Купување преку интернет (генерална дискусија)

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
274
Поени од реакции
333
Изјава од Сингапур-пошта пошо мислам тие се превозници за пратките од Али.

23 Mar 2020

North Macedonia - Measures taken to minimize the spread of COVID-19

Post of North Macedonia has advised that the government has officially declared a state of emergency for 30 days from 19 March 2020 (period subject to extension). This situation will have a major impact on operations, and quality of service for all types of inbound and outbound mail is affected. Service delivery standards cannot be guaranteed.

P.S. Од најновите информации што им се објавени скоро секаде (читај 5-6 поголеми европски земји) се олабавуваат мерките така да има надеж.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
56
Поени од реакции
19
Здраво. Нарачката од awesomebooks ме чини 30 евра. Од awesomebooks ми објаснија дека на пакетот НЕ лепат цени, а ниту фактура има внатре. Но, денес од истиот сајт на другарка ѝ стигна пакет книги со НАЛЕПНИЦА на која имаше и цена. Многу се зачудив.

Е, сега, што јас ќе платам тука дополнително? Данок, зашто е повеќе од 22 евра?

Ај опрајте ме.
 

jovankrstevski1

ТАТА_МАТА
Член од
2 декември 2012
Мислења
742
Поени од реакции
422
Здраво. Нарачката од awesomebooks ме чини 30 евра. Од awesomebooks ми објаснија дека на пакетот НЕ лепат цени, а ниту фактура има внатре. Но, денес од истиот сајт на другарка ѝ стигна пакет книги со НАЛЕПНИЦА на која имаше и цена. Многу се зачудив.

Е, сега, што јас ќе платам тука дополнително? Данок, зашто е повеќе од 22 евра?

Ај опрајте ме.
За книги нема ништо да платиш, евентуално 5% ДДВ. Само за книгата и шипингот
 
Член од
26 април 2020
Мислења
56
Поени од реакции
83
Здраво. Нарачката од awesomebooks ме чини 30 евра. Од awesomebooks ми објаснија дека на пакетот НЕ лепат цени, а ниту фактура има внатре. Но, денес од истиот сајт на другарка ѝ стигна пакет книги со НАЛЕПНИЦА на која имаше и цена. Многу се зачудив.

Е, сега, што јас ќе платам тука дополнително? Данок, зашто е повеќе од 22 евра?

Ај опрајте ме.
Ништо нема да платиш.
Јас сум имала нарачки и од по 50 евра и никогаш не ми наплатиле.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
1.621
Поени од реакции
3.990
Здраво. Нарачката од awesomebooks ме чини 30 евра. Од awesomebooks ми објаснија дека на пакетот НЕ лепат цени, а ниту фактура има внатре. Но, денес од истиот сајт на другарка ѝ стигна пакет книги со НАЛЕПНИЦА на која имаше и цена. Многу се зачудив.

Е, сега, што јас ќе платам тука дополнително? Данок, зашто е повеќе од 22 евра?

Ај опрајте ме.
Ако вкупната сума е под 45 евра мислам не се плаќа ни царина ниту пак ддв, а од 45 до 90 мислам се плаќа само ддв без царина
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.126
Поени од реакции
11.466
Како и дали можам да нарачам ствари од Њу Јоркер, Брешка, Зара, Пул и Беар?

На сајтовите отворив и никаде немаше за плаќање.
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.099
Поени од реакции
5.656
Како и дали можам да нарачам ствари од Њу Јоркер, Брешка, Зара, Пул и Беар?

На сајтовите отворив и никаде немаше за плаќање.
На FashionGroup работи се ОК. Регистрација прво, па избор на производи и плаќање. Доставата им е катастрофа една недела чекав. Имаат сега некој попусти (горе-доле).
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.126
Поени од реакции
11.466
На FashionGroup работи се ОК. Регистрација прво, па избор на производи и плаќање. Доставата им е катастрофа една недела чекав. Имаат сега некој попусти (горе-доле).
A drugive?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.126
Поени од реакции
11.466
Немаат опција за онлајн шопинг :(. Се имав јавено во скоро време и одговорот беше -сеуште не.
2020 година а овие незнаат да продаваат преку интернет.
Затоа главни се оние ФБ страни, kupi ocila, naeftino и т.н.:(
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.420
Поени од реакции
20.941
Дали има некој купено нешто од DFTBA во последнава пола година?
Јас многу се напнав. Имав порачано нешто на 25 декември, ама беше на pre-order, и го шипнаа тек на почеток на март, и не ми стигна после 6 недели, и им пишав, и дебилите (ќе се отрујам озбилно), ми рекоа дека имало проблем со мојата нарачка БИЛА ИСПЕЧАТЕНА АДРЕСАТА НА ЛИВЧЕ НА КОЕ НЕМАЛО ДОВОЛНО МЕСТО ДА СЕ ПРИКАЖЕ ЦЕЛАТА АДРЕСА значи ова ми го кажуваат 6 недели откако чекав плус да не рачунам 2 месеца пре ордер, ќе се самозапалев.
Ми ги вратија парите и ми рекоа ако сакам пак да порачам.
Бидејќи тоа ми е за подарок на најдрагата личност у мојот свет, го порачав пак и им реков ај глејте пак да се деси истото, и го шипнаа на 20 април, и еве сега месец го нема... значи пак ко да ми се пишуе црно сценарио... да знам ковид-19 итн али...

TL;DR Дали ви стигнало нешто од DFTBA у последнава пола година и за колку време ви стигнало?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
13.420
Поени од реакции
20.941
Требаше да се пожалам тука за да стигне.
FUCK YEAH!
 
Член од
20 јануари 2018
Мислења
65
Поени од реакции
62
Оваа како иде работава ке ни пропаднат нарачкиве. Сакаат да ги држат границите затворени додека не поминат избориве.(за да не побегнат гласачите по одмори и сезонски работи за запад).
Дајте предлог што да напраиме да ги натераме да пратат комбиња од пошта во Чешка, Латвија, Литванија, Холандија и Швајцарија по една тура ке заврши работа, за сите наши досегашни пратки.
Еве рокот на моиве тракинг броеви почнува да истекуват.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
26 април 2020
Мислења
56
Поени од реакции
83
Оваа како иде работава ке ни пропаднат нарачкиве. Сакаат да ги држат границите затворени додека не поминат избориве.(за да не побегнат гласачите по одмори и сезонски работи за запад).
Дајте предлог што да напраиме да ги натераме да пратат комбиња од пошта во Чешка, Латвија, Литванија, Холандија и Швајцарија по една тура ке заврши работа, за сите наши досегашни пратки.
Еве рокот на моиве тракинг броеви почнува да истекува.
Требаше од 15 јуни да се отворат границите.
 
На врв Bottom