Купување на новo: KIA SPORTAGE vs SUZUKI VITARA ??

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
I drugi go kazale toa mislenje, imas predlog na nekoi sedani sto bi bile so vakva ili slicna oprema do 17000evra?
Corollata ja vidov, i navistina iskreno mene napred mi bese tesna iako mi bese golem favorit.Koga go namestiv sedisteto pozadi nemase ic mesto... Visok sum i krupen :)
ja gledav Hyundai Elantra 14.900 evra so 1.6 mpi benzin.
So znam, za citroen C-elysee toj e 13000 evra do 14500 so full oprema so site nisani benzin motor....
Imas nekakov predlog?
Другар ја зема елантра од 18500 намалена на 15000 со добра опрема
Количето е на сајлент ... незнаеш дека е упалена буквално спие
Нежни команди педаљи, се е путер и возењето и просторно е солидна
Внатре е со екран камера за рикверц сензори блутут итн електроника
Сеуште мислам дека направи најдобар избор ... моторот трпи плин за разлика од гди моторот на туксон спортаж за кој плин е 1200 евра и троши 30% бензин


received_264644717528336.jpeg
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
37
Поени од реакции
2
Другар ја зема елантра од 18500 намалена на 15000 со добра опрема
Количето е на сајлент ... незнаеш дека е упалена буквално спие
Нежни команди педаљи, се е путер и возењето и просторно е солидна
Внатре е со екран камера за рикверц сензори блутут итн електроника
Сеуште мислам дека направи најдобар избор ... моторот трпи плин за разлика од гди моторот на туксон спортаж за кој плин е 1200 евра и троши 30% бензин


Прегледај го приврзокот 200113
Samo da se osiguram, dali pravime muabet za ovoj model koj sto se nudi vo momentov: ( so 1.6 MPi so 128 ks i eden paket oprema koj prilicno ima dosta) :
http://www.hyundai.com.mk/Images/files/ELANTRA_Cenovnik_2018.pdf
http://www.hyundai.com.mk/Models/Index/5

Dokolku ova e toa, dali moze nesto poveke za kolata, garancija, motorot kako e pokazan i slicno...
Kako e so servisi, ceni, odrzuvanje delovi, potrosuvacka itn itn..? dali nudi dobra gradska i avtopat voznja ?
Ili pa da ne te zamaram ako moze nekakov kontakt cisto da dobiam edno info
Fala
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
7.098
Поени од реакции
1.885
Samo da se osiguram, dali pravime muabet za ovoj model koj sto se nudi vo momentov: ( so 1.6 MPi so 128 ks i eden paket oprema koj prilicno ima dosta) :
http://www.hyundai.com.mk/Images/files/ELANTRA_Cenovnik_2018.pdf
http://www.hyundai.com.mk/Models/Index/5

Dokolku ova e toa, dali moze nesto poveke za kolata, garancija, motorot kako e pokazan i slicno...
Kako e so servisi, ceni, odrzuvanje delovi, potrosuvacka itn itn..? dali nudi dobra gradska i avtopat voznja ?
Ili pa da ne te zamaram ako moze nekakov kontakt cisto da dobiam edno info
Fala
Таква зема на акциска цена
Две недели ја има, троши околу 7.5 град
Тоа види другото во салон повози ја
Ќе ти дадат инфо за сервиси итн такво инфо немам
Јас ја возев ти викам путер е
Моторот е класика не е од новите гди значи трпи плин и ќе субвенционира државата пола цена од уредот
500 евра е значи по пола ќе си дадеш
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
5 години гаранција, 24/7 помош на пат и бесплатен преглед во сервис. Предобар дизајн а и плавата боја е екстра.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Во Елантра имав прилика да се возам пред некој месец, позитивно сум изненаден, добро возило, kолега мој ја има веќе година и пол и не се пожалил од ништо.
@hack_man сега бидејќи гледам од СУВ стигна до обични возила, одржувањето на СУВ ти е поскапо скоро во сите случаи од седаните, од старт само гумите ти креваат плус 100-200 евра, елантрата мислам дека може да ја сретнеш со 15/16/17ки максимум, така да ако не возиш 16ки ќе поминеш со 3-4к по гума, што е скоро половина од она што е за СУВ.[DOUBLEPOST=1543358355][/DOUBLEPOST]
Спортејџ ќе оди како алва како половен за неколку години кога ќе биде подостапен за нашиот пазар. Знаеќи каква е побарувачката и продажбата на crossover возилата низ светот, не ми текнува подобра варијанта од Спортејџот заедно со Ароната, Карок за едно 7-8 илјадарки за 5-6 години.

Ако ти е шубе поради "слабиот" мотор на Киата, можеш на тој мотор без проблем да направиш ремап со +20-30 коњи
На нов мотор да се правиш експерт поголем од инженерите што го имаат конструирано, не ми изгледа паметна варијанта, зошто воопшто да чепкаш на нешто што си го зел со мерак од салон. Да е стара кола, па да ја ѕунѕуриш како селска невеста ај разбирам, ама на нова кола греота е да пипнеш било што.
Ако требало да ги има тие 20 коња плус, ќе ги имала од фабрика, дури и таа снага што ја вадат на толку мали мотори е малку луда идеја.
 
Член од
9 мај 2018
Мислења
1.628
Поени од реакции
2.167
Види провери во Шкода дали имаат заостанати парчиња од Јети. Ако не му се распродадени можеш да го земиш по пониска цена. Ако ти се свиѓа секако.
 
Член од
27 септември 2010
Мислења
5.041
Поени од реакции
7.062
Одлична презентација направи за Витарата, верувам ќе се најде за сите што се интересираат за овој модел. Ја спомна и предноста на три-цилиндерскиот мотор.
 
Член од
31 декември 2009
Мислења
569
Поени од реакции
142
Nekoj da kaze za popust kolku dobil vo salon za vitarata sakam da ja zemam 1.4 motor 17000euro akciska Cena
Za kes pravime muabet za popust
 

Kajgana Shop

На врв Bottom