Криптовалути - Генерална дискусија

Член од
22 февруари 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Здраво сакам да купам asic mineri некој нешто по детално да ми објасни
би уложил околу 5000 €
 
Член од
1 февруари 2014
Мислења
209
Поени од реакции
355
Мислам дека веќе не е исплатливо да се инвестира во btc бидејќи веќе го достигна максимумот според мене. Што мислите за останатите валути, ја разгледувам dogecoin бидејќи е прилично ефтина и доста популарна во последно време ?
 
Член од
26 јуни 2009
Мислења
29
Поени од реакции
5
Паѓа вредноста на криптовалутите, што мислите го достигнаа максимумот?
 
Член од
18 октомври 2011
Мислења
65
Поени од реакции
58
Слушам дека доста луѓе кај нас што вложиле во графички карти и почнале да копаат пред три години одприлика, сега веќе сакаат да ги шитнат тие машини за да купат нови. Но, во моментов нема графички карти, барем не појаки. Исто и на сајтови кои продаваат Antminer-и стои најчесто out of stock во моментов. Cloud mining исто.

Према вас, ако имате 5000е. во каков хардвер би инвестирале? Или се е мачка во вреќа и незнаеш како ќе се покаже новата опрема затоа што има многу помоќни машини таму некаде што копаат.

Неколку огласи што видов, за постари Antminer вади отприлика 6-7$ дневно, грубо земено, мислам дека беше бруто...што за мене е промашена инвестиција. Повеќе ми се исплати да купам криптовалути кога имаат намалена цена отколку да копам.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
9.653
Поени од реакции
18.926
Мислам дека веќе не е исплатливо да се инвестира во btc бидејќи веќе го достигна максимумот според мене. Што мислите за останатите валути, ја разгледувам dogecoin бидејќи е прилично ефтина и доста популарна во последно време ?
Немам време баш да ги следам, ама мислам дека ако почне да паѓа биткоинот нема да биде покусо ни doge.
Вториов го пумпаат волстрит групата што се на редит, ама мачка во вреќа е тоа што некаде сретнав инфо дека 25% од вкупните doge биле на една особа, ако него му текне да продава ќе сиби мајката преку ноќ.
Паѓа вредноста на криптовалутите, што мислите го достигнаа максимумот?
Нема таков што го знае ова.
Слушам дека доста луѓе кај нас што вложиле во графички карти и почнале да копаат пред три години одприлика, сега веќе сакаат да ги шитнат тие машини за да купат нови. Но, во моментов нема графички карти, барем не појаки. Исто и на сајтови кои продаваат Antminer-и стои најчесто out of stock во моментов. Cloud mining исто.

Према вас, ако имате 5000е. во каков хардвер би инвестирале? Или се е мачка во вреќа и незнаеш како ќе се покаже новата опрема затоа што има многу помоќни машини таму некаде што копаат.

Неколку огласи што видов, за постари Antminer вади отприлика 6-7$ дневно, грубо земено, мислам дека беше бруто...што за мене е промашена инвестиција. Повеќе ми се исплати да купам криптовалути кога имаат намалена цена отколку да копам.
Од тоа што читам мајнерите не се исплати да ги земаш, особено ако паднат пак не ти вреди воопшто (канта).
 
Член од
28 март 2015
Мислења
5.176
Поени од реакции
10.923
Тоа е, јас влегов во шемава пред некој ден и со тоа ја донесов мојата животна среќа. Да излезам одма ќе појде нагоре.

И претходно има паѓано вака па послем тоа повторно се креваше, ништо страшно. Премногу долго време се држеше на највисоко ниво, очекуван е пад послем тоа.
Автоматски споено мислење:

Тоа е, јас влегов во шемава пред некој ден и со тоа ја донесов мојата животна среќа. Да излезам одма ќе појде нагоре.

И претходно има паѓано вака па послем тоа повторно се креваше, ништо страшно. Премногу долго време се држеше на највисоко ниво, очекуван е пад послем тоа.
 

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
18.404
Поени од реакции
30.553
Мислам дека веќе не е исплатливо да се инвестира во btc бидејќи веќе го достигна максимумот според мене. Што мислите за останатите валути, ја разгледувам dogecoin бидејќи е прилично ефтина и доста популарна во последно време ?
Doge e za short term ako kupuvas i prodavas da napravis pari ako razbiras i sledis, ne samo oti e meme tuku poradi strukturata nikogas nema da ima visoka vrednost

Volatilni se i se ulozuva samo pari koi mozes da gi izgubis, t.e nekoj procent od 20% koi mesecno mora da gi oddeluvas za zasteda od annual income. Btc padot e samo skepticna reakcija poradi musk, gates i regulacijata, ja mislam ke se kaci i povisoko.
 
Член од
24 февруари 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Доколку падот се стабилизира, а знаејќи ја моќта на БТЦ, следува повторно тргнување нагоре, но не веднаш, после некое време, она што сакам да го прашам е следното, како да ги повлечам или замрзнам инвестираните коини повеќе да не зависат од движењата на Бајнанс?
 
Член од
18 ноември 2018
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво на сите. Кога пробувам да купам крипто-валути на Binance со картичка, ми дава порака:

" Risk Account Detected"

"Sorry, you are not able to purchase crypto because you didn’t meet Binance security Terms of Use and Internal Policy."

Со еден другар во ист период ги направивме акаунтите, тој може да купува и продава, а јас не :)
Како што можев да забележам и други членови на форумот се соочуваат со истиот проблем. Дали има некој да сподели некое искуство околу овој проблем?
 
Член од
2 март 2021
Мислења
1
Поени од реакции
5
Здраво дечки.
Го пишувам ова со цел да ја претставам првата криптовалута со може да се рудари само на телефон,
се работи за Pi Network (сигурно има голем дел што ја знаат, али ова е за тие што не слушнале),
Едноставна апликација што не одзема време, се што треба е да се притисне едно копче еднаш на 24 часа,
Спуштате од Play Store -> Pi Network , се регистрирате со мобилен број, за сите нови членови потребно е да внесете код од тој што ве инвајтнал (мојот код е DelankaOdKokonats) кој ке може нека се регистрира преку мојот код после тоа инвајтнете ваши другари или роднини со вашиот код.
Искрено според тоа што го прочитав, оваа крипто валута има потенцијал.
На самата аликација имате објаснето се што може да ве интересира или ако нешто не ви е јасно.
Целта на креаторите е секој еден корисник да си направи круг на веродостојни корисници кои ке имаат заемни бенефити(сето тоа зависи ако самата криптовалута добие на вредност), али според мое мисленње има потенцијал.
Знаци спуштате апликација на телефон Pi Network -> се регистрирате со телефонски број -> внесувате код DelankaOdKokonats(после тоа додавајте или внесувајте други кодови да не испадне дека ова е само за моја корист) -> еднаш на 24 часа притискате на копче и апликацијата сама си собира не мора ни да биде фклучена цело време како што е со некои други криптовалути.
Пробајте немате никаква загуба.
Фала на одвоеното време да го прочитате ова.
 
Член од
14 август 2018
Мислења
1.294
Поени од реакции
2.406
Здраво дечки.
Го пишувам ова со цел да ја претставам првата криптовалута со може да се рудари само на телефон,
се работи за Pi Network (сигурно има голем дел што ја знаат, али ова е за тие што не слушнале),
Едноставна апликација што не одзема време, се што треба е да се притисне едно копче еднаш на 24 часа,
Спуштате од Play Store -> Pi Network , се регистрирате со мобилен број, за сите нови членови потребно е да внесете код од тој што ве инвајтнал (мојот код е DelankaOdKokonats) кој ке може нека се регистрира преку мојот код после тоа инвајтнете ваши другари или роднини со вашиот код.
Искрено според тоа што го прочитав, оваа крипто валута има потенцијал.
На самата аликација имате објаснето се што може да ве интересира или ако нешто не ви е јасно.
Целта на креаторите е секој еден корисник да си направи круг на веродостојни корисници кои ке имаат заемни бенефити(сето тоа зависи ако самата криптовалута добие на вредност), али според мое мисленње има потенцијал.
Знаци спуштате апликација на телефон Pi Network -> се регистрирате со телефонски број -> внесувате код DelankaOdKokonats(после тоа додавајте или внесувајте други кодови да не испадне дека ова е само за моја корист) -> еднаш на 24 часа притискате на копче и апликацијата сама си собира не мора ни да биде фклучена цело време како што е со некои други криптовалути.
Пробајте немате никаква загуба.
Фала на одвоеното време да го прочитате ова.
Петти човек си во седум страни што ни ја "продава" шемава! ...се разбира со инвајт код. :ROFLMAO:
И ај веќе кога пиша,те молам објасни ни како тоа "се рудари на телефон"?? Нешто повеќе околу блокчејнот и посебно што всушност пресметува алгоритамот? Посебно нели оти еден клик е дневно? Да не се замараме да ја инсталираме па да читаме (cough* пирамидални шеми *cough) еве убеди не ти и постирај го вајт-пејперот и техничкото ревју?
Може и линк до нив, не е проблем!
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
211
Поени од реакции
95
Здраво дечки.
Го пишувам ова со цел да ја претставам првата криптовалута со може да се рудари само на телефон,
се работи за Pi Network (сигурно има голем дел што ја знаат, али ова е за тие што не слушнале),
Едноставна апликација што не одзема време, се што треба е да се притисне едно копче еднаш на 24 часа,
Спуштате од Play Store -> Pi Network
Душо, вредноста на криптовалутите(покрај распространетост и користење) е процесирачката моќ вложена во нивното копање т.е proof of work(за производство на податоков, треба добра процесирачка моќ, време и доста trial & error), најголемиот бр. мајнинг групи користат ненормално скап хардвер,
и ти сеа кажуваш дека они се глупи што вложуваат толку и дека може тоа ефикасно да се врши преку телефон(јасно ми е дека тоа е можда некој а друга валута што бара помала помала процесирачка моќ).
Можда Pi Network ќе стане мода за некое време и секој ќе го има на телефонот, но ако секој ќе копа монети кога стигне, цената на Pi Network ќе е рамна со земја. Целата вредност на овие валути се процесирачката моќ вложена во нив, а телефоните не се нешто мн. мн. моќни. Затоа или Pi Network ќе го снема или валутата ќе вреди колку ќесе сончоглед(поради огромниот бр. на монети т.е еден вид инфлација).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom