Крајници!

Член од
11 ноември 2011
Мислења
202
Поени од реакции
235
Оф мори мајко 19 август јас болна затната крајници дигнати .Без крајници ниедна настинка не ми поминува ... Они се тие процесо шо го прават подлг и поболен за време на настинката ... Често ми излават,многу често али ретко ми се нагнојани,обично се црвени и повисоки .
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
За скоро ќе се правам операција од крајници, првпат се правам операција и многу сум возбуден, сакам да прашам дали после операцијата ќе бидам задржан долго во болница, колку дена ќе ме држат?
имам 22 години и сакам да одам на факултеееееет, не сакам да лежам во болница подолго од еден ден или па да седам дома една недела.:place::ROFLMAO:

Затоа сакам да прашам дали поради тоа што сум повоздрасен не морам да боледувам дома затворен?
 
H

HoT IcE

Гостин
За жал ќе дремеш дома, зависи од секој човек посебно. Јас седев во болница 3 дена после операција, и дома уште 8-9 дена.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
За жал ќе дремеш дома, зависи од секој човек посебно. Јас седев во болница 3 дена после операција, и дома уште 8-9 дена.

Нема шанса, ко така не се правам операција сега, нека чека до крајот на овој семестар, некаде во јануари, имам предавање и 10 дена се многу да ги паузирам, нема шанса тоа ми се по 2 минуса на предавања ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Нема шанса, ко така не се правам операција сега, нека чека до крајот на овој семестар, некаде во јануари, имам предавање и 10 дена се многу да ги паузирам, нема шанса тоа ми се по 2 минуса на предавања ;)
Мораш да седиш дома и отпосле пуштањето од болница, да не го изложуваш организмот на бактерии, башка повремени болки па и температура ќе имаш.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Мораш да седиш дома и отпосле пуштањето од болница, да не го изложуваш организмот на бактерии, башка повремени болки па и температура ќе имаш.

Е сеа ме испреплашивте скрос :eek:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Е сеа ме испреплашивте скрос :eek:
Не бе не е до толку колку што изгледа, превентивно е мирувањето, сепак се работи за оперативен зафат, мораш да го закрепнеш организмот после тоа :) Дисклејмер немам вадено јас крајници ама сестра ми да, лани ова време и од неа ти кажувам искуства :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Не бе не е до толку колку што изгледа, превентивно е мирувањето, сепак се работи за оперативен зафат, мораш да го закрепнеш организмот после тоа :) Дисклејмер немам вадено јас крајници ама сестра ми да, лани ова време и од неа ти кажувам искуства :)

Ма не се плашам од мојата пост оперативна состојба, тоа не ми е важно, има лекарства за тоа а и многу нормално е да имам последици пошо сепак е операција, проблемот е во тоа што не сакам да имам минуси на факултет, а можно е терминот на операција или послеоперативното боледување да ми се поклопи со колоквиумите а тоа е сериозен егзистенцијален проблем. ;)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ма не се плашам од мојата пост оперативна состојба, тоа не ми е важно, има лекарства за тоа а и многу нормално е да имам последици пошо сепак е операција, проблемот е во тоа што не сакам да имам минуси на факултет, а можно е терминот на операција или послеоперативното боледување да ми се поклопи со колоквиумите а тоа е сериозен егзистенцијален проблем. ;)
Разбирам, затоа ако не ти е критична ситуацијата, одложи за јануари :)
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Разбирам, затоа ако не ти е критична ситуацијата, одложи за јануари :)

Планирам да го сторам тоа другарче, ама веќе ги направив сите анализи и испитувања, незнам дали ќе важат до тогаш или ќе треба се одново? :confused:
 
H

HoT IcE

Гостин
Најубаво одложи за јануари затоа што се отуствува прилично долго време. А и времето во јануари е подобро за вадење крајници, така ми рече и докторката мене, што поладно, тоа подобро.
Како и да е, немој да се плашиш и тревожиш, јас кога ги вадев крајниците не ми беше страв, ништо не осетив и се се заврши максимално брзо и добро, без никакви компликации. Болките после операција што ќе ги чувстуваш не се ништо пострашно отколку кога си болен и имаш гнојна ангина. Значи ништо страшно, а да не зборам колку се големи приодобивките да извадиш крајници. Јас од кога ги извавидв добив живот и боја на лице, ми се зголеми и имунитет и све.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Најубаво одложи за јануари затоа што се отуствува прилично долго време. А и времето во јануари е подобро за вадење крајници, така ми рече и докторката мене, што поладно, тоа подобро.
Како и да е, немој да се плашиш и тревожиш, јас кога ги вадев крајниците не ми беше страв, ништо не осетив и се се заврши максимално брзо и добро, без никакви компликации. Болките после операција што ќе ги чувстуваш не се ништо пострашно отколку кога си болен и имаш гнојна ангина. Значи ништо страшно, а да не зборам колку се големи приодобивките да извадиш крајници. Јас од кога ги извавидв добив живот и боја на лице, ми се зголеми и имунитет и све.

Фала ти другарче за позитивнита енергија и надежта за next days шо ми ја даваш, се надевам дека ќе се разбудам и повторно ќе го почуствувам мирисот на воздухот, топлината на сонцето (иако од сега поретко ќе го има), звукот на птиците и бучавата на автомобилите под мојот прозор :(:ROFLMAO: - мала шега на моја сметка;)

Погоре прочитав дека имало и трет крајник кој многу болел, ама ми се чини дека тој крајник се сушел сам на 18 години, некои членови во форумов коментираа дека немаат баш добри искуства од операцијата (болка и крв од нос па дури и бегање од операциона сала со клешта во уста)?
 
H

HoT IcE

Гостин
Да, има трет крајник, ама обично е поизразен кај деца до помала годишна возраст. Потоа се губи. Ако не се изгуби ќе имаш проблеми со дишње, ќе те гуши итн. Јас слушнав за него, и кога бев да се опрерирам и реков на докторката да ми ги извади сите три или уопште нека не ме оперира, толку бев храбар:D И после ми објасни дека се губел на мала возраст и дека уопште не сум имал таков крајник.
Иначе, нека не ти вадат памет деца тролови на форум, затоа и не се прашуваат вакви работи на форум, ама углавном ти тераат мајтап, да знаеш.;)
Никакво бегање со клешти во уста и зомбиња нема да те маваат по болница. Операцијата не е ништо страшно и е од прост хирушки зафат, значи нема ништо сложено и апла во врска со крајниците, у Кина ги вадат на 5 годишно дете, и тоа е задолжително, постојат два методи, еден традиционален, еден медицински, прогуглај малце и ќе сфатиш колку е проста работа кога сеуште во светот ги вадат на традиционален начин. Значи, не се секирај, не е ништо страшно, постојат многу пострашни работи од ова што си ги проживеал.
 

Erich Zann

Модератор
Член од
13 мај 2012
Мислења
14.612
Поени од реакции
31.819
Нема шанса, ко така не се правам операција сега, нека чека до крајот на овој семестар, некаде во јануари, имам предавање и 10 дена се многу да ги паузирам, нема шанса тоа ми се по 2 минуса на предавања ;)
Jaс че те запишам бе, не квичи за минусите :D (че си читаш дома ко чоек од Извршното, Судскиот и така натака )

Немаш гајле и не му ја мисли многу. Брзо потезно. Плус меса нема да јадиш.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Jaс че те запишам бе, не квичи за минусите :D (че си читаш дома ко чоек од Извршното, Судскиот и така натака )

Немаш гајле и не му ја мисли многу. Брзо потезно. Плус меса нема да јадиш.

Нема шанса брат, че ми се погоди баш во колоквиумска да скапувам дома (n)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom