Живот'т в Г'рција - слад'к и безплатен
Дори и в горешт летен ден, да се возиш в метрото в Атина е удоволствие. Има климатик, плазмени екрани забавлјават п'тниците, спирките са просторни и пријатни, а влаковете дори идват навреме.
Всичко това е на практика
безплатно за 5-те милиона жители на Атина, заштото нјама бариери за влизане в метрото. На вратата на влака има машина, на којато трјабва да „валидирате" картата си, но това се прави от гражданите на доброс'вестни начала. Мнозина не го правјат, пише Daily Mail в статија за разточителството в Г'рција. Такива статии изобилстват в западните медии напослед'к.
На всичко отгоре,
г'рците дори не построиха метрото с'с свои пари, прод'лжава Daily Mail. То струваше 1.5 млрд. паунда и до голјама степен бе финансирано с европејски средства, като част от подготовката на Г'рција за Олимпијските игри през 2004 г.
Средната заплата за служител в метрото е 60 000 паунда на година, което вклјучва и чистачките. Това е три п'ти повече от заплатите, които получават тези работници в'в Великобританија.
Разточителството при надземнија железоп'тен транспорт не е по-малко. Приходите от билети са 80 млн. паунда, а разходите около 500 млн. паунда на година. Заради това един гр'цки политик каза наскоро, че ште е по-евтино да наемат по едно такси на всеки п'тник.
Откакто се прис'едини к'м ЕС, д'лг'т на гр'цкија публичен сектор се удвои за десетилетие.
В Г'рција шефове на сладкарници, радио водешти, фризьори и масажисти са сред над 600 професии, при които пенсионирането е разрешено след 50-годишна в'зраст (с пенсија от 95% от заплатата им).
Страната трјабва да вземе мерки и да ограничи това харчене, но хората са недоволни. Всеки ден в Г'рција хилјади души протестират срешту мерките на правителството.
Разхождаме се из квартал Кифисија, пише Daily Mail. Тук живејат нјакои от нај-богатите г'рци. Една от причините те да са толкова богати е, че не плаштат почти никакви дан'ци.
Властите рјадко проверјават дан'чната информација, като данните се приемат на „доверие". Богаташите се в'зползват от това. Едва 5 000 души в д'ржава от 12 милиона души декларират, че печелјат над 90 000 паунда на година. С тези пари може да се купи само малка градина в квартал Кифисија.
Проучванија показват, че над 60 000 гр'цки домакинства имат инвестиции на стојност над 1 млн. долара, без да се бројат сметки в чужди банки. Заради това икономистите наричат Г'рција „бедната страна, п'лна с богаташи".
Мнозина декларират, че имат доходи под 10 000 паунда на година, а притежават јахти и вили на островите.
Ако нјакој дан'чен инспектор се ус'мни, му давате един плик с пари и готово. Това се нарича „факелаки". Сумата в'в „факелаки"-то може да достигне 10 000 евро, но се счита, че средностатистическото „факелаки" с'д'ржа 2000 долара.
Гр'цкијат президент Папандреу обешта да пусне хеликоптери и да прибјага до Google Earth, за да докаже кој има плувни басејни и јахти.
По официални данни само 300 жители на Кифисија имат плувни басејни, а се счита, че реалнијат им број е 20 000. Наскоро в Г'рција дори отчетоха бум в продажбите на брезенти за покриване на басејни. Нај-много в'рвјаха камуфлажни покривала - с които басејн'т изглежда като ливада отгоре.
Извор
http://profit.bg/news.php?id=80781
Великобританија отказа помошт на Г'рција
За това дека едно поколение крадеше и уживаше со туги пари
сега ке плаштат децата, внуците и правнуците им.
Нека, нека, мама им педерска.