Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
28 јануари 2011
Мислења
33
Поени од реакции
36
Мислам дека веќе не е исплатливо да се инвестира во btc бидејќи веќе го достигна максимумот според мене. Што мислите за останатите валути, ја разгледувам dogecoin бидејќи е прилично ефтина и доста популарна во последно време ?
По која основа го има достигнато максимумот ? Не е крај на свет .
Може неможе веќе со мала инвестиција да станеш милионер како порано но биткоинот секогаш ќе биде добра инвестиција додека си жив .
Автоматски споено мислење:

Душо, вредноста на криптовалутите(покрај распространетост и користење) е процесирачката моќ вложена во нивното копање т.е proof of work(за производство на податоков, треба добра процесирачка моќ, време и доста trial & error), најголемиот бр. мајнинг групи користат ненормално скап хардвер,
и ти сеа кажуваш дека они се глупи што вложуваат толку и дека може тоа ефикасно да се врши преку телефон(јасно ми е дека тоа е можда некој а друга валута што бара помала помала процесирачка моќ).
Можда Pi Network ќе стане мода за некое време и секој ќе го има на телефонот, но ако секој ќе копа монети кога стигне, цената на Pi Network ќе е рамна со земја. Целата вредност на овие валути се процесирачката моќ вложена во нив, а телефоните не се нешто мн. мн. моќни. Затоа или Pi Network ќе го снема или валутата ќе вреди колку ќесе сончоглед(поради огромниот бр. на монети т.е еден вид инфлација).
Душо, вредноста на криптовалутите(покрај распространетост и користење) е процесирачката моќ вложена во нивното копање т.е proof of work(за производство на податоков, треба добра процесирачка моќ, време и доста trial & error), најголемиот бр. мајнинг групи користат ненормално скап хардвер,
и ти сеа кажуваш дека они се глупи што вложуваат толку и дека може тоа ефикасно да се врши преку телефон(јасно ми е дека тоа е можда некој а друга валута што бара помала помала процесирачка моќ).
Можда Pi Network ќе стане мода за некое време и секој ќе го има на телефонот, но ако секој ќе копа монети кога стигне, цената на Pi Network ќе е рамна со земја. Целата вредност на овие валути се процесирачката моќ вложена во нив, а телефоните не се нешто мн. мн. моќни. Затоа или Pi Network ќе го снема или валутата ќе вреди колку ќесе сончоглед(поради огромниот бр. на монети т.е еден вид инфлација).
Точно али трeта генерација blockchain работат веќе на proof of stake .
Втора генерација blockchain исто на proof of work како на пример Ethereum со новиот update 2.0 кој го најавуваат ќе го пренасочат исто на proof of stake.
 
Член од
14 март 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво на сите, дали има некој искуство со cryptotresor.mk . Или сепак дали има такви слични менувачници кај нас?
 
Член од
15 мај 2016
Мислења
16
Поени од реакции
5
Здраво на сите, дали има некој искуство со cryptotresor.mk . Или сепак дали има такви слични менувачници кај нас?
Кај нас е само таа менувачница. Имам искуство неколку пати. Јас продавав, ми дадоа нивна адреса на валет им префрлив eth, ме исплатија. Нормално зимаат провизија, провизијата зависи за колкава сума се работи.
 

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
69
Поени од реакции
53
Кај нас е само таа менувачница. Имам искуство неколку пати. Јас продавав, ми дадоа нивна адреса на валет им префрлив eth, ме исплатија. Нормално зимаат провизија, провизијата зависи за колкава сума се работи.
Ti odis tamu i ti davat cash na lice mesto?
Pravis nekoj KYC ili nesto?
 
Член од
1 ноември 2019
Мислења
20
Поени од реакции
14
Ti odis tamu i ti davat cash na lice mesto?
Pravis nekoj KYC ili nesto?
Ништо не правиш, само одиш ти даваат нивна адреса со баркод на нивниот wallet, скенираш од твој телефон префрлаш, ти вади сметка (ливче штампано) колку кошта во моментот ETH и колку ти зима провизија, све ти пишува на ливче испечатено, единствено, што ти треба е да ти е полн телефонот, и да имаш стабилен интернет во моментот додека ги префлаш. Принципот на работа е wallet on wallet. Провизијата е таа што ја пишува на нивната страна.
П.С. Јас двапати сум бил, и сум завршил работа без никаков проблем. Позз.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Que
Член од
31 октомври 2015
Мислења
11
Поени од реакции
10
Kako gi povlekuvate parite od Binance? Ne e dozvoleno da se povlece na makedonska smetka...
 

Riken

...
Член од
9 декември 2008
Мислења
9.420
Поени од реакции
18.685
Што мислите за тезоз xtz дали вреди на долг период да се инвестира?
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
11
Поени од реакции
10
Што мислите за тезоз xtz дали вреди на долг период да се инвестира?
Site popularni proof of stake sistemi megu koi (Tezos, Solana, Tron, Dash, Eos) se pameten long term poteg zasto imaat predost so znacitelen iznos na veke stake-nati tokeni.
Novite ke mora da davaat visoki kamati za stake-ing so sto ke im se namaluva vrednosta.
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
11
Поени од реакции
10
Мислам дека е више касно за DOT, 1300% e рипнато за 6 месеци. Мој фаворит е WABI short term, онлајн шопинг платформа нешто као крипто али експрес. Сеа е 0.9, ја верувам зашто има мал cap, а е популарно во Кина дека има потенцијал да иде 500%+ до крај на годинава. Long term сите gaming, AR и casino токени што не се поише од 250% рипнати во 2021. Еве пример од ENJ (Enjin) за 3 месеци иам 300 USD ќар а земав само за 80 долари во Февруари.
 
Член од
11 јули 2017
Мислења
304
Поени од реакции
479
Мислам дека е више касно за DOT, 1300% e рипнато за 6 месеци. Мој фаворит е WABI short term, онлајн шопинг платформа нешто као крипто али експрес. Сеа е 0.9, ја верувам зашто има мал cap, а е популарно во Кина дека има потенцијал да иде 500%+ до крај на годинава. Long term сите gaming, AR и casino токени што не се поише од 250% рипнати во 2021. Еве пример од ENJ (Enjin) за 3 месеци иам 300 USD ќар а земав само за 80 долари во Февруари.
И WABI и ENJ имаат отидено повеќе од 1300%, не ти ја разбирам логиката.
DOT е институција за коиниве што ги спомнуваш.
 
Член од
31 октомври 2015
Мислења
11
Поени од реакции
10
И WABI и ENJ имаат отидено повеќе од 1300%, не ти ја разбирам логиката.
DOT е институција за коиниве што ги спомнуваш.
1. Wabi зашо е 20 % од all time маximum во моментов
2. Enјin има едино платформа кај што секој може да направи gaming betting платформа што е супер популарно во моментов
3. DOT
Market Cap$35,857,131,232.63
12.94%
Fully Diluted Market Cap$41,130,788,300.61
12.90%
ги има скоро сите токени во оптек и кога Etherium ќе го пушти на mainnet Ep1559 или 2.0 нема да има многу потреба од cross platform токени. Според мене polkastarter e попаметен потег зашто сите сакаат да инвестираат у "get rich quick" стартапи.
 
Член од
22 јануари 2017
Мислења
170
Поени од реакции
130
Polkadot e mnogu jak, ima golem market cap dodusa, ne bi mozel da praj rally kako Etherium na primer, ali go ocekuvam okolu 200 dolari do krajov na godinava. E ako 6x profit ne e dovolno, onda ne znam.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom