Крива Паланка

Дискусија во форумот 'Градови и села' започната од GUSAR-VMRO, 17 септември 2005.

 1. Mandrak

  Mandrak

  Член од:
  24 ноември 2005
  Мислења:
  3.230
  Допаѓања:
  389
  Дааа! И јас сум за! градот и кафичите и така и така, ама бате што жени имаат...па па па!:music3:
   
 2. Fir_Maked

  Fir_Maked Koj ne me saka negov problem!!!

  Член од:
  17 ноември 2005
  Мислења:
  481
  Допаѓања:
  0
  Dobra pogovorka a na tatko mi e posto majka mi e od Palanka.:)
   
 3. Sagan

  Sagan Гостин

  Palanchanite li? Eve so shto se zanimavaat:

  Prvo protestiraat protiv zagaduvanjeto,[​IMG]
  [​IMG]Posle gradat, i na kraj igrat!
  [​IMG]


  Po pat odam, male, za pat prasham, koj pat vodi, male Kriva Palanka!!!


  [​IMG]

  Zadolzhitelno da go posetite i Deve Bair!!!
  Da vidite kade e vrabotena pola Palanka!!

  Inaku tamu site kukaat deka nemaat pari, a postojano se vozat ubavi koli, se pravat najskapi svadbi i mladinata sekoja vecher e po kafulinjata!!!
   
 4. moTaro

  moTaro Буљаш

  Член од:
  17 ноември 2005
  Мислења:
  1.476
  Допаѓања:
  7
  Паланка... Поштуем
   
 5. Sagan

  Sagan Гостин

  [​IMG]


  [​IMG]
  Ova mesto se vika Kalin Kamen, izvonredno e za praznici, a zima e bozhestveno.
  Inaku, slikata e od starite dobri vreminja koga se sadeshe kompir i na planina.

  [​IMG]

  Dom na kulturata! Palanchani vezhbaat kultura.
  Samo, zosto odamna nemalo proekcija na film vo kino?
  - A da, site si imaat DVD.

  [​IMG]

  Gradot, kakov, takov, nash si e.  [​IMG] [​IMG]
  Crkvata Sv. Dimitrija. Na Osogovskite Planini


  [​IMG]Ponekade, predelite se kako na Diviot Zapad.

  [​IMG]

  I jas sum lovel vo Kriva Reka, ama ne vo sred grad!!!

  [​IMG]

  E, ova e ezeroto vo Kalin Kamen, vo blizina ima golema mandra za pravenje na sirenje. Sekako, se ushte ima i ovci.

  [​IMG] Zemjisteto e bogato so rudi. Ridnikot go zatvorija, pa nikako da go pustat.

  [​IMG]

  Palanchankite ni se najubavi na Balkanot, more... vo svetot.

  [​IMG]

  Palanchanecot otsekogash bil i ke ostane komita.


  [​IMG]


  [​IMG]

  Domakjini lugje.

  [​IMG]

  Domakjinsko vodenje firmi. Toranica pred raspagjanje.

  [​IMG]

  Dojdete ni na gosti. 100% deka nema da spiete vo hotelot.

  [​IMG] E ... ova e edna prekrasna gletka kon Ruen (2252m).

  [​IMG] Karposh nekogash proizveduvashe vakvi kilimi. Sega vrabotenite se tehnoloshki vishok.  Gusar, izvini shto ti ja prezemav za kratko ulogata na vodich niz gradot. Pozdrav do tebe i do brat ti. A be daj mesti mi ja taa bratuchetka ti.
   
 6. moTaro

  moTaro Буљаш

  Член од:
  17 ноември 2005
  Мислења:
  1.476
  Допаѓања:
  7
  Тhe Real Highlander...

  Ако си ти од паланка мора да го знаеш Светац. Наум ?
   
 7. ragazza

  ragazza Adorable

  Член од:
  3 јуни 2005
  Мислења:
  3.019
  Допаѓања:
  27
  Decki slikive vi se zakon uff mkd svadbarsko oro , komitsko i vodarki .Nikogas ne sum bila Kriva Palanka ama posle slikive me mana zelba , sekoja cest momci i keep up the good work .
   
 8. Sagan

  Sagan Гостин


  Eeee....! Pa fala.

  Ako dojdesh, za nokjen zhivot ne se sekiraj! Ima i kafani i kafichi i diskoteki.
  Dalfis, Centar (go obozavam, sreda, petok, sabota, pa i nedela nekogash, ima zhiva svirka, srpsko, makedonsko, shto ti dusha saka, samo si narachash, pari ne ti trazhat), Selekt, kaj Bare, Don, Flamingo.... Kafichi ima kolku sakash...
  Pred izvesno vreme otvorija nova diskoteka. Epten e cool!!! Striptiz? Zadolzhitelno!!!
  Samo...ova kako predupreduvanje, arno si reche Gusar na pochtetokot: retko koe mashko shto doshlo vo Palanka pominalo bez kjotek.
  Edino toj ne mi se svigja kaj nas.

  Svetac? Ke ti odgovorim ako Palanka go napishesh so golema pochetna bukva.

  Za site koi sakate da doznaete neshto povekje za Palanka:


  [​IMG]
  • Општината Крива Паланка го зафаќа североисточното подрачје од Република Македонија, простираќи се на средна надморска височина од 400 метри (Славишко Поле) до 2252 метри (врвот Руен) на Осоговијата.
  • Општината има умерено-континентална клима, со повеќе од 200 сончеви денови во текот на годината.
  • Општината Крива Паланка ја сочинуваат 34 населби: Б`с, Баштево, Борово, Варовиште, Габар, Голема Црцорија, Градец, Длабочица, Добровница, Дренак, Дрење, Дурачка Река, Жидилово, Киселица, Конопница, Костур, Кошари, Крива Паланка, Кркља, Крстов Дол, Лозаново, Луке, Мала Црцорија, Мартиница, Метежево, Мождивњак, Нерав, Огут, Осиче, Подржи Коњ, Станци, Т`лминци, Трново и Узем.
  • На околу 3 км од Крива Паланка е лоциран манастирскиот комплекс
   Св. Јоаким Осоговски
  • Вкупното население во општината спред резултатите од пописот во 1994 година, изнесува 20.782 жители, распоредени во 6.079 домаќинства. Оклолу 54% од населението живее во градот Крива Паланка.
   Најголем дел од населението (96,6%) се Македонци. Од нациналностите застапени се Роми, Срби и Власи.

   Домот на кулурата во Крива Паланка е единствена институција од таков тип во општината. Домот е средиште на културен живот и место каде што покрај матичните културни содржини се презентираат и културни содржини од други институции и каде што се доближуваат културни вредности од врвни институции од земјата и од странство.
   Основната дејност Домот на културата ја остварува низ повеќе содржини. Интернационалната ликовна колонија „Св. Јоаким Осоговски” во неговата програма имаше централно место до 1999 година, а сега истата е во надлежнот на манастирот Св."Јоаким Осоговски".
   Во рамките на домот работи културно-уметничкото друштво „Осми октомври”, Литературниот клуб „Калин”, Балетската група за модерен балет, Работна единица на Работничкиот универзитет, како и Драмската секција.
   [​IMG][​IMG][​IMG]
   СПОРТОТ ВО КРИВА ПАЛАНКА
   Во Крива Паланка основен проблем на спортски план е не постоењето на соодветни спортски објекти. Желбата за развој на спортот е забележлива уште од пред повеќе од 70 годии. Статистичките податоци говорат дека во 1988 година во градот имало 2 спортски организации со околу 700 члена, а во1994 година 9 спортски организации со околу 1394 члена.
   И покрај тешките услови за работа, денес во градот постојат екипи во:
   -Фудбал- ФК „Осогово”
   -Ракомет-РК „Паланка”
   -Карате-КК „Крива Паланка”
   -Пинг-понг-„Крива Паланка”

   -Борење
  • Карате
   [​IMG]Каратето како спорт своите први почетоци во Крива Паланка ги бележи во 1970 година како секција „Партизан" која подоцна прераснува во карате-клуб „Крива Паланка". Низ овој клуб, иако за кратко време продефилираа голем број на каратисти кои што на домашен и меѓународен спортски план се здобија со голем број на медали и признанија. Дел од нив денес се членови на Македонската карате репрезентација.
   [​IMG]
   [​IMG]

   И денес клубот иако под тешки околности и недоволно материјални средства под водсво на Претседателот Д-р Сретимир Николовски и главниот тренер Стојчо Ристовски успева да опстои и да постигне завидни резултати на домашен и мегународен спортски план.

   
 9. ragazza

  ragazza Adorable

  Член од:
  3 јуни 2005
  Мислења:
  3.019
  Допаѓања:
  27
  Sukur sto ne sum masko togas hihihi
   
 10. Sagan

  Sagan Гостин

  Da ne ti kazham pa na zhenskite od strana shto im prajme!


  :hump:


  Shala mala, nemoj da se navredish.
   
 11. kalash

  kalash

  Член од:
  15 јануари 2006
  Мислења:
  20
  Допаѓања:
  0
  POFALBA ZA GUSAR
  BRAVO ZA GUSAR,DOBRO E DRUZE,NO SEPAK MISLIM DEKA MOZES TI I PODOBRO .
  " I JA SAM OD PALANKA ",SE E DOBRO SHTO ZE ZBORI ZA PALANKA'SAMO NE ZNAM OD KOJ PRICINI SE ZABORAVA DA SE SPOMNE ZA ZIVOTOT VO PALANKA,ZA GRANICATA KOJA ZA NEKOJ ZIVOT ZNACI,ZA KRIMINALOT,ZA PREGOLEMOTO LICEMERIE MEDJU ZITELITE ITN ITN,NE E PALANKA LOS GRAD,TUKU SPORED MENE EDEN OD NAJLOSITE,
  ZOSHTO ???
  - ZATOA STO PREOVLADUVAAT 3 STRUI, SRPSKA,BUGALSKA END MAKEDONSKA,DA NE ZABORAVIME DEKA KR.PALANKA SE GRANICI SO 2 DRZAVI,MESAN NAROD,TOA E KATASRROFA,[NESTO KAKO BIVSA JUGOSLAVIJA],
  NO TOA NE E NI BITNO,JAS SUM OD KR.PALANKA I TVRDAM DEKA NEMA A NEMA NI DA IMA POLOS NAROD OD PALANCANI VO OVAA NASA MAKEDONIJA,ZAVIDLIVI, PROSTI I NEIZZIVEANI.
  KOGA GI GLEDAM KOMENTARITE,SLIKITE, I SE STO E OBJAVENO ZA PALANKA,SE STVORI NEKOJ REVOLT KAJ MENE,PREMNOGU E NASMINKANA PALANKA,STAVENA VO PREUBAVA LUKSUZNA RAMKA,NO NE TOA NE E PALANKA,TOA NE E VISTINSKATA PALANKA,IAKO MOZAM DA KAZAM MNOGU RABOTI [VISTINSKI ZA PALANKA], SEPAK TOA E TOA ,TAMU SUM RODEN,I PO NEKOE PRAVILO TREBA DA GO SAKAM TOJ GRAD,
  NO TOLKU GO MRZAM,TOLKU E KVAREN,PROST,I NIKAKOV,STO SEKOGAS I VO SEKOE VREME DA MOZAM KE GO SMENAM ZA ETIOPIJA,
  SEKAKO,IMA I TAMU DOBRI LUGJE,IMA ISKLUCOK,NO STO E 5kg.VODA VO SAFARA ,
   
 12. ragazza

  ragazza Adorable

  Член од:
  3 јуни 2005
  Мислења:
  3.019
  Допаѓања:
  27
  Kolku samo me luti ova , slicen si na asfalt za Resen , postovajte toa sto imate i od kade ste ako ne pocnime sami da se cenime i da si go sakame svoeto nema nikoj da go ceni . Ako e tolku loso a ti tolku kreativen i pameten zemi napravi nekoja promena za da e poubavo mesto gubre da frlas.Crveno kvadratce od mene
   
 13. Sagan

  Sagan Гостин


  Alooooo!!!
  Chitaj me dobro i ke vidish deka realno ja opishuvam Palanka.
  Ne li e realno za tebe shto velam deka pola Palanka zhivee od granica, deka firmite ni se zatvoreni, Toranica pred raspagjanje, vrabotenite od Karposh- tehnoloshki vishok!!!
  Da ne ti prechi shto imam staveno dobri fotki koi gi istaknuvaat i ubavite strani na mojot grad?
  I bez lutka, ama da se site Palanchani kako tebe, dosega Palanka stvarno ke beshe srpska ili bugarska.
  No Palanchanite sekogash, i vi tursko, i vo srpsko i vo bugarsko vreme, znaele da ja pokazhat svojata hrabrost vo odbranata ne samo na gradotm tuku i poshiroko, na Balkanskiot, Sremskiot i drugi frontovi!
  Ako si stvarno od Palanka, shto ne mi se verue, sigurno znaesh za spomenikot na padnatite Palanchani vo odbrana od bugarskiot okupator. Znaesh li kolkav bil nivniot broj?
  A za toa shto velish deka Palanchani se meshavina od srbi, bugari i shto ushte ne, da ti kazham deka ich ne e tochno. Dijalektot epten se razlikuva i od bugarskiot i od srpskiot jazik. Za razlika od nekoi drugi makedonski gradovi koi se naogjaatm kako shto velish ti, na tromegjie, mozham slobodno da se pofalam deka zboruvame eden od dijalektite koj e najblizok do standardniot makedonski jazik!
  Za toa deka bile ozboruvachi, licemerni....
  Takvite gi ima vo sekoj grad. Ako tvojata pobliska okolina e takva, ne znachi deka cel grad e takov.
   
 14. Sagan

  Sagan Гостин

  Taka e draga ragazzo.
  Nemoj ich da se nervirash i da go slushash. Chovekot si leci nekoi kompleksi, demek site gradovi mu se arni, ete, Palanka e katastrofa.
  Koga ke se stopat toa mrazovite i ke dojde prolet, obavezno da ni dojdesh na poseta, da se proshetame po kejot na Kriva Reka, do manastirot, pa da iskochime vo charshija, do nekoe kafule, do novoto disko.... da se uverish oti ne e kako shto veli onoj.... kako mu beshe imeto...???
   
 15. Sagan

  Sagan Гостин

  Neobi~noto ime na gradot poteknuva od faktot {to toj le`i raspolo`en na bregovite na Kriva Reka, pa ottamu i proizlegol prviot del od slo`enkata na imeto. Otprvin bil narekuvan Egri Dere, {to vo prevod od turski zna~i kriva reka, a podocna namesto zborot dere bil dodaden zborot palanka.
  Kriva Palanka e eden od onie gradovi so ponova istorija. Toj e oformen od strana na Turcite, odnosno od strana na Bajram-pa{a, kako voeno odbranbeno utvrduvawe, {to imalo za cel da ja zajakne nivnata vlast vo ovoj region. Dokument {to go potvrduva ovoj istoriski fakt e pronajdenata mermerna plo~a so natpis vo koj, kako godina na osnovawe, e navedena 1043 godina od muslimanskiot kalendar, godina {to se sovpa|a so 1633 godina. Na plo~ata se ~itaat i dvanaeset stihovi na arapski jazik, {to nekoj nepoznat turski poet gi napi{al vo ~est na osnova~ot na gradot. Plo~ata se nao|ala na vlezot od tvrdinata, podocna bila prenesena vo xamijata vo centarot na gradot, a denes se ~uva vo Muzejot na Makedonija vo Skopje.
  Kriva Palanka za mnogu kuso vreme se oformila vo gradska naselba, a vo XIX vek, vo eden turski popis, se spomenuva kako grad naselen od hristijani i Turci. Toj imal razviena i bogata ~ar{ija so dvestepedeset du}ani i so bogat sloj na trgovci. Me|u niv, zna~ajno mesto imal trgovecot Haxi Stefan Beglik~ija, kogo istorijata go pameti kako ~ovek koj izdejstvuval dozvola od sultanot za izgradba na manastirskiot hram Sv. Joakim Osogovski. Se pretpostavuva deka spomen-obele`jeto, postaveno pred hramot, zboruva za dobienoto odobrenie, {to voedno zna~elo i negova zagarantirana za{tita.
  Kriva Palanka e grad {to se povrzuva i so `ivotot, rabotata i smrtta na Joakim Kr~ovski, sve{tenik i verski u~itel, makedonski prerodbenik i osnova~ na novata makedonska literatura vo
  XIX vek. Toj, vo 1817 godina, osnoval crkovno-kelijno u~ili{te vo Engerovata ku}a, blizu crkvata Sveti Dimitrija. Podocna, vo dvorot na spomenatata crkva, izgradena vo 1833 g., bilo formirano novoto }elijno u~ili{te {to rabotelo se do 1927 godina. Edno narodno predanie veli deka tokmu vo dvorot na crkvata, vo starite grobi{ta, polo`eni se posmrtnite ostanki na ovoj golem makedonski prerodbenik.
  Vo okolinata na gradot, osven manastirot Sv. Joakim Osogovski, poznat i nadaleku pro~uen po svojata ubavina i zna~ewe, vo atarot na seloto Psa~a, vo predelot zakiten so stoletni dabovi drva, se nao|a i starata manastirska crkva posvetena na sveti Nikola.

  Izvinete shto tekstot ne e na eden font. Ima greshki pri operacijata copy-paste.
   

Сподели преку: