Кунг-Фу vs Аикидо vs Таеквондо vs Кик-бокс vs Karate

Член од
18 јуни 2010
Мислења
2
Поени од реакции
1
Ме интересираат ваши мислења поточно кој боречки спорт на кое место би го сместиле :)
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
Ме интересираат ваши мислења поточно кој боречки спорт на кое место би го сместиле :)

Секако дека кунг фу-то е далеку посмртоносна боречка вештина и е многу подобра од аикидото и карате... како најдобар стил би ги го издвоил кунг фу - санда а после кунг фу - винг чу

кик бокс не е ништо посебно.... а карате дефинитвно не го бива за ништо... освен за деца од 1 одделение, таеквондо е ... се труделе корејците да си создата боречка вештина ама слаба им е некако



ete edno video kako kung fu sanda borec prevtuva od ring muay thai borec
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
Аикидото не е спорт ,боречка вештина е.

  1. По што тренирам Аикидо ,Аикидото би го ставил на прво место ,но не е за секого ако сакате да изигравате силеџии и да се тепате со кој стигне тренирајте Кик-Бокс .
  2. На второ место би го ставил Таеквондото бидејќи ми се допаѓа и доста е атрактивно.
  3. Кунг Фу
  4. Карате
  5. И на крај Кик Бокс
Секако дека кунг фу-то е далеку посмртоносна боречка вештина и е многу подобра од аикидото и карате...
Не знаеш колку може да биде смртоносно аикидото , иако не изгледа така (на пр. можеш да го доведеш противникот во позиција на кој што можеш да му правиш што сакаш). И Таеквондото е доста ,доста корисна вештина.
 
Член од
5 јули 2009
Мислења
1.123
Поени од реакции
205
1 кунк фу
2 кик бокс
3 таеквондо
4 аикидо
5 карате
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
1. Кик бокс( се праат доста спаринзи и самиот стекнуваш искуство без некој да ти кажува што треба да направиш )
2. Карате ( исто и таму има некој вид на спаринг )
3. Таеквондо ( добро е само што не вежбаат и раце.. )
4. Кунг Фу ( добра идеологија самошто не секогаш успеваат техниките нека не ме убедува некој )
5. Аикидо ( тренирав 4 години сеуште мислев дека е "najdobrata" се додека не сменив повеќе и самиот сватив дека реалноста е друга )

Зависи од човекот..не дека ги наместив некоја послаба од друга туку кажав за сите по нешо..
Иначе секоја може да користи без разлика на изгледот и зборењето на другите.. Што ви одговара тоа
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.543
Поени од реакции
14.677
Аикидото не е спорт ,боречка вештина е.

  1. По што тренирам Аикидо ,Аикидото би го ставил на прво место ,но не е за секого ако сакате да изигравате силеџии и да се тепате со кој стигне тренирајте Кик-Бокс .
  2. На второ место би го ставил Таеквондото бидејќи ми се допаѓа и доста е атрактивно.
  3. Кунг Фу
  4. Карате
  5. И на крај Кик Бокс


Не знаеш колку може да биде смртоносно аикидото , иако не изгледа така (на пр. можеш да го доведеш противникот во позиција на кој што можеш да му правиш што сакаш). И Таеквондото е доста ,доста корисна вештина.
претера овде ебаго, во кик боксот има огромна дисциплина, тие што имаат цел да се тепаат по кафичи не тренираат долго
он топик
кик боксот го ставам на прво место бидејќи мислам дека е далеку поефикасен од таеквондо,
кунг фу мислам дека е премногу форсирана боречка вештина, ако џет ли и џеки чен кршат газови на филмови, немојте да мислите дека кунг фу е страшно добра техника
карате е ок како вештина, не е многу насилна, а има и дисциплина каде што нема контакт.
аикидото е одлична техника за справување и одбрана против силеџии, исто така се тренира и во полициските служби нез целито свет, ама сепак против горнонаведените техники нема големи шанси
 
Д

Дамјан_Amstaff

Гостин
1. Кик бокс( се праат доста спаринзи и самиот стекнуваш искуство без некој да ти кажува што треба да направиш )
2. Карате ( исто и таму има некој вид на спаринг )
3. Таеквондо ( добро е само што не вежбаат и раце.. )
4. Кунг Фу ( добра идеологија самошто не секогаш успеваат техниките нека не ме убедува некој )
5. Аикидо ( тренирав 4 години сеуште мислев дека е "najdobrata" се додека не сменив повеќе и самиот сватив дека реалноста е друга )

Зависи од човекот..не дека ги наместив некоја послаба од друга туку кажав за сите по нешо..
Иначе секоја може да користи без разлика на изгледот и зборењето на другите.. Што ви одговара тоа
Кое Аикидо го тренираше традиционалното или реалното ?

претера овде ебаго, во кик боксот има огромна дисциплина, тие што имаат цел да се тепаат по кафичи не тренираат долго
он топик
кик боксот го ставам на прво место бидејќи мислам дека е далеку поефикасен од таеквондо,
кунг фу мислам дека е премногу форсирана боречка вештина, ако џет ли и џеки чен кршат газови на филмови, немојте да мислите дека кунг фу е страшно добра техника
карате е ок како вештина, не е многу насилна, а има и дисциплина каде што нема контакт.
аикидото е одлична техника за справување и одбрана против силеџии, исто така се тренира и во полициските служби нез целито свет, ама сепак против горнонаведените техники нема големи шанси
Кажувам дека кик-боксот е повеќе за силеџии бидејќи е поедноставен ,не ти требаат години за да го усовршиш за разлика од аикидото за кое е потребно повеќе ,повеќе време да се научи.

А дали аикидото има повеќе или помалку шанси од горенаведените зависи од човекот.

Сите вештини се добри ,нема лоша вештини туку зависи како и дали знаеш да ја користиш.
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Кое Аикидо го тренираше традиционалното или реалното ?



Кажувам дека кик-боксот е повеќе за силеџии бидејќи е поедноставен ,не ти требаат години за да го усовршиш за разлика од аикидото за кое е потребно повеќе ,повеќе време да се научи.

А дали аикидото има повеќе или помалку шанси од горенаведените зависи од човекот.

Сите вештини се добри ,нема лоша вештини туку зависи како и дали знаеш да ја користиш.
Реално.. И не се каам што почнав пошто многу добро е да се префрлиш од аикидо на друга вештина барем според мене.. Пошто бара многу размислување и навикнат си да учиш брзо..
 

InfectedX

Motherfucker
Член од
22 септември 2010
Мислења
22
Поени од реакции
2
1. Кик бокс( се праат доста спаринзи и самиот стекнуваш искуство без некој да ти кажува што треба да направиш )
2. Карате ( исто и таму има некој вид на спаринг )
3. Таеквондо ( добро е само што не вежбаат и раце.. )
4. Кунг Фу ( добра идеологија самошто не секогаш успеваат техниките нека не ме убедува некој )
5. Аикидо ( тренирав 4 години сеуште мислев дека е "najdobrata" се додека не сменив повеќе и самиот сватив дека реалноста е друга )

Зависи од човекот..не дека ги наместив некоја послаба од друга туку кажав за сите по нешо..
Иначе секоја може да користи без разлика на изгледот и зборењето на другите.. Што ви одговара тоа
одкаде тоа дка во taekwondoto не вежбаат раце.Taekwondo во превод значи усогласена техника со раце и нозе.Тренирав 2 години многу е слично на каратето и подобро(во теквондото се стегаш при крајот на ударот на пример а у каратето треба да бидес стегнат од почеток до крајот на ударот).
Еве ја листата според мене
1.Кунг фу
2.Taekwondo
3.Kick box
4.Aikido
5.karate
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
1. Кик бокс( се праат доста спаринзи и самиот стекнуваш искуство без некој да ти кажува што треба да направиш )
2. Карате ( исто и таму има некој вид на спаринг )
3. Таеквондо ( добро е само што не вежбаат и раце.. )
4. Кунг Фу ( добра идеологија самошто не секогаш успеваат техниките нека не ме убедува некој )
5. Аикидо ( тренирав 4 години сеуште мислев дека е "najdobrata" се додека не сменив повеќе и самиот сватив дека реалноста е друга )

Зависи од човекот..не дека ги наместив некоја послаба од друга туку кажав за сите по нешо..
Иначе секоја може да користи без разлика на изгледот и зборењето на другите.. Што ви одговара тоа

Во секоја боречка вештина има спаринзи не само во кик боксот и карате .... а секако дека успеваат техники на кунг фу ... ако на тебе не ти успеваат до тебе е не до кунг футо, треба да си доволно брз ...

--- надополнето ---

претера овде ебаго, во кик боксот има огромна дисциплина, тие што имаат цел да се тепаат по кафичи не тренираат долго
он топик
кик боксот го ставам на прво место бидејќи мислам дека е далеку поефикасен од таеквондо,
кунг фу мислам дека е премногу форсирана боречка вештина, ако џет ли и џеки чен кршат газови на филмови, немојте да мислите дека кунг фу е страшно добра техника
карате е ок како вештина, не е многу насилна, а има и дисциплина каде што нема контакт.
аикидото е одлична техника за справување и одбрана против силеџии, исто така се тренира и во полициските служби нез целито свет, ама сепак против горнонаведените техники нема големи шанси

Ти штом кунг фу то го гледаш преку амаеричките филмови очигледно немаш поим од кунг фу и од боречки вештини воопшто, ако збориш за филмови зошто не ги спомнеш карате кид каде разгалено дете одеднаш станува најак тепач, кик боксер со жан колд кој одеднаш учи тајладски бокс и го совладува тонг по.... филмовите на џеки чен се комедија а старите кинески филмови се наулна вантастика и тоа е шаолин традиционално кунг фу .... додека пак реалното е сосема различно и нема никаква врска со тоа што ти го гледаш на телевизорот.....
 

Strenght

Never Give Up!!
Член од
24 април 2010
Мислења
2.516
Поени од реакции
1.824
Во секоја боречка вештина има спаринзи не само во кик боксот и карате .... а секако дека успеваат техники на кунг фу ... ако на тебе не ти успеваат до тебе е не до кунг футо, треба да си доволно брз ..
За ова мислев.. Другар ако ти го тренираш тоа немора да значи дека тоа е најсовршено.Стави се на спаринг со добро подготвен кик боксер увиди разлики предности и слично.Не ме убедувај на некои работи кои самиот не си ги испробал.
 
Член од
16 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
1
Секако дека секоја вештина си е добра на свој начин и таа зависи од борецот, бидејки тој ја претставува и самата боречка вештина. Така да нема што е подобро тука, но еве ке ја наведам следнава табела:
1.Таеквондо (Мене лично најмногу ме привлекува оваа вештина и ја тренирам истата, можам да кажам дека е најатрактивна и ударите со нога овде се најсовршени)
2.Карате ( Тренирав порано, одлична вештина во свој стил и мислам дека нема што да објаснувам пошо ако ја читате темава би требало да сте запознаени колку толку со каратето)
3:Кик-Бокс (Да зборат дека ова е тоа што треба да го тренираш доколку сакаш да го користиш за на улица, би се согласил, но не е тоа целта доколку сакаш да постигнеш нешто во кик-боксот и да се бавиш професионално со овој спорт)
4. Аикидо ( Најголемиот дел колку што знам ја нешто...од оваа вештина се користи за самоодбрана, имам пријатели што тренирале аикидо, велат во споредба со другиве боречки вештини тука треба да си најдобро психички подготвен.
5. Кунг Фу( не дека е најслаба боречка вештина, далеку од тоа, но ја ставив на крај бидејки сум слабо запознаен со неа)
 
Член од
10 септември 2010
Мислења
273
Поени од реакции
25
За ова мислев.. Другар ако ти го тренираш тоа немора да значи дека тоа е најсовршено.Стави се на спаринг со добро подготвен кик боксер увиди разлики предности и слично.Не ме убедувај на некои работи кои самиот не си ги испробал.
значи вежбаф кунг фу повеќе години и иам правено спаринг со кик боксер карате и аикидо... едноставно преслаби се затоашто они знаат да се борат само по нивните правила ...

тренираф и карате и видоф дека е срање... тренираф и тајландски кик бокс ништо посебо само удирање у вреќа и демек некој правила кој се учат за 2 недели

Кик боксер е премногу слаб за мене.ја у спаринг може само да изгубам од фристајл борач или од кечер.... можеби да продеолжеф до сега да учам ке земеф и неколку лекции џиу џитсу со што би можел да се справам и со фристајл борачи.

значи јас тренираф повеке вештини и сам заклучив која е најдобра а не само затоа што ја тренирам е најдобра
 
Член од
30 мај 2010
Мислења
100
Поени од реакции
7
A da prestanes da zivees vo Arnold Svarceneger akcionen film ?


Kolku vakvi vzesteni glavi imame po Skopjevo -.-'

Kako prvo ne opravduvam tepanje .

Kako vtoro KUNG FU , AIKIDO , KARATE , TAEKWONDO , i site ostanati borecki vestini se vid na UMETNOST , nemoze da sporedis nekoj sto e slikar i muzicar , sekoe od navedenite e efikasno vo svoite ogranicuvanja i pravila .


Dokolku sakate nesto stvarno efikasno ve sovetuvam da probate KRAV MAGA , znaci TEHNIKA ne umetnost ne sport - nesto sto raboti vo vistinski zivot , ovde ne ve ucat da mavtate so nozete i da pravite 540 spinovi ( dolija , mondolija ) kako vo taekwondoto ili pak nekoi besmisleni potezi kako vo kung fu .
Ovde prav profesor ke ve nauci deka najbitno e da bidete sto e mozno poefikasni , ako toa znaci deka treba da go puknete protivnikot so koleno vo testisite - togas ke go mavnete , ako toa znaci deka treba da mu go skrsite dusnikot - ke mu go skrsite .


I na kraj kraeva onoj sto ima srce da ve istepa i ne vi se plasi , ke ve napravi salata bez razlika na sto ste vezbale .

pozdrav ...

I izvinete za fontot .. sega primetiv deka nemalo instalirano -.-
 

Kajgana Shop

На врв Bottom