Купување на новo: KIA SPORTAGE vs SUZUKI VITARA ??

Дискусија во форумот 'Автомобилизам и мотоциклизам' започната од hack_man, 19 ноември 2018.

 1. hack_man

  hack_man

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  2
  Добар дееен членови, немам некое познавање од автомобили, нивни перфоманси, проблеми и слично, особено од овие новиве со еден куп сензори,технологии и слично.
  Па затоа секое мислење, помош е добродојдена.

  Сакам да купам автомобил на ново од салон 2018 модел. Мојот буџет е околу 17.000 евра во однос на перфоманси, потрошувачки и секако опремата.
  Се двоумам меѓу Sportage vs Vitara.
  (( во игра, доколку вредат како модели и цена би биле и Citroen suv C3 AirCross , Mitsubishi ASX..... или некој ваш предлог).

  Мал опис:
  1. Sportage: 16.950 евра се нуди со мотор 1.6 GDi - 132 ks - 2wd - VISION Опрема (sto e dovolna) И 7 год. гаранција. (( другите мотори, нормлано се поскапи така да овој тип на мотор го гледам)
  http://www.kiamotors.com.mk/model_package.php?model=sportage

  2. Vitara: 16.990 евра (можност за некаков попуст) се нуди со мотор 1.0 DITC - 112 ks - GL Plus oprema ( што е доволна ) , мотор мислам има 3 цилиндри.
  http://mirkat.com.mk/suzuki/cars/new-cars/vitara-2018/vitara/2018/vitara-2018/index.html

  Изгледот, како надворешен изглед не ми е пресуден, па што мислите вие кој од овие модели или слободно некој предлог кој е во оваа рамка на цена.
  (модел-потрошувачка, марка, сервисиранје, кварови, проблеми, позитивни-негавни страни, како се имаат покажано итн итн инт Фалаа Ви.
   
 2. Marick14

  Marick14

  Член од:
  23 јуни 2011
  Мислења:
  6.813
  Допаѓања:
  1.792
  Sportage јас би ти препорачал. Зема еден пријател и доста е задоволен.
   
 3. stratUs

  stratUs

  Член од:
  20 април 2012
  Мислења:
  1.488
  Допаѓања:
  2.219
  А Шкода Карог? Mи се чини дека основната верзија е околу 17000 евра,со мотор 1.0 TSI-115 ks.
   
 4. Гард

  Гард

  Член од:
  27 септември 2010
  Мислења:
  3.504
  Допаѓања:
  4.750
  На изглед Спортаж, а квалитет Витара. За одржување, регистрација и потрошувачка на гориво, повеќе ќе те троши Спортажот. За останатите детали, ти ја препорачувам страната.
   
  На hack_man му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LostParadise

  LostParadise

  Член од:
  17 мај 2016
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  279
  1.0 со 3 Цилиндри на Џип , сериозно?
  На секој сервис и турбина ќе мењаш.
  Ја би ти препорачал Sportage да земеш.
   
  На sime333, robertmkd, murto и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  635
  Допаѓања:
  824
  Таа е технологијата денес, намалени кубикажи, навиени бензиски мотори со 3 цилиндри, е сега ако некој гледа долгорочно, реално би ги избегнал овие експериментални мотори. Не дека екобустот на форд не брка работа, но јас лично би го избегнал. Си запнал за теренец па теренец, ти си знаеш најдобро што ти одговара, но пред да земиш најдобро е секогаш да разгледаш убаво,да направиш тест вожња и секогаш земај на акција кога има, во тој случај заштедуваш и до 2-3 000 евра. Е сега малце опцииве ти се чудни, имаш повисок буџет за кола сепак, а бираш Citroen C3 помеѓу другиве џипови. Citroen aircross е обична кола на стероиди и не би го вбројувал во теренци освен што е поголем од стандардниот. Vitara има чудна комбинација од мотор и каросерија, додека KIA спортажот ја утупеа дека имале 7 години гаранција. 7 години гаранција значи и 7 години си врзан со нивните сервиси, височки цени на делови кои ќе ги вградуваш подоцна, и така. Најбитна гаранција е колку КМ можеш да поминиш,батали ја во години. Џабе е 7 години ако за 3 ги направиш километрите што се во гаранцијата.

  Пробај ѕирни го и Fiat 500 X aко ти треба просторно возило и не многу скапо моментално Fiat 500X City Look 1.6 E-Torq Pop Star цена со вкучен промотивен попуст 14990 Евра. Можеш и дизел опција за не повеќе од 1500 евра. Има одлична вожња,доста простран и комфорен и типичен италијански дизајн. Мене лично италјанскиот дизајн најмногу ми се допаѓа, наместо ексцентричните французи и досадните и сериозни германски коли.

  [​IMG]

  Ако не си мерак и мислиш дека Fiat е ѓубре а не е, тогаш ѕирни го Renault Captur. Реално каптуров е колку Citroen C3 Aircross,и јас лично би идел на каптур затоа што има ултра модерен дизјан,полесна каросерија и горе долу мењачот е одлично упарен со моторот.

  [​IMG]


  И до тој буџет се вбројува и Opel Crossland X,мене лично дизајнот на овој ми е најзафркнат како недокиснато тесто изгледа. 16000ки е, можеш да извадиш валјда и некој попуст,и препорачувам бензиски мотор,ако возиш вози како нромален човек,затоа што не угушивте со ова дизелите!

  [​IMG]
   
  На Ron0n и hack_man им се допаѓа ова.
 7. hack_man

  hack_man

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  2
  Da, bi kupuval benzinec. cenata benzin nafta e tuka nekade, dizelot malce poveke si bara odrzuvanje itn itn.
  Fala na mislenjeto ne mi tekna da pogledam FIAT sto nudat
  Dali mozes da mi posocis koj model od FIAT ima pogolem prostor i so koj motor da go odberam t.e. e dokazan.
  500x city look ili 500x cross look?
  p.s. dali ima sansi pokraj akciskata cena sto ja nudat za odreden model od odreden salon, da se izvlece uste nekoj popust?
   
 8. Torte Mobile

  Torte Mobile Модератор

  Член од:
  29 ноември 2007
  Мислења:
  6.632
  Допаѓања:
  1.623
  Sportage дефинитивно ... витарата е кола на изглед и е помала пониска

  Фиатите тие икс или ел се прават во крагујевац и се со слаб квалитет и со многу маани и кварови после тоа
   
  На hack_man му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Гард

  Гард

  Член од:
  27 септември 2010
  Мислења:
  3.504
  Допаѓања:
  4.750
  Фиат беше квалитетна марка до 2012, после тој период оди во надолна линија. И јас до неодамна истражував на интернет за автомобилите, знам како ти е сега. Ти препорачувам и другите (јапонски) марки да ги истражуваш, посебно седаните. И обавезно на тест возења! Ќе осетиш разлика меѓу SUV и седан, која можеби ќе биде клучна.
  Акциската цена тешко се слимнува, но може да ти подарат дополнителна опрема (во вредност од 50-200 евра).
   
  На Rocker05 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. hack_man

  hack_man

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  2
  Sportage kakov e za odrzuvanje, servis posle toa ? Imaat nekoi mani,cesti, defekti ?
  --- Споено дупло мислење, 20 ноември 2018 ---

  Imas predlog za nekoj japonski sedan vo ramka na ovie ceni ? fala
   
 11. BilboBaggins

  BilboBaggins

  Член од:
  1 март 2010
  Мислења:
  4.925
  Допаѓања:
  7.295
  Не можам стручно да ти помогнам, едино од искуство ќе ти кажам дека сум задоволен сопственик на Мицубиши веќе неколку години, а и салонот и сервисот им се одлични. Го немам возено АСХ-от, али стварно ми се бендисува, +1 за него.
  А, и јапонско си е јапонско, без разлика на брендот, си знаат како треба.
   
  На Rocker05, kicodarker и hack_man им се допаѓа ова.
 12. kicodarker

  kicodarker

  Член од:
  29 јуни 2006
  Мислења:
  635
  Допаѓања:
  824
  Dobar predlog ti e za Mitsubishi ASX, sosema malku sum go provozil i ima doooosta prostor dobar enterier za razlika od toyota sto sekogas mi e cuden. Nekade bese okolu 16000e akciska za 1.6 benzinec.
  Za kiata veruvam deka e prostrana ima eden kup oprema, poznavam eden koj ja dobi na grepka vika malku trosadzija e i bese mn pati na brisenje greski sto mu se javuvaa. Od VW grupata se e preceneto i nabieni ceni. Toyota corola neznam dali ima uste akciska cena 15900 mislam deka bese za 1.4d sosema solidno prostorno i komforno kolice ako planiras dolgorocno da ja vozis ima 200.000km garancija sto e top i 6 godini i se preklopuvaat odlicno i dvete. Za fiat nema da polemiziram zatoa sto se raboti za vkus, kvalitetot ne treba da izostanuva a za motori, racunaj deka fiatovite dizeli se vgrqduvaa vo opel i drugi koli.
  Eve jas licno so toj budzet bi idel na primer na Citroen C4 Cactus noviot ako ima dobra cena zaradi perfektniot komfor sto go nudi a za mene toa e najbitno. Ima nepobedliv komfor vo odnos na konkurentite.
  Na ubavi maki si pa so da odberes novo e novo. Sepak ke ti preporacam edno. Obicno sleduvaat popusti i ovoj period od godinata od dekemvri, vidi sto ke ti ponudat najdobro. Pravi test voznji, ke ti zvonat posle dilerite dali si se odlucil za nivniot avtomobil pa ke vidis koja ponuda e naj. Nekoj ke ponudi vozilo so mn oprema nekoj garancija nekoj dizel ke ti ponudi...abe najubaj maki se ovie da bese vakov zivotot ubavo ke bese. I sekogas otkako ke kupis bilo koe novo vozilo, posle izleguva drugo koe ja ima istata ili poniska cena i ke si recis eh kako ne pocekav za ova :D
   
  На Гард, Bateman и hack_man им се допаѓа ова.
 13. hack_man

  hack_man

  Член од:
  30 јануари 2011
  Мислења:
  37
  Допаѓања:
  2
  Ke go vidam i ASX. Nekako se odalecuvam od dizel motori, bidejki nafta -benzin cenata e skoro ista, dizelot si bara odrzuvanje malce poveke, i sekako modelite so dizel motori se 1500-2000 evra poskapi.
  -Corolata ja ima uste na akcija so posledniot tip oprema LUNA i motor 1.6 valvematic 132 ks so 6 manuel menuvac ...
   
 14. Гард

  Гард

  Член од:
  27 септември 2010
  Мислења:
  3.504
  Допаѓања:
  4.750
  Оди во Тојота, најпрофесионална услуга имаат од сите салони. Тојота Корола е мераци да ја возеш, но и да те возат од конфорот што го нуди. Фактот што е најпродавано возило на сите времиња, укажува дека се работи за квалитет во однос на цената. Е сега за други седани, знам дека Хонда Сивик е скап на веб страната, но види на лице место дали ќе можат да ти ја спуштат цената барем до 19к евра, предобар дил би направил со тоа. Во други држави се продава по таа цена со истото ниво на опрема, па ми е некако реално да ти дадат добра понуда. Сепак Корола би ја ставил пред Сивик бидејќи е ценовно по-прифатлива. За ASX далеку подобар ми е на изглед од Витарата, но и самиот факт што е јапонец сигурен сум дека е квалитетен.
   
  На hack_man му/ѝ се допаѓа ова.
 15. stratUs

  stratUs

  Член од:
  20 април 2012
  Мислења:
  1.488
  Допаѓања:
  2.219
  Икс не се прават во Крагуевац,само ел.
   

Сподели преку: