Креационизам наспроти еволуционизам

Член од
25 октомври 2010
Мислења
25
Поени од реакции
1
Креационизам = верување без ниеден доказ.

Еволуционализам = потпирање на сегашни докази и факти.

Evolution wins.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ne znam sto ima tuka za debata, evolucija e dokazan proces i prirodna pojava, dodeka keacionizam e prikaznata sto si ja kazuvale lugeto pred 4-5 iljadi godini za da si objasnat kako nastanale lugeto i zivotnite...
ova e veke nagagjanje...vsusnost, celiot kreacionizam e nagagjanje, dodeka evolucijata e dokazana hipoteza...
Доколку нема простор за дебата, тогаш зошто насекаде во светот, дури и во научните кругови луѓето сеуште дебатираат на оваа тема? Што е со сите оние научници кои ја повргнуваат еволуцијата и се убедени во креационизмот? Дали можеш на нив да им кажеш дека нема простор за дебата?
Ако толку си убеден дека креационизмот е приказна, а еволуцијата докажан процес, дали ќе сакаш да организираме една јавна дебата во живо на оваа тема "Еволуција vs. Креационизам"?
Ајде да видиме што ќе одговориш. Можеби ти ќе бидеш првиот храбар еволуционист што ќе биде спремен да дебатира на оваа тема :)
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Зарем дебатава на форумов не е јавна? Забрането ли му е на некого да дебатира, или можеби зачленувањето е селективно и со покана?:toe:
Кој те спречува да дебатираш?
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
додека Еволуционистите имаат какви-такви материјални докази,Креационистите имаат само една книга која претрпела преработки и цензури низ вековите......Инквизицијата ги создаде Еволуционистите-ќе немаше потреба од други докажувања и покажувања ако беше така како велат религиите....
 
Член од
20 март 2008
Мислења
694
Поени од реакции
414
едно мало прашање. Доколку смо настанале од мајмун, мајмунот сам му текнало ај ќе еволуирам па да стана луѓе од мене ? а земјата ? а сончевиот систем ? а ѕвездите ? све тоа таке настанало од еднаш ? ? ? ? ? Ај Просветлетеме
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
едно мало прашање. Доколку смо настанале од мајмун, мајмунот сам му текнало ај ќе еволуирам па да стана луѓе од мене ? а земјата ? а сончевиот систем ? а ѕвездите ? све тоа таке настанало од еднаш ? ? ? ? ? Ај Просветлетеме
На мајмуните не им текнало преку ноќ да станат луѓе, туку денешните мајмуни и луѓето се потомци на мајмуноликите предци! Ние и денешните мајмуни потекнуваме од заеднички потомок од редот на приматите.
Земјата од друга страна е создадена пред 4 милијарди години, како остаток од огромниот облак на материја од кој било формирано и сонцето
http://topdocumentaryfilms.com/becoming-human/
http://topdocumentaryfilms.com/human-ape/
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
едно мало прашање. Доколку смо настанале од мајмун, мајмунот сам му текнало ај ќе еволуирам па да стана луѓе од мене ? а земјата ? а сончевиот систем ? а ѕвездите ? све тоа таке настанало од еднаш ? ? ? ? ? Ај Просветлетеме
Токму креационизмот вели дека сето тоа ти што го наведе настанало туку така, науката вели поинаку. Не можам да ти објаснувам детално затоа што не е место тука плус верувам дека уште повеќе ќе те збунам.
Прочачкај малку на интернет за двете спротивставени страни и сам донеси заклучок.
 
Член од
29 јануари 2010
Мислења
245
Поени од реакции
12
Ајде едно прашање до еволуционистите:
Зошто од толку многу форми на живот само еден вид може да размислува и не се води по инстинкт?
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.949
Ајде едно прашање до еволуционистите:
Зошто од толку многу форми на живот само еден вид може да размислува и не се води по инстинкт?
А зошто мислиш дека само еден вид може да размислува? Тоа не е точно, многу посложени видови се способни да размислуваат иако не на толку софистициран начин како човекот! Многу животни имаат способност да размилат која стратегија за ловење, одбрана, миграција или напад ќе ја искористат! Кога лавовите го демнат пленот, размислуваат од која страна да му пријдат, во кој момент да нападнат...и сл! Примери има колку сакаш, може книги и книги да се напишат! :smir:
 

Sluzbarski

Македонец
Член од
21 јули 2009
Мислења
3.364
Поени од реакции
78
Ајде едно прашање до еволуционистите:
Зошто од толку многу форми на живот само еден вид може да размислува и не се води по инстинкт?
инстиктот не го поседуваш како животните-потиснат е од другите сетила-ништо не може да биде совршено на Земјата.....значи човекот го користи инстиктот но не со прецизност на животните,сетило кое е намалено низ годините заради немањето потреба од истото
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.448
Поени од реакции
58.563
едно мало прашање. Доколку смо настанале од мајмун, мајмунот сам му текнало ај ќе еволуирам па да стана луѓе од мене ? а земјата ? а сончевиот систем ? а ѕвездите ? све тоа таке настанало од еднаш ? ? ? ? ? Ај Просветлетеме
Оу диар год... :) За болдираното ти објаснија погоре.
За вториот дел, Земјата, Сончевиот систем, ѕвездите... тоа Креационистите тврдат дека настанало одеднаш, прашај ги нив :smir:
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
45
Поени од реакции
8
Да нагаѓање е затоа што тоа можеш и да го правиш само.
Немаш друга алтернатива .
Инаку кога станува збор за избор меѓу овие две работи јас не сум ни за едната ни за другата.
Ima druga alternativa (i edinstvena) - da vidis kon sto pokazuvaat dokazite, a tie dokazi pokazuvaat deka evolucijata e validna teorija. Dokolku nemame dokaz za ova, togas opradano e da ja drzis pozicijata koja ja drzis, kako sto ateistite se opravdani da ja drzat svojata pozicija bidejki nema nikakov dokaz za nitu edna religija...no vo ovoj slucaj imame dokaz, ne znam zosto ne sakas da se soocis so toa...

--- надополнето ---

Доколку нема простор за дебата, тогаш зошто насекаде во светот, дури и во научните кругови луѓето сеуште дебатираат на оваа тема? Што е со сите оние научници кои ја повргнуваат еволуцијата и се убедени во креационизмот? Дали можеш на нив да им кажеш дека нема простор за дебата?
Ако толку си убеден дека креационизмот е приказна, а еволуцијата докажан процес, дали ќе сакаш да организираме една јавна дебата во живо на оваа тема "Еволуција vs. Креационизам"?
Ајде да видиме што ќе одговориш. Можеби ти ќе бидеш првиот храбар еволуционист што ќе биде спремен да дебатира на оваа тема :)
Ne, nema da debatiram, kako sto profesor po geografija nikogas ne bi debatiral nikoj sto e "Flat Earther" (misli deka zemjata e prava plocka, namesto topka)...

Debatirano e nasekade vo svetot-da, no ne i vo naucnite krugovi, zatoa sto kreacionizam ne e nauka, nitu naucna disciplina, tuku prikazna, mit...evolucionizam e dokazana teorija, a site naucnici koi veruvaat vo kreacionizam, ne go pravat toa bidejki ima dokaz za ovaa prikazna, tuku zatoa bile religiozni licnosti uste pred da stanat naucnici

Jas veruvam (znam) deka evolucionizam e validnata teorija bidejki moze da se testira odnovo i odnovo, i sekoj naucnik koj ja testiral dosol do slicni/isti rezultati...

No ne sfakam zosto ti veruvas vo kreacionizmot??? Bidejki stariot zavet kazuva deka taka se nastanalo??? Ili "ne mozam da si objasnam kako se ova nastanalo, taka da mora da bilo Gospod"??? Argument from ignorance?
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Ne, nema da debatiram, kako sto profesor po geografija nikogas ne bi debatiral nikoj sto e "Flat Earther" (misli deka zemjata e prava plocka, namesto topka)...
Споредбата воопшто не ти е валидна. Земјата е видена и докажано е дека е топка, додека пак еволуцијата ниту е видена, ниту пак докажана.

Debatirano e nasekade vo svetot-da, no ne i vo naucnite krugovi,
Да има дебата и во научните кругови. И самиот признаваш погоре дека има научници кои веруваат во креационизмот (и покрај тоа што си дозволуваш да толкуваш зошто е тоа така). Епа штом има неистомислени страни меѓу научниците, тоа е доказ и дека има дебата меѓу нив.

Jas veruvam (znam) deka evolucionizam e validnata teorija bidejki moze da se testira odnovo i odnovo, i sekoj naucnik koj ja testiral dosol do slicni/isti rezultati...
Можеш ли накратко да го опишеш текстот со кој се проверува еволуцијата? Можел ли да опишеш како би излгедал еден научен експеримент со кој можеме да ја провериме и докажеме еволуцијата? :)

No ne sfakam zosto ti veruvas vo kreacionizmot??? Bidejki stariot zavet kazuva deka taka se nastanalo??? Ili "ne mozam da si objasnam kako se ova nastanalo, taka da mora da bilo Gospod"??? Argument from ignorance?
Собери храброст и повели на дебата, па ќе видиш зошто верувам во креационизмот. Фраери зад монитор не признавам :tapp:
 

Атеист

Дежурен Шаман
Член од
2 февруари 2010
Мислења
7.682
Поени од реакции
4.920
Собери храброст и повели на дебата, па ќе видиш зошто верувам во креационизмот. Фраери зад монитор не признавам :tapp:
Ти повикуваш на јавна дебата, демек ти не си фраер зад монитор??? Гледам уште еден јунак од зад монитор.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom