Криминалци и криминални групи во МК

Член од
29 септември 2011
Мислења
2.098
Поени од реакции
2.220
Вмро на Михајлов било најголем фактор за шверц на опиум во балканот.

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
Вмро на Михајлов било најголем фактор за шверц на опиум во балканот.

Sent from my SLA-L22 using Tapatalk
Како мислиш најголем фактор?
Он бил фактор како што се фактор сега овие денешниве, само шо тогаш се работело на друг начин.Се купувал афинот од Македонија и се продавал по СХС или Балканот.
Не сум убеден но мислам дека Ванчо бил поврзан со тогашните власти тука(Србите) инаку не гледам како поинаку би му било дозволено он да работи со тој бизнис.Е сега па они му го убиле татко му и брат му, но Ванчо е контроверзен историски лик а големи пари биле во прашање.
Не гледам како поинаку би му дозволиле Србите да работи, имало многу колонизатори но и домашни Србомани кои би ја превземале таа работа, вака по мое мислење се направило некој договор од двете страни, зошто и жандарите и кралот на СХС знаеле дека македонското прашање ќе остане нерешено и ако не го држат под контрола може да имаат поголеми проблеми.Вака двете страни биле задоволени.
Немало да дочека инаку длабока старост да не било така, но пак ќе кажам мое мислење, овој муабет нема врска со историја така да не мора да се докажува со факти.
 
Член од
12 јануари 2020
Мислења
488
Поени од реакции
508
Кардиологот Борче Петровски уапсен на Косово

Објавено: 09 октомври 2014


Тогаш се зборуваше дека е осомничен за вмешаност во трговија со органи, иначе крими бизнис за кој кај нас најмалку кружат информации.
Shurata na Koljo Amerikanec
Автоматски споено мислење:

Ne mi se veruva kako se mesaat babi i zabi. Procitajte go imeto odnosno temata : -,, Kriminalci i kriminalni grupi vo MK''. Mesanje Vanco Mihajlov gluposti, togas i da trguvale so nedozvoleni raboti imale cel kupuvanje oruzje i borba za ideologija, ovde zboruvame za kriminal i interes od nego za licni celi. Nemoze da se sporeduva Vanco Mihajlov so Romeo Zivik ili UCK i sega ekstremnive krimi grupi koi se pojavija
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
Shurata na Koljo Amerikanec
Автоматски споено мислење:

Ne mi se veruva kako se mesaat babi i zabi. Procitajte go imeto odnosno temata : -,, Kriminalci i kriminalni grupi vo MK''. Mesanje Vanco Mihajlov gluposti, togas i da trguvale so nedozvoleni raboti imale cel kupuvanje oruzje i borba za ideologija, ovde zboruvame za kriminal i interes od nego za licni celi. Nemoze da se sporeduva Vanco Mihajlov so Romeo Zivik ili UCK i sega ekstremnive krimi grupi koi se pojavija
Тоа е исто факт, пушките не растат на дрво и морало да се занимаваат со такви бизниси.

Ок ама не е целосен оф-топик, тука ти се некаде првите почетоци ако зборуваме за организиран криминал од ваков тип.
 
Член од
24 август 2017
Мислења
310
Поени од реакции
728
Како мислиш најголем фактор?
Он бил фактор како што се фактор сега овие денешниве, само шо тогаш се работело на друг начин.Се купувал афинот од Македонија и се продавал по СХС или Балканот.
Друже немој молимте, како кој фактор немој аман кај го споредуваш со овие денес урковци шеваљци и остали, то шо бил Ване на времето тешко дека некој ке поновит, далеку дека имам почит за него-фашист бил, али најверојатно ако се сниме филм за него ке биде бестселер Ј.Бонд вода да му носит, иначе човекот е баш за на оваа тема, да не го заборавиме и Данчо Шутурков на кого цела југа на колена му клекнуваше, ако ги најдам документите за Ване ке ги постирам и тоа како има што да се виде...1933год 6 тони дрога извезени од МК за на запад мислам...
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.860
Поени од реакции
1.680
Ohrid i Stip koa imase Belgard bea decina taka da ne tresite zeleni, za edukacija kriminal imalo od vreme na VMRO osobeno 1923-1945 pa i dalje koj znae znae, Ohrid i ushe ima ali ona pravi kriminogeni grupi a ne luge kao Dzacka i ostali, Albancive od druga strana se samo potrckovci na sekoja vlast i kaj nas i sirum svetov, najglupi najlesni i najpogodni za covek da ima kontrola vrz niv, da si igraat kako ke im se svire...a za ovoj Ramkarash toj Ljacot koa pravel prevari i ostali srajna nemalo potreba da se slika so premieri ministri, ili da se jaca na nekoj decina kao momcive od Grcec ili od kaj kurac da se, eden od tamo da go upukaat ke begaat kao zajci..ubav den
За мене број еден во Охрид беше само Ристо Матлиевски---Ицо, тој шо го отвори најубавиот кафич- тераса Ла Бамба....Ицо со поглед ги убиваше сите ,страв и трепет,кој респект имаше за него насекаде...Амстердам...
Љацон беше мозок за бизниси ,чоек шо имат завршено некој факултет во Нови Сад или Београд.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
Друже немој молимте, како кој фактор немој аман кај го споредуваш со овие денес урковци шеваљци и остали, то шо бил Ване на времето тешко дека некој ке поновит, далеку дека имам почит за него-фашист бил, али најверојатно ако се сниме филм за него ке биде бестселер Ј.Бонд вода да му носит, иначе човекот е баш за на оваа тема, да не го заборавиме и Данчо Шутурков на кого цела југа на колена му клекнуваше, ако ги најдам документите за Ване ке ги постирам и тоа како има што да се виде...1933год 6 тони дрога извезени од МК за на запад мислам...
Пак не ме разбираш, не ја давам споредбата во личните карактеристики.Овие се обични селски луѓе, која во игра на случајности се погодиле да живеат во ваква политичка ситуација на овие простори и да ја работат оваа работа(овие ти се нешто слично на ликот на Бачо од Јужни Ветар).Причината која ги споредувам е тоа дека и тогаш и сега, и овие и тие биле само превозници и ситни играчи, и како шо кажав што мислиш Иван и автономистите биле толку моќни за сами да го изведат тоа?
За овие денес не ни треба да правиме муабет, се е јасно.
 
D

Deleted member 128786

Гостин
Tek sad ce da bude lom
Автоматски споено мислење:

Tek sad ce da bude lom
 
A

Al.pacino

Гостин
Bacho, a ti licno gi znaes jades pies so niv i znaes deka se prevoznici taka? Mislam na rucek idete sekoj den u ljuc i u ganza neli?
 
Член од
26 септември 2007
Мислења
1.971
Поени од реакции
1.864
Значи, прочитав дека на некои Македонци им е криво, зашто најголемите криминалци у земјава се Албанци а не Македонци.
:lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz: :lolzz:
Не само на македонци, и мене ми е криво ако албанците се поголеми криминалци од македонците :toe:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.295
Поени од реакции
5.855
Делумно и мене ми е оф-топик мислењево али ајде сепак е поврзано со Македонија.

(Во врска со актуелниов наслов)
Запленет брод со пет тони кокаин наменет за которски клан
Објавено: 14/05/2020
Повеќе од пет тони кокаин од бродот „Арес“ требало да бидат испорачани во Солун, од каде што членови на которски клан требало да го преземат, пишува „Дан“. Кокаинот го запленила холандската полиција.

Од кога падна Шарич се сменија работиве, уште повеќе се сменија од кога Которци се поделија на два клана и почнаа војна меѓусебе (иако прашање е колку е тоа војна), да не бегам од темата, порано бродовите шверцаа директ во Црна Гора а сега преку Грција па низ Македонија па понатаму. Голем број на Шкаљарци биле преселени во Грција вклучувајќи го и Јовица Вукотич шефот нивни, како и двајцата кои беа убиени пред неколку месеци а по хиерархија биле одма под него. Всушност и новава поширока хиерархија е бунило, Филип Корач шеф на Земунски клан го контролирал Шкаљарски клан и Вукотич, па Вукотичи само внесуваат тони кокаин а Корачи само сеат страв низ Белград. (Сфатете го пошироко, не буквализирам кој од двајцата моментално е во притвор а кој во странство)

Прашање од милион долари е кои сѐ се офајдува кај нас во МК од новиве патишта на кокаинот на црногорско/српското подземје, каде скоро па неминовно е секоја пратка да помине низ Македонија :misticen:
 
A

Al.pacino

Гостин
Toa internet kriminalci i ovie so ucele mn geografia moze da go izjavat, deka mk e centar na svetot i se pominuva od tuka.
Toj sto ima 1% razbiranje znae deka od grcka se stiga do italia mn polesno i poeftino i bez rizik i odma e evropa kade nema granici, pa duri i mn polesno Gr-alb-it.
Najdi mi eden slucaj kade mk policia zaplenila nad 100kila u tranzit sto idela od grcia za eu??
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.794
Поени од реакции
17.162
Bacho, a ti licno gi znaes jades pies so niv i znaes deka se prevoznici taka? Mislam na rucek idete sekoj den u ljuc i u ganza neli?
Не се само превозници, зошто за разлика од пред еден век, каде се користеле наркотици само по Белград, денес се користат во секое село и кај нас, затоа мора да има развиена група шо ќе продава по државата.
 
Член од
22 јуни 2019
Мислења
211
Поени од реакции
689
Делумно и мене ми е оф-топик мислењево али ајде сепак е поврзано со Македонија.

(Во врска со актуелниов наслов)
Запленет брод со пет тони кокаин наменет за которски клан
Објавено: 14/05/2020
Повеќе од пет тони кокаин од бродот „Арес“ требало да бидат испорачани во Солун, од каде што членови на которски клан требало да го преземат, пишува „Дан“. Кокаинот го запленила холандската полиција.

Од кога падна Шарич се сменија работиве, уште повеќе се сменија од кога Которци се поделија на два клана и почнаа војна меѓусебе (иако прашање е колку е тоа војна), да не бегам од темата, порано бродовите шверцаа директ во Црна Гора а сега преку Грција па низ Македонија па понатаму. Голем број на Шкаљарци биле преселени во Грција вклучувајќи го и Јовица Вукотич шефот нивни, како и двајцата кои беа убиени пред неколку месеци а по хиерархија биле одма под него. Всушност и новава поширока хиерархија е бунило, Филип Корач шеф на Земунски клан го контролирал Шкаљарски клан и Вукотич, па Вукотичи само внесуваат тони кокаин а Корачи само сеат страв низ Белград. (Сфатете го пошироко, не буквализирам кој од двајцата моментално е во притвор а кој во странство)

Прашање од милион долари е кои сѐ се офајдува кај нас во МК од новиве патишта на кокаинот на црногорско/српското подземје, каде скоро па неминовно е секоја пратка да помине низ Македонија :misticen:
Ке прошеташ низ другите градови од гевгелија неготино велес скопје куманово и ке видеш.Луге кој што имаат бензински хотели шпедиции возен парк од по 1 милион и плус нивните потрчковци возат коли од по 100000 евра.И не ми е јасно тоа продолжува години и години и никој ништо не им може.Моментално се инвестира и во стамбени комплекси.
Автоматски споено мислење:

Ne provociram po nacionalnost.
Jas ne sum videl slika so lugeto sto se spomnuvaat od grcec so pistoli i puski, ako ima nekoj neka prati da vidime
Jas mislam na nekoj mu e krivo pa probuva da ocrni na sekoj nacin. Prvo kazuva kako bilo toa se od drzavata pa posle bilo sitna riba haha
Realnosta e deka albanskite deca se mnogu po spremni od makeodnskite, ot mali noze se na ulica, ucat jazici, zanaet, rastat so ajkuli, dodeka makedonskite deca igraat nintendo. Ne vikam toa deka e loso tuku deka radi tie raboti nemoze da se sporedi albanski i makedonski kriminal. Kako sto kazav sekoja cest na 5-6 mk sto se vo evropa i 2-3 vo latino amerika ne e deka site se losi
Не сакам да навредам и пак навредуваш.Кој јазици ги знаат албанските деца кој ајкули.Не ме смеј дечко едино што знаат е офчари да бидат и баклава да прават.И пак ке ти напоменам не се споредувај со Албанската мафија од светски рамки пошто немате допирна точка оваа квази мафија е само изборна мафија.На овие гревчиња им даваат да дилат на ситно само заради тоа што на изборите трчаат.Се знае кој го држел и кој го држи шверцот во Македонија
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom