Криминалци и криминални групи во МК

Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Да https://galama.club/2019/10/18/gazdata-na-vardar-samsoneko-otkri-koj-makedonets-i-kako-sakal-da-mu-go-zeme-hotelot/

Фалсификувана документација и спрега со судската власт. Ова се обвинувањата на рускиот бизнисмен и почесен конзул Сергеј Самосоненко кој тврди дека поранешен негов близок соработник заедно сопственик на фирма се обидуваат да му земат речиси два милиони евра откако издејствувале фирмата да отиде во стечај заедно со имотот на атрактивна локација – хотелот на плоштадот во центарот на Скопје.

Приказната почнува во 2016 година кога Самсоненко почнува да го гради хотелот и ангажира фирма како изведувач на системот на вентилација и греење, фирма со која и претходно соработувал.

Според првичниот договор, доколку дојде до заостанување во плаќањето или во изведувањето на работите надлежен бил Основниот суд 2. Според адвокатскиот тим на Самосоненко, заостанување имало но пречките биле надминати и долговите израмнети.

Тогаш според нив на сцена стапува директорот Ратко Капушевски кој заедно со сопствениците на ангажираната фирма изготвиле фалсификат договор со фалсификувани печати според кој надлежен за спор повеќе не е суд туку извршител. Договорот е заверен во нотарската канцеларија „Папазов“ во отсуство на Самсоненко а долгот е проценет на 119 милиони денари.
Стварно треба да си одлепен до даска, па да крадеш руско-македонски пари ;)! Што си мислел овој, парите се на чевларот Самсоненко?
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Стварно треба да си одлепен до даска, па да крадеш руско-македонски пари ;)! Што си мислел овој, парите се на чевларот Самсоненко?
Освен ако позади тие што покушале да му украдат пари стојат други Руси,многу помоќни од Самсоненко ;) Си има таму ред,убаво си пишал никој не е будала на своја рука да отима пари
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Освен ако позади тие што покушале да му украдат пари стојат други Руси,многу помоќни од Самсоненко ;) Си има таму ред,убаво си пишал никој не е будала на своја рука да отима пари
Друже во Русија работите не одат така, нема други руси! Сите пари се на едно купче и се менаџираат, знаеш веќе од кого! Самсоненко кој впрочем е ситно рипче, Абрамович, Ставридис оној у Грција со пиштоли што се расфлаше, газдата на Монако, сите работат со парите од купчето. Од набројаните има многу појаки играчи од поверење, на кои им се дадени цели енергетски сектори и никој никогаш не земал ништо повеќе од договорот.
Овој нашиов мисли дека е манга.Пошто се работи за ситен влог, може е оставено сами да си го средат прашањето! Инаку да беше крупен влог, немаше ни да се чуе за него!
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.301
Поени од реакции
5.886
Мене браќата Војо и Владо Будисављевиќ ми ги претставија како речиси единствени македонски криминалци што стасале до ова посериозно ниво. А бројката, 700кг кокаин статистички е рекордна бројка поврзана со македонски имиња.

Текстовите се од Буревесник и кажано ми е дека се точни.


"ŠPANSKO KOKAINSKO ULEPŠAVANJE

Pritvoreniot VOJISLAV BUDISAVLJEVIĆ e vtor soprug na akterkata Silvija Stojanovska, denes apsena I smestena vo domašen pritvor, za šverc na 700 kg KOKAIN! Negoviot brat, so živealište vo Belgija e procesuiran vo Španija. Spored mojot izvor, STOJANOVSKA podnela baranje za razvod otkako navodno razbrala so što se zanimava VOJISLAV.

Od ova leto prekinale I da živeat zaedno, a dali procedurata za razvodot e završena mojot izvor ne znae. Denes STOJANOVSKA bila privedena kako svedok vo istragata I e smestena vo domašen pritvor od navodno preventivni pričini. Zatoa I izleze nasmeana od tamu, navodno I olesnilo, spored mojot izvor. Involvriana e vo istragata bidejki seušte bila zaedno so nego koga bila sprovedena akcijata vo Španija.

Ova se zborovite na mojot izvor:

,,Ona se posomneva letovo vo negovite somnitelni aktivnosti I podnese baranje za razvod. On ja ima namesteno. Taa e bukvalno glupava kokoška, veruvaj mi. Bea vo Španija na odmor, vo Grcija, na Jadran. Toj si rabotel so kokainot, kokoškata se sončala I se ulepšavala. Teško e namestena. Ne možam da ja čujam, jas sum vo SAD, koga ke imam točni informacii ke ti pišam.,,"


"KJE SE SETITE LI NA MADAM PEPI!?

Kaj MAdam PEPI dodeka da pojde vo pritvor pa zatvor se oblekuvaše i nabavuvaše droga makedonskiot politički establišment i kompletnata estrada. Pri nejzino apsenje beše PRONAJDEN SPISOK SO 500 TAKVI IDENTITETI, ama neli sve se zabošoti...

Drogata na MADAM PEPI za preprodažba ja prakjal denes uapseniot VOJISLAV BUDISAVLJEVIĆ od PERU. Ama, nikogaš ne beše uapsen. Ete, denes doznavame deka bil sloboden. Bil amnestiran lično od ČUDOVIŠTETO od PEŠTA!

ČITAJTE GO VNIMATELNO TEKSTOT OBJAVEN VO FEVRUARI 2010 VO SRPSKI ,,BLIC,,...."
FB_IMG_1576910368238.jpg
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.301
Поени од реакции
5.886

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.223
Поени од реакции
36.441
(ВИДЕО) Кој е Воислав човекот кој ги заведе Силвија и Мадам Пепи?
МАКЕДОНИЈА 20. Декември 2019. / 12:37

Кога ќе видиш колку се лежи за какви криминални дела, ти се одмилува да отидеш на поштена работа. Поарно да натепаш милионче со дрога и криминал и да си одлежиш 2-3 години како овие, отколку да рмбаш и да си сиромав цел живот.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.765
Поени од реакции
22.751
Кога ќе видиш колку се лежи за какви криминални дела, ти се одмилува да отидеш на поштена работа. Поарно да натепаш милионче со дрога и криминал и да си одлежиш 2-3 години како овие, отколку да рмбаш и да си сиромав цел живот.
Ako si siguren deka kje se 2-3 , i ako si siguren deka kje e milionce.
Da ne padnes na prvite 1.000€ pa da te osudat 1.5 godina pa kje vikas posle nema pravda. :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.223
Поени од реакции
36.441
Ako si siguren deka kje se 2-3 , i ako si siguren deka kje e milionce.
Da ne padnes na prvite 1.000€ pa da te osudat 1.5 godina pa kje vikas posle nema pravda. :)
Ако не си сигурен не ни почнувај, моја филозофија е ако крадиш кради на велико да има за сите кога ќе дојде време да те судат, за ситно не си го расипувај сонот.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.765
Поени од реакции
22.751
Ако не си сигурен не ни почнувај, моја филозофија е ако крадиш кради на велико да има за сите кога ќе дојде време да те судат, за ситно не си го расипувај сонот.
Комплетно те разбирам и поддржувам.
Само коментирам дека мора да си сигурен за такво нешто да воопшто почнеш.
Ако не си сигурен и ако немаш некој да те вади од гомна потоа, си го јадел гадно.
Али еве за мала споредба што значат парите и врските.

Другар беше осуден за "Неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги" на година ипол. (лежеше една)
Количина нешто помалку од пола кило трева.
Еден друг што го познавам, за 3 кила, плус таблети, плус кокс...условно 1 година. (y)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.686
Поени од реакции
28.152
Ако не си сигурен не ни почнувај, моја филозофија е ако крадиш кради на велико да има за сите кога ќе дојде време да те судат, за ситно не си го расипувај сонот.
Земи го за пример Кичевскиот,со кејф ке ги лежи 3 години.
Поседува две куќи во вредност од 2 милиони,mercedes G amg 150к,2 комада range rover преку 200к,2 комада harley davidoson 50-60k, vw t roc едно парче на струја во вредност од 30к.Цените се во евра :D
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Ако така гледаме, никој со поштена работа не се збогатил! Зборувам генерално за цел свет!
Земи го за пример Кичевскиот,со кејф ке ги лежи 3 години.
Поседува две куќи во вредност од 2 милиони,mercedes G amg 150к,2 комада range rover преку 200к,2 комада harley davidoson 50-60k, vw t roc едно парче на струја во вредност од 30к.Цените се во евра :D
И тоа само што се знае јавно, е сега и должен е понекаде ама има рецки и он за земање.
Ако не си сигурен не ни почнувај, моја филозофија е ако крадиш кради на велико да има за сите кога ќе дојде време да те судат, за ситно не си го расипувај сонот.
Нема сигурен несигурен! Кога ќе ти се појават 10-15 милиончиња пред нос, прави есап! Сигурно ќе најдеш и ортаци и помош, за ситно под тоа не се нафаќај оти ќе платиш и за тие другите ;)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.208
Поени од реакции
15.256
Земи го за пример Кичевскиот,со кејф ке ги лежи 3 години.
Поседува две куќи во вредност од 2 милиони,mercedes G amg 150к,2 комада range rover преку 200к,2 комада harley davidoson 50-60k, vw t roc едно парче на струја во вредност од 30к.Цените се во евра :D
I 12 parčinja vrlo skapo oružje....

Pošo e kičevski kako mene...mora da se znae i pofale...:eek:
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.301
Поени од реакции
5.886
Кога ќе видиш колку се лежи за какви криминални дела, ти се одмилува да отидеш на поштена работа. Поарно да натепаш милионче со дрога и криминал и да си одлежиш 2-3 години како овие, отколку да рмбаш и да си сиромав цел живот.
Точно, али за ова треба да си "играч", да имаш ментален склоп погоден за тоа ниво, затоа не може и неуспева секој до овде. П.С. Волку голема количина е игра на службите, и ништо друго.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
16.223
Поени од реакции
36.441
Точно, али за ова треба да си "играч", да имаш ментален склоп погоден за тоа ниво, затоа не може и неуспева секој до овде. П.С. Волку голема количина е игра на службите, и ништо друго.
Тежок криминал без поткрепа од воени, полициски, политички, владини или тајни служби ни имало ни ќе има. Целиот пазар каде се продаваат овие работи и каде се набавуваат суровини е контролиран од службите, па нема како да почнеш без да се запознаени и да ти направат посета.
 
Член од
24 мај 2014
Мислења
5.301
Поени од реакции
5.886
Тежок криминал без поткрепа од воени, полициски, политички, владини или тајни служби ни имало ни ќе има. Целиот пазар каде се продаваат овие работи и каде се набавуваат суровини е контролиран од службите, па нема како да почнеш без да се запознаени и да ти направат посета.
И да се уверат дека можат да се потпрат на тебе :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom