од али кинески слушалки.....дно дна
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
757
Поени од реакции
359
Значи пријател од Кина ми прати подарок, ефтин часовник (и ова навистина е така, не ми е купен). Ми го прати преку УПС со Invoice за цената која ја ставил 90 долари. Саатот може е и нешто над тоа не знам но ништо драстично, он пишал 90 долари во вредност на пратката.

Сега од УПС ме тераат да одам до Аеродром Петровец да им се докажувам на Царина дека е подарок и дека вредноста е таа и дека го немам јас купено и дека немам да приложам доказ од банка за трансакција. Дури им реков дека ако сакаат нека ја отворат пратката да видат дека е кинески саат.

Они не сакаат да прифатат и ме тераат да одам до Петровец да им објаснам на царина и таму да платам давачки за данок и ако треба и царина. Значи вакво однесување нема никаде во свет. Ги прашав дали може да ме застапуваат они за царинска постапка за да не одам до Петровец и назад, на што одбија.

За 150 долари треба да одам со таксо 50 минути до Аеродром за пратка која со бензин, данок, царина и ЛЕЖАРИНА ќе ме кошта повеќе од самата пратка.

Дно од држава, никаде го нема ова.

Исто од УПС ми кажа дека ако завршам работа на царина и ја прифатат пратката како подарок ќе морам сам да си ја подигнам од кај нив, нема да ми ја достават. Плус ми рекоа блиско ми било, Петровец и УПС во Илинден биле у спат.

Дно. До Кина со ќе стигнам побрзо наместо тука што ќе изгубам време, пари и живци.
Автоматски споено мислење:

Значи до Аеродром Петровец и назад 3000 денари со такси ќе ме фати.

Таму кога ќе отидам не знам дали со тие од Царина воопшто дали ќе завршам работа.

Лежарина од УПС ми бараат 1400 денари.

Некој совет што да направам?
Мислам дека имаш автобус што вози до аеродромот Петровец за 200 денари.
 
Член од
24 март 2023
Мислења
78
Поени од реакции
163
Прашање: Кога бев да си подигнам и платам царина за пратка стигната од Кина пратена преку УПС, на царина Петровец платив со картичка (единствен начин за плаќање) при што на терминалот/апаратот за картички требаше прво да го внесам мојот матичен број, па цариникот внесе некој број, па тек после требаше да внесам Пин број од картичката за да платам.

Прашањето ми е, нормално е ова да внесуваш матичен број на терминалот за плаќање со дебитна/кредитна картица? Прв пат го гледам ова и ми беше многу чудно. Обично внесуваш само Пин, или ако е безконтактна ни Пин не треба.

Некој со слично искуство?
 
Член од
5 септември 2023
Мислења
2
Поени од реакции
7
Пред некое време почнав да правам мобилна апликација со Flutter за следење на пратки преку Македонски Пошти поради лошото искуство при следењето на пратките преку нивниот сајт. Апликацијата ја именував како Trackle.mk, и конечно е пуштена за review на AppStore и Play Store.
Од функционална гледна точка, работите стојат вака:
 • нема потреба од никакво регистрирање, најавување и такви работи, едноставно ја симнете апликацијата и можете да ја користите
 • сите податоци се чуваат на вашиот уред, и не се препраќаат никаде настрана кон некој трет сервис или нешто слично
 • нема реклами ниту премиум работи кои би се купувале
 • повеќејазична е, преведена е на Македонски, Англиски и Албански
 • на екранот за добредојде можете да прочитате за дел од функционалностите
 • има темна и светла тема
 • можете да додавате пратки преку нивниот tracking number, да додадете опис, и линк до продуктот од Aliexpress од каде ќе биде земена слика за истата (сега за сега работи само со Aliexpress, во иднина ќе гледам да додадам и собирање на слики од, ASSOS, AMAZON, EBAY и слични сајтови, фидбекот тука е повеќе од добредојден)
 • можете да ги менувате описот и сликата на пратките со swipe кон десно за edit, и swipe кон лево за delete
 • може да пребарувате низ пратките по tracking number и description, при пребарувањето латиничните букви се мапирани во кирилични, па така доколку имате пратка со опис "Kamera" а пребарувате за "Kamera" пратката ке ви биде прикажана како резултат
 • статустите за следење кои ги враќаат од API-то на Македонски Пошти, се мапирани во нешто поразбирливо, барем пробав, а ќе гледам во некоја наредна верзија дополнително да ги подобрам и преведам, ама за тоа ќе треба да идам до некој во пошта убаво да ми објасни кое што значи.
 • десно во листата имате индикатор кој е обоен со зелено доколку пратката ви е спремна да ја земете во пошта, малку поголем индикатор кој покажува каде е вашата пратка во моментот, дали патува некаде надвор од мк, дали патува од царина или склад кон пошта, или е во пошта.
 • и доста други ситници кои може сами да ги истражите.

сега за сега имам најдено неколку ситни багови, кој ги приметив откако ја пуштив за review:
 • има опција pull to refresh, со повлекување на надолу на листата со пратки кое ке форсира ажурирање на статусите доколку имате потреба од нешто такво, и кога истото ке го направите, сликите од пратките ке ви ги снема, се што треба е да ја рестартирате апликацијата, и сликите ќе се појават повторно
 • има опција за да ги подредите пристигнатите пратки на врвот од листата, и доколку избришете некоја пратка, пратките ќе се измешаат, и овој проблем се решава со рестарт на апликацијата, или да ја исклучите и вклучите опцијата повторно од app drawer-от каде што имате и дополнителни подесувања
за некоја идна верзија планирани се подобрувања, и воведување на нотификации, но за да има нотификации ќе мора да има регистрирање и најавување во апликацијата, и план ми е тоа да биде опционално, кој сака да користи нотификации да си се најави, а кој нема потреба од нешто такво, слободно да си ја користи апликацијата.
планирам да додадам и home widget, кој ке можете да го додадете на вашиот екран и да ги следите пратките без да влегувате во апликацијата.

Инаку апликацијата ја правам како подарок за сите кој планираат да ја користат за првиот роденден на мојот син Марин (03.09.2023).

Кој може нека ја проба и нека сподели фидбек.

Поздрав :)

Кој сака да ја проба веднаш, можете да ја пробате преку TestFlight за iOS на следниот линк.


ezgif-1-702a91a61d.gif
 

Kajgana Shop

На врв Bottom