Купување на новo: KIA SPORTAGE vs SUZUKI VITARA ??

Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Атека, Ароната е еден број помала класа.
Атеката е една класа погоре од сите (Витара, Спортаж, ASX). Ароната е поблиску до нивната класа.

Aрона, Карок, Спортаж
Атека, Кодиак, Соренто

Ма да неможиш баш адекватно да ги уврстиш класиве. :cautious:
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Спортејџ ќе оди како алва како половен за неколку години кога ќе биде подостапен за нашиот пазар. Знаеќи каква е побарувачката и продажбата на crossover возилата низ светот, не ми текнува подобра варијанта од Спортејџот заедно со Ароната, Карок за едно 7-8 илјадарки за 5-6 години.

Ако ти е шубе поради "слабиот" мотор на Киата, можеш на тој мотор без проблем да направиш ремап со +20-30 коњи
Kolku kosta toj remap, odprilika ?
I sto mislis koj motor e poeftin i podobar za odrzuvanje t.e. kosta pomalce.
Sportage so 1.6 GDi , 1591 kubika , 132 konja, 6 racen menuvac , 4 cilindri, preden pogon ili pa
Vitara so 1.4 Boosterjet DITC (so turbo e) , 1373 kubika, 140 konja, 6 racen menuvac, 4 cilindri, preden pogon ?
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
1.538
Поени од реакции
747
Атеката е една класа погоре од сите (Витара, Спортаж, ASX). Ароната е поблиску до нивната класа.

Aрона, Карок, Спортаж
Атека, Кодиак, Соренто

Ма да неможиш баш адекватно да ги уврстиш класиве. :cautious:
Ароната не е со Кодиак и Спртажот, Атеката е во таа класа. Која кола во која класа спаѓа гледај по меѓуосно растојание. Со Кодиакот на Шкода, од Сеат пред некое време го објавја Тарако нивниот модел во таа класа.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Kolku kosta toj remap, odprilika ?
I sto mislis koj motor e poeftin i podobar za odrzuvanje t.e. kosta pomalce.
Sportage so 1.6 GDi , 1591 kubika , 132 konja, 6 racen menuvac , 4 cilindri, preden pogon ili pa
Vitara so 1.4 Boosterjet DITC (so turbo e) , 1373 kubika, 140 konja, 6 racen menuvac, 4 cilindri, preden pogon ?
Неможам да ти кажам за одржување. Тоа да прашаш само сопственик.
Ремапот ти е 200-300 евра. Еве конкретно за тој мотор и модел ти е 590 лева во Бугарија (300 евра)http://adler-auto.bg/bg/catalog/kia/sportage/2016/20-crdi-136

Од 136 коња на 175.(y)

Разгледај и на сајтов. Има коментари и отценки од оние што се возеле и ги поседуваат возилата. https://www.mojagaraza.rs/
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Kupuvas nova kola za 18000 eur, i pravis prepravki vo start na motor i softver, malku nelogicno.
Za ovaa suma, imas izbor na sedani, seuste ne razbiram zosto baras "kola podignata so pogolemi trkala", ama za vkusovi ne se diskutira neli
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Kupuvas nova kola za 18000 eur, i pravis prepravki vo start na motor i softver, malku nelogicno.
Za ovaa suma, imas izbor na sedani, seuste ne razbiram zosto baras "kola podignata so pogolemi trkala", ama za vkusovi ne se diskutira neli
Една будала купи Типо седан за 18.000:pos:
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Kupuvas nova kola za 18000 eur, i pravis prepravki vo start na motor i softver, malku nelogicno.
Za ovaa suma, imas izbor na sedani, seuste ne razbiram zosto baras "kola podignata so pogolemi trkala", ama za vkusovi ne se diskutira neli
I drugi go kazale toa mislenje, imas predlog na nekoi sedani sto bi bile so vakva ili slicna oprema do 17000evra?
Corollata ja vidov, i navistina iskreno mene napred mi bese tesna iako mi bese golem favorit.Koga go namestiv sedisteto pozadi nemase ic mesto... Visok sum i krupen :)
ja gledav Hyundai Elantra 14.900 evra so 1.6 mpi benzin.
So znam, za citroen C-elysee toj e 13000 evra do 14500 so full oprema so site nisani benzin motor....
Imas nekakov predlog?
 
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Една будала купи Типо седан за 18.000:pos:
Jas ne bi kupil Fiat, toa e moe mislenje bazirano na iskustva na prijateli i citanje na reviewa, a i ne mi se svigale nikad,ama ne znaci deka nekoj e budala sto kupil, moze ednostavno nemal podatoci ili ne go poducil nekoj.

Jas pak ke go tupam so sedanite, za skoro 18000 eur
Toyota Corolla 1.6 132ks Luna oprema, 18500 eur (garant ke dadat popust)
Skoda Octavia 1.5 TSI 150KS Ambition oprema, 17500 eur
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
И Октавијата е добра варијанта, не кажа дека си и за такви варијанти.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
И Октавијата е добра варијанта, не кажа дека си и за такви варијанти.
Pa jas bi odel poveke kon tie SUV vozila Vitara,Sportage,ASX... no sekako i sedanite predlozite ne se losa varijanta... valjda sedan ne gi gledam bidejki sakam nehsto da smenam....
 
Член од
25 февруари 2018
Мислења
104
Поени од реакции
26
Една будала купи Типо седан за 18.000:pos:
За тие пари какви коли може да се купат, да ново е ново ама со некое Q7 и ќе му остане некое евро повеќе , ем ќе си се чалами, ем ќе си има место за багаж ...
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.044
Поени од реакции
7.069
Jas ne bi kupil Fiat, toa e moe mislenje bazirano na iskustva na prijateli i citanje na reviewa, a i ne mi se svigale nikad,ama ne znaci deka nekoj e budala sto kupil, moze ednostavno nemal podatoci ili ne go poducil nekoj.

Jas pak ke go tupam so sedanite, za skoro 18000 eur
Toyota Corolla 1.6 132ks Luna oprema, 18500 eur (garant ke dadat popust)
Skoda Octavia 1.5 TSI 150KS Ambition oprema, 17500 eur
До скоро беше 15,500 евра бензин верзијата на Луна опрема. Може да се исценка до таа сума за Корола.
@hack_man Инаку, ти си изгледа првиот што напишал дека нема внатрешен простор во Королата :D
Ама те разбирам ако си висок, не е фер понекогаш. А не знам дали ти кажаа презентерите, имаш персонализација на сите работи (седишта - горе,доле,напред,назад, волан - горе,доле, напред,назад). Можеш ептен да си ја прилагодиш по висината. Предното седиште и да го повлечеш назад, пак има доволно простор да имаат патниците комотно возење. Се надевам не си +2м, за до крај да биде повлечено :D
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
За тие пари какви коли може да се купат, да ново е ново ама со некое Q7 и ќе му остане некое евро повеќе , ем ќе си се чалами, ем ќе си има место за багаж ...
14.000 евра добра кола и 4.000 за добар сервис и се што е потрошно да се смени.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
За тие пари какви коли може да се купат, да ново е ново ама со некое Q7 и ќе му остане некое евро повеќе , ем ќе си се чалами, ем ќе си има место за багаж ...
da ama kolku e posle odrzuvanje na toa vozilo, ili cena na nekakov del, gumi i slicno... calam e edno a cergate kolku e dolga e drugo :)[DOUBLEPOST=1543254229][/DOUBLEPOST]
До скоро беше 15,500 евра бензин верзијата на Луна опрема. Може да се исценка до таа сума за Корола.
@hack_man Инаку, ти си изгледа првиот што напишал дека нема внатрешен простор во Королата :D
Ама те разбирам ако си висок, не е фер понекогаш. А не знам дали ти кажаа презентерите, имаш персонализација на сите работи (седишта - горе,доле,напред,назад, волан - горе,доле, напред,назад). Можеш ептен да си ја прилагодиш по висината. Предното седиште и да го повлечеш назад, пак има доволно простор да имаат патниците комотно возење. Се надевам не си +2м, за до крај да биде повлечено :D
Da znam , 190 cm so 110 kg :) a mzoda deka vozam i e-klasa pa naviknat na mng mng prostor. No kako i da e, ubava kola odnadvor,vnatre no mene mi bese tesno, se osekav zbieno.

btw. Kia ima mng poveke prostor vnatre, i pogolem bagazni. vnatresnio den dobi lik na skupo kvalitetno vozilo za razlika od vitarata so e kako nekoja plastika tenka... Testot pomina dobro. dobra voznja. Vitarata isto imase dobra voznja, 130L pomal bagaznik no i vnatre pomal prostor ....

Kako mozam da gi doznaam, cenite za servis, cenite za potrosen materijal od ovie dve vozila... za d avidam kako bi bile za odrzuvanje.
kia redoven ovlasten servis 5.500 den, a vitarata 6000 i neshto....
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Атеката е една класа погоре од сите (Витара, Спортаж, ASX). Ароната е поблиску до нивната класа.

Aрона, Карок, Спортаж
Атека, Кодиак, Соренто

Ма да неможиш баш адекватно да ги уврстиш класиве. :cautious:
Кодиак е над класата на Атека.Новиот Сеат Тaррако е во класата на Кодиак.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom