Купување на новo: KIA SPORTAGE vs SUZUKI VITARA ??

Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
600-1200 евра, зависи до големината. Сепак, не се многу практични.
Каде бре 1200 евра кровен носач, златен ли е? Јас го земав мојот на старо 50 евра (плус околу 60 евра носачите од ибеј), но во Германија сум, не знам како се цените во Мк.[DOUBLEPOST=1543075693][/DOUBLEPOST]
site se so krovni nosaci hromirano. Sto cena se dvizat tie krovni bagaznici ? i kolku zbira ?

p.s. i nekako mng vo kia za plin 900 evra.... a ne e tubro, atmosferski e...
Сите имаат кровни држачи, носачи ти се овие: http://euro-stil.mk/index.php?route=product/category&path=20_26

А багажници ти се овие, комплет со носачи: http://euro-stil.mk/index.php?route=product/category&path=20_96

Мојот има околу 300-350 литра мислам, не знам точно колку, мене ми е доста практичен. Малку повеќе бучавост имаш на голема брзина кога возиш со таков.

Бај д веј, поновите мотори се се посложени, дури и без турбо, така да и плинот е поскап да се вгради. А и фабрички вграден обично поскапо излегува, но имаш гаранција.
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Каде бре 1200 евра кровен носач, златен ли е? Јас го земав мојот на старо 50 евра (плус околу 60 евра носачите од ибеј), но во Германија сум, не знам како се цените во Мк.
Па дојди овде, маржата им е 1500%. Може некоја продавница за авто-делови многу поевтино ги продава, ама салоните таа цена ја држат.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Па дојди овде, маржата им е 1500%. Може некоја продавница за авто-делови многу поевтино ги продава, ама салоните таа цена ја држат.
Тоа можеби ако колата прво и прво нема држачи, што кај не-СУВијата и не-караваните е обичај, па опција да добиеш држачи (или можност за монтирање држачи), па плус комплет со тоа носачи и багажник, можеби салоните дерат така. Инаку нема логика само багажник, па нека се и носачи со него да е толку скап.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Тоа можеби ако колата прво и прво нема држачи, што кај не-СУВијата и не-караваните е обичај, па опција да добиеш држачи (или можност за монтирање држачи), па плус комплет со тоа носачи и багажник, можеби салоните дерат така. Инаку нема логика само багажник, па нека се и носачи со него да е толку скап.
Едит си направив, членот ќе купува ниво на опрема GL Plus за Витарата, таму ќе бидат вградени. Тие отприлика вредат 250-350 евра. Најдобро во салонот да си праша по која цена може да го набави само багажникот.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Членот погоре праша за конкретен модел, па според нивото на опрема што ја поседува Витара, не пишува никаде за држачи. Ќе мора да ги доплати, па отприлика таа цена ќе го фати.
Абе види, он ги има тие како шини што се од страните веќе монтирани, тие се држачите. На нив се зацврстуваат носачите и врз носачите багажникот. Мојот Мондео од 2004та оти е хечбек/лимузина немаше држачи, но има дупчиња на кровот за зашрафување на држачи кои си ги купив заедно со носачите. Тоа ми излезе се на се 60 евра од ибеј. Плус багажникот.
 
Последно уредено:
Член од
23 ноември 2016
Мислења
525
Поени од реакции
511
Абе види, он ги има тие како шини што се од страните веќе монтирани, тие се држачите. На нив се зацврстуваат носачите и врз носачите багажникот. Мојот Мондео од 2004та оти е хечбек/лимузина немаше држачи, но има дупчиња на кровот за зашрафување на држачи кои си ги купив заедно со носачите. Тоа ми излезе се на се 60 евра од ибеј. Плус багажникот.
Adapteri se vikaat tie kako plocki, za clio bea 2000 denari. So krovnite nosaci i kuferot se zgolemuva potrosuvackata za 1-2 litri
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Adapteri se vikaat tie kako plocki, za clio bea 2000 denari. So krovnite nosaci i kuferot se zgolemuva potrosuvackata za 1-2 litri
Е тоа да, околу 2 литра кај мене. Епа јеби га сеа, му правиме сто компромиси на човекот, ионака кровниот багажник го ставаш двапати годишно кога одиш на одмор (или сакаш да носиш тегли ајвар од Мк за Германија, ајварот е повреден од плус потршеното гориво).
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
И јас тргнав со Витара или АСХ па завршив на Партнер.
Незнам какви ви се критериумите за простор ама во митсуто е како во кокпит, во партнерот сега сум како во двособен стан:D
Инаку во готово и на акциската цена можат да се спуштат 1000 евра.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
И јас тргнав со Витара или АСХ па завршив на Партнер.
Незнам какви ви се критериумите за простор ама во митсуто е како во кокпит, во партнерот сега сум како во двособен стан:D
Инаку во готово и на акциската цена можат да се спуштат 1000 евра.
Cek, bez razlika sto e akciska cena , mozat i na taa cena da spustat 1000 evra ? cisto da znam, i koja e forata da dadat popust..... :)
p.s. megu vitara asx sportage , sto bi odbral ?
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Cek, bez razlika sto e akciska cena , mozat i na taa cena da spustat 1000 evra ? cisto da znam, i koja e forata da dadat popust..... :)
p.s. megu vitara asx sportage , sto bi odbral ?
Да, сега незнам кај КИА како иде продажната политика. Јас кога решив да купувам Партнерот беше 16 100 нормална цена, на акција беше 14600, го земав за нешто помалку од 14 000.
Претпоставувам на поголема сума можеш да искамчиш поголем попуст.
Нема фора! Ти ги имаш парите ти си господар на ситуацијата;). Одиш фино лепо и му викаш на агентот: во дилема сум дали vitara дали asx или пак sportage, дојдов кај вас да видам на колку попуст може да рачунам. Прво што ќе ти понудат е опрема, тука можеш да ќариш и повеќе од колку што успеав јас, нормално затоа што и опремата е со маржа. Јас да идев на опрема ќе земев за 1000 евра, само мене ми беше за работа па не ми требаа многу дополнителни матракуки.
Во Sportage не сум влегол ни да се возам, не можам да кажам ништо, вака на изглед е подобра од другите две,Vitara има по мене малку настран изглед,плус ова со моторите што го разбрав, не би ризикувал со модел со три цилиндри, додека новиот ASX не е лош. Јас би ја избрал KIA-та ако ми треба за статус а онака ASX-от.
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Да, сега незнам кај КИА како иде продажната политика. Јас кога решив да купувам Партнерот беше 16 100 нормална цена, на акција беше 14600, го земав за нешто помалку од 14 000.
Претпоставувам на поголема сума можеш да искамчиш поголем попуст.
Нема фора! Ти ги имаш парите ти си господар на ситуацијата;). Одиш фино лепо и му викаш на агентот: во дилема сум дали vitara дали asx или пак sportage, дојдов кај вас да видам на колку попуст може да рачунам. Прво што ќе ти понудат е опрема, тука можеш да ќариш и повеќе од колку што успеав јас, нормално затоа што и опремата е со маржа. Јас да идев на опрема ќе земев за 1000 евра, само мене ми беше за работа па не ми требаа многу дополнителни матракуки.
Во Sportage не сум влегол ни да се возам, не можам да кажам ништо, вака на изглед е подобра од другите две,Vitara има по мене малку настран изглед,плус ова со моторите што го разбрав, не би ризикувал со модел со три цилиндри, додека новиот ASX не е лош. Јас би ја избрал KIA-та ако ми треба за статус а онака ASX-от.
samo da te ispravam, t.e. edit da si napravam.
Dobiv ponuda od Vitara so drug motor a istata cena:

1.4 DITC boosterjet so 140ks 6 racen menuvac 4 cilindri 1373kubika so turbo e ovoj motor.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
samo da te ispravam, t.e. edit da si napravam.
Dobiv ponuda od Vitara so drug motor a istata cena:

1.4 DITC boosterjet so 140ks 6 racen menuvac 4 cilindri 1373kubika so turbo e ovoj motor.
Ок, сега почни му ја со истражување по странски форуми, види искуства а спореди и цени. Така ќе знаеш што ти нудат и до каде можат да идат со попуст.
П.С.http://www.testoviautomobila.rs/test-kia-sportage-2-0-crdi-awd/ овој знае да каже доста точни работи, не го земај здраво за готово ама добар е во некои анализи.
https://www.carbuyer.co.uk/reviews/suzuki/vitara/suv/owner-reviews
 
Последно уредено:
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Спортејџ ќе оди како алва како половен за неколку години кога ќе биде подостапен за нашиот пазар. Знаеќи каква е побарувачката и продажбата на crossover возилата низ светот, не ми текнува подобра варијанта од Спортејџот заедно со Ароната, Карок за едно 7-8 илјадарки за 5-6 години.

Ако ти е шубе поради "слабиот" мотор на Киата, можеш на тој мотор без проблем да направиш ремап со +20-30 коњи
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Спортејџ ќе оди како алва како половен за неколку години кога ќе биде подостапен за нашиот пазар. Знаеќи каква е побарувачката и продажбата на crossover возилата низ светот, не ми текнува подобра варијанта од Спортејџот заедно со Ароната, Карок за едно 7-8 илјадарки за 5-6 години.

Ако ти е шубе поради "слабиот" мотор на Киата, можеш на тој мотор без проблем да направиш ремап со +20-30 коњи
Атека, Ароната е еден број помала класа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom