Креирање инсталација

Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Ми треба некоја програма (или што и да е ) со која што ќе направам еден вид инсталација (изрежена на ЦД)... во инсталацијата сакам да ставам повеќе инсталациони програми кои можам да ги одберам што да инсталирам а што не. Значи важно е тоа што јас ги имам програмите како инсталациони и такви да останат.
пр. Имам NERO i ALCOHOL 120 % (и двете се поединечни инсталации)
Ставам ЦД-то и си одбирам која сакам да се инсталира ...
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
На знам дал сватив како сакаш ова да изгледа но зошто не направиш обичен дата диск со фолдери за секоја програма која сакаш да ја има на него, и така кога ти трепа ставаш дискот и отвораш содржината. ВО секој фолдер поединечно имаш ставено инсталациона верзија од програмата со клич/лозинка/кејген.... Значи нема да имаш потреба да копираш програмите во комјутерот каде сакаш да инсталираш само инсталираш дирекно од ЦД.
 
Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
На знам дал сватив како сакаш ова да изгледа но зошто не направиш обичен дата диск со фолдери за секоја програма која сакаш да ја има на него, и така кога ти трепа ставаш дискот и отвораш содржината. ВО секој фолдер поединечно имаш ставено инсталациона верзија од програмата со клич/лозинка/кејген.... Значи нема да имаш потреба да копираш програмите во комјутерот каде сакаш да инсталираш само инсталираш дирекно од ЦД.
Абе во ред е така ама работава беше за да изгледа нешто посредено и побрзо... при инсталацијата си местиш сите тие работи и потоа само старт и сите одеднаш се инсталираат... ;)
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
Сака да каже да кликне на некое .exe и сам компјутерот да ја врши работата и да инсталира програми. Сум видел како функционира но не знам како се прави. Човекот што го имаше тоа направено беше програмер и сам го направил за себе:)
 

Andrew

ќ
Член од
27 октомври 2011
Мислења
5.832
Поени од реакции
15.261
Ми треба некоја програма (или што и да е ) со која што ќе направам еден вид инсталација (изрежена на ЦД)... во инсталацијата сакам да ставам повеќе инсталациони програми кои можам да ги одберам што да инсталирам а што не. Значи важно е тоа што јас ги имам програмите како инсталациони и такви да останат.
пр. Имам NERO i ALCOHOL 120 % (и двете се поединечни инсталации)
Ставам ЦД-то и си одбирам која сакам да се инсталира ...
инсталација-сепшн :D

инаку You may create a setup for your app using Visual Studio Setup Projects. It helps you to run external exe s or msi s when your setup runs.
Go to File -> New -> Project -> Other Project types -> Setup and Deployment to create a setup project as you prefer. Then you may use Custom actions to add the feature you requrire. (The 3rd and 4th links below shows about custom actions).
Refer to:
http://www.codeproject.com/KB/dotnet/Win_App_Setup_Project.aspx
http://www.codeproject.com/KB/install/ExtendVSSetupProject.aspx
http://devdump.wordpress.com/2009/01/17/setup-project-custom-actions/
http://www.simple-talk.com/dotnet/visual-studio/visual-studio-setup---projects-and-custom-actions/
Also you may create a script based installer for your app, which will let you create an installer with with high customizability and features.
Refer to
Main Page - NSIS
Embedding other installers - NSIS
Hope this helps...
(ме мрзи да преведувам сега ама пробај вака ако не си пробал до сега.. се надевам разбираш англиски):)
 
Член од
20 август 2009
Мислења
65
Поени од реакции
5
Епа вака, решив да направам еден скриншот од пример од таква инсталација (инсталацијате е од ЦД од Епсон принтер со некои додатни програми исто онака како што сакам да направам и јас)
 

POS-51

Infinity Driver
Член од
11 ноември 2008
Мислења
1.411
Поени од реакции
444
Батево се остри да форматира компјутери го осеќам :) windows-и бара, цедиња за побрза инсталација на програми, ќе биде нешто :) Знам што сакаш да направиш, сум користел такви цедиња, али веруј сам не би можел да го направиш, ти ќе сакаш програмите со лиценца односно со код или крак/пач да се инсталираат, али треба многу да се разбираш за да го направиш тоа, ако мислиш пари да вадиш, има програмери ќе ти направат, ќе си платиш и готово :)
 
M

Mr.InF3ction

Гостин
Епа ако сака такво нешто не мора "посебна" инсталација :icon_lol:
Овие сервисериве најчесто лупат clone од некој диск што им е како "мастер", свежа инсталација и сите основни програми, после само иснталираат драјвери и то
 
Член од
10 февруари 2006
Мислења
385
Поени од реакции
90
Батево се остри да форматира компјутери го осеќам :) windows-и бара, цедиња за побрза инсталација на програми, ќе биде нешто :) Знам што сакаш да направиш, сум користел такви цедиња, али веруј сам не би можел да го направиш, ти ќе сакаш програмите со лиценца односно со код или крак/пач да се инсталираат, али треба многу да се разбираш за да го направиш тоа, ако мислиш пари да вадиш, има програмери ќе ти направат, ќе си платиш и готово :)
Ако има желба и ако денот му трае 25 саати ке прочита како да ги искомбинира batch фајлови и да ги повика преку некое тупо html фајлче. Се прави ама си бара мнооооооогу време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom