Купување преку интернет (генерална дискусија)

Член од
6 јануари 2015
Мислења
1.302
Поени од реакции
1.242
извинете дечки прашање,купував (dc power supply) ПРОКЛЕТО СЕ НАМАЧИВ МНОГУ пошто типати го платив от три различни продавачи и трипати ми ги вратија парите со образложение 1 фабриката нема матријали,второто корона градот ни е затворен 3 неможе да биде испратено во north macedonia арно еден друг упорен продавац со го игнорирав цело време беше доста упорен па го платиш и го пусти ОТ ПОЛСКА поентата е имале склад таму па било поефтино него друго ми е поштено е преку DHL на чуден начин пошто немозе ни отаму да се пошти но некако тој успеал плус продавачот незнае да ми објасни за јас да разберам него работата во сево ова ми е друго (АМАН НЕПРАШУВАЈТЕ ВЕКЕ И ОНАКА ПОКОЛНО СКАПО ГО ПЛАТИВ) дали ке ми наплатат и за ова или ке биде free shipping коски ми се тресат посто е DHL извинете што е долго,поздрав дечки
 
Член од
12 август 2012
Мислења
317
Поени од реакции
100
Здраво,нарачав слушаки од Али 2700 денари, и мислев дека до 90 евра нема царина и сега ми пишува во тракингот дека е на царина, не се разбирам скриншот подолу. Дали ќе ми наплатат и царина не знаев дека треба да пишам да ги испратат ко подарок пошто до 90 евра не подлежат на царина .Дали ќе треба нешто да платам и колку би чинело тоа.
 

Attachments

Член од
30 април 2020
Мислења
153
Поени од реакции
182
Здраво,нарачав слушаки од Али 2700 денари, и мислев дека до 90 евра нема царина и сега ми пишува во тракингот дека е на царина, не се разбирам скриншот подолу. Дали ќе ми наплатат и царина не знаев дека треба да пишам да ги испратат ко подарок пошто до 90 евра не подлежат на царина .Дали ќе треба нешто да платам и колку би чинело тоа.
nema da ti naplatat
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
Здраво,нарачав слушаки од Али 2700 денари, и мислев дека до 90 евра нема царина и сега ми пишува во тракингот дека е на царина, не се разбирам скриншот подолу. Дали ќе ми наплатат и царина не знаев дека треба да пишам да ги испратат ко подарок пошто до 90 евра не подлежат на царина .Дали ќе треба нешто да платам и колку би чинело тоа.
Пратката не ти е ни стигната во државава. Помината е на царински преглед во Кина. Кога ке пристигне во државава ќе ти пишува ''1003, пристигната во наизменична пошта'', а после тоа 1003-1000 (во пошта) што би било најдобро за тебе зошто нема да платиш ниту еден денар или 1003-1006, што значи пратена на царински преглед.
 
Член од
10 јуни 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Zdravo,nekoj da kaze iskustvo so bike24 ,pred 8 dena imav naracno pratka vo vrednost od 150e ,pa ako moze nekoj da mi kaze od prilika za kolku vreme stigaat pratkite i dali na taa cifra od 150e kje imam dopolnitelni trosoci ?(koga kje otidam vo tracking na mk posta ova mi pisuva ,moze nekoj da mi kaze sto znaci) Screenshot_7.png
 
Последно уредено:
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.172
Zdravo,nekoj da kaze iskustvo so bike24 ,pred 8 dena imav naracno pratka vo vrednost od 150e ,pa ako moze nekoj da mi kaze od prilika za kolku vreme stigaat pratkite i dali na taa cifra od 150e kje imam dopolnitelni trosoci ?(koga kje otidam vo tracking na mk posta ova mi pisuva ,moze nekoj da mi kaze sto znaci)Прегледај го приврзокот 336416
Не сум сигурен, но треба да ти стигне дома на адреса ливче (од поштар) за подигнување на опремата.

Мислам дека на оваа цена од 150ЕУР имаш давачки дополнителни (царина/данок...). Јави се во пошта ако уопште ти крене некој.
 
Член од
2 септември 2021
Мислења
52
Поени од реакции
31
Здраво, дали има некоја услуга/сервис за препраќање на пратки во Македонија?

На пример: при купување на нешто он-лајн, наведеш адреса во Германија и после од таа адреса ти препратат во Македонија?
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
Zdravo,nekoj da kaze iskustvo so bike24 ,pred 8 dena imav naracno pratka vo vrednost od 150e ,pa ako moze nekoj da mi kaze od prilika za kolku vreme stigaat pratkite i dali na taa cifra od 150e kje imam dopolnitelni trosoci ?(koga kje otidam vo tracking na mk posta ova mi pisuva ,moze nekoj da mi kaze sto znaci)Прегледај го приврзокот 336416
Пратката сеуште не ти е пристигната во Македонија. Испратена е од поштата во Германија на нивниот аеродром на 20.6.2022. Па сега рачунај, додека се утовари во авион кај нив, додека се истовари на наш аеродром, па во наша пошта и кога ќе ти пишува "pristignata vo naizmenicna posta (vlez)" тогаш е влезена во Македонија. А во врска со царина, може да поминеш и без да платиш. Нема правило.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
znae li nekoj od prilika kolku vreme gi zadrzuvaat pratkite na carina?
Иди утре сабаље во Пошта 2 директно на шалтерот на царина (работат од 8 саат) и распрашај се за пакетот, дали и колку треба да платиш. Не чекај да ти стигне писмо од царина, за тоа колку си ја платил пратката ?, зошто колку повеќе време седи ќе мора да платиш и лежарина.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Сакам да купам рачен часовник, огласен на амазон од јапонски продавач. Кошта околу 340€. Прашањето ми е ако можи да ми ја објасните процедурата, нарачка, плаќање, достава, царина кај нас и слично?
Колку се дополнителните давачки, ако ги има и кои се?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 
Член од
10 јуни 2021
Мислења
3
Поени од реакции
0
Иди утре сабаље во Пошта 2 директно на шалтерот на царина (работат од 8 саат) и распрашај се за пакетот, дали и колку треба да платиш. Не чекај да ти стигне писмо од царина, за тоа колку си ја платил пратката ?, зошто колку повеќе време седи ќе мора да платиш и лежарина.
Druze bev denes im odnesov toa so trebase i mi rekoa vo sreda da sum otisol da go podignam paketot,e sea ne gledam pricina zasto ne mi go dadoa paketot odma ,da ne praat nekoj prevari pa i vo sreda da ne mi go dadat ili ne ?(ne sum imal do sega vaka pogolema naracka za koja treba carina da platam ,pa zatoa prasuvam)
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
48
Поени од реакции
19
Skopje IO 1003
Која е оваа пошта?
Меѓународно одделение во Пошта 2 кај железничка станица. Таму се прима меѓународниот материјал. Они не работат со странки. Од кај нив пратките се испраќаат во друго одделение,кај поштарите и они или ќе ти ја донесат пратката дома или ќе ти остават известие за да ја подигнеш пратката. Поздрав.
Автоматски споено мислење:

Druze bev denes im odnesov toa so trebase i mi rekoa vo sreda da sum otisol da go podignam paketot,e sea ne gledam pricina zasto ne mi go dadoa paketot odma ,da ne praat nekoj prevari pa i vo sreda da ne mi go dadat ili ne ?(ne sum imal do sega vaka pogolema naracka za koja treba carina da platam ,pa zatoa prasuvam)
Не прават превари, туку ти рекле да дојдеш друг ден зошто пратката сеуште не ти е прегледана од страна на царина.
 
Член од
2 ноември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
52
Сакам да купам рачен часовник, огласен на амазон од јапонски продавач. Кошта околу 340€. Прашањето ми е ако можи да ми ја објасните процедурата, нарачка, плаќање, достава, царина кај нас и слично?
Колку се дополнителните давачки, ако ги има и кои се?

Sent from my Mi 9T using Tapatalk
Некој да одговори ?


Sent from my Mi 9T using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom