Крајници!

Фокси

Talk nerdy to me
Член од
11 октомври 2007
Мислења
2.358
Поени од реакции
1.390
Ајде и јас да си ја кажам маката:(
Пред еден месец ми загнојаа крајниците за прв пат во животот.Пиев амоксиклав и ми поминаја.Вчера пак имав мали болки и ко го видов грлово имаше и што да видам.Повторно забележав гној, но многу мала точка.Кажете како да се спасам со некои природни лекови дур сум уште 'тазе'.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
Ова ми била најголемата дилема во животот, да се извадат или не?
Не знам што подразбирате под "ако стално ве болат" ама речиси на секои 3 месеци имам две добри недели исполнети со лекарства, антибиотици, чаеви, таблети и што уште не. И плус цело време морам да се пазам за да не ме фатат. Ладна вода од фрижидер и ладен сок немам оиено бог знае од кога. Ако се напијам одма ме фаќаат. И со пивото и жестокото е исто ама секогаш после пиењето морам да земам Стрепсилс и Септолете па се издржува некако.

Еве сега на пример, завчера јадев сладолед, вчера пиев ладна кока-кола, денес од сабајле плукам крв и не можам да голтам. Минатата година двапати имав ангина и таа болка (а богами и нервоза) не се опишува.

Не ми се вадат само поради тоа што се "филтер" на организмот, а од друга страна веќе немам живци нон стоп да пазам, во лето да не можам ладно макијато да се напијам или вода со мраз. Сепак на крај изборот е мој ама сакам да ги прашам тие што ги извадиле - Дали после вадењето сте се соочиле со проблеми како инфекции на бели дробови, бронхитис и слично?
Знам дека летото не е погодно за операции ама дали има ова врска или да си чекам до Октомври?
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Ова ми била најголемата дилема во животот, да се извадат или не?
Не знам што подразбирате под "ако стално ве болат" ама речиси на секои 3 месеци имам две добри недели исполнети со лекарства, антибиотици, чаеви, таблети и што уште не. И плус цело време морам да се пазам за да не ме фатат. Ладна вода од фрижидер и ладен сок немам оиено бог знае од кога. Ако се напијам одма ме фаќаат. И со пивото и жестокото е исто ама секогаш после пиењето морам да земам Стрепсилс и Септолете па се издржува некако.

Еве сега на пример, завчера јадев сладолед, вчера пиев ладна кока-кола, денес од сабајле плукам крв и не можам да голтам. Минатата година двапати имав ангина и таа болка (а богами и нервоза) не се опишува.

Не ми се вадат само поради тоа што се "филтер" на организмот, а од друга страна веќе немам живци нон стоп да пазам, во лето да не можам ладно макијато да се напијам или вода со мраз. Сепак на крај изборот е мој ама сакам да ги прашам тие што ги извадиле - Дали после вадењето сте се соочиле со проблеми како инфекции на бели дробови, бронхитис и слично?
Знам дека летото не е погодно за операции ама дали има ова врска или да си чекам до Октомври?
Точно е дека се филтер, ама очигледно дека филтерот кај тебе повеќе не си ја работи работата туку ти прави полошо. И јас како мала бев секоја недела претплатена во болницата, со инекции,антибиотици и што не. Ми имаа откриено трет крајник. Отидов со три се вратив без ниеден. Од тогаш морам да ти кажам дека се препородив, многу помалку фаќам настинки, многу побрзо ми поминуваат. До сега не сум имала ништо сериозно, температура макс сум имала еден до два дена, што претходно не беше случај. Најтопол совет, немој да се мислиш бидејќи вака само повеќе проблеми ќе си направиш.
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Ова ми била најголемата дилема во животот, да се извадат или не?
Не знам што подразбирате под "ако стално ве болат" ама речиси на секои 3 месеци имам две добри недели исполнети со лекарства, антибиотици, чаеви, таблети и што уште не. И плус цело време морам да се пазам за да не ме фатат. Ладна вода од фрижидер и ладен сок немам оиено бог знае од кога. Ако се напијам одма ме фаќаат. И со пивото и жестокото е исто ама секогаш после пиењето морам да земам Стрепсилс и Септолете па се издржува некако.

Еве сега на пример, завчера јадев сладолед, вчера пиев ладна кока-кола, денес од сабајле плукам крв и не можам да голтам. Минатата година двапати имав ангина и таа болка (а богами и нервоза) не се опишува.

Не ми се вадат само поради тоа што се "филтер" на организмот, а од друга страна веќе немам живци нон стоп да пазам, во лето да не можам ладно макијато да се напијам или вода со мраз. Сепак на крај изборот е мој ама сакам да ги прашам тие што ги извадиле - Дали после вадењето сте се соочиле со проблеми како инфекции на бели дробови, бронхитис и слично?
Знам дека летото не е погодно за операции ама дали има ова врска или да си чекам до Октомври?
ќе ти одговорам од лично искуство. ДА, тоа што го наведе спаѓа во категоријата “стално ме болат“. секој нормален човек во текот не една година МОЖЕБИ 1 до 2 пати ќе го забли грло. а како во твојот случај со крв и сл .......... на 10 год еднаш. така да, и јас го имав тој проблем со децении. ако ме прашаш зошто сум чекал децении, ...... друга тема е тоа. важно, на касни години решив и се оперирав од крајниците. колку за инфо, третиот крајник атрофира со годините и после адолесенцијата го нема. откако се оперирав, ......... 15+год, до ден денес не се сеќавам да сум имал гнојна ангина или сл. 3-4 пати сум се лекувал со лидаприм али никако инекции. а претходно ...... ух, што да ти кажувам, на 2-3 месеца по 10 комада сигурно. рај на земјата да знаеш. како за пример, ........ сега ако ме заболи малку грло (пушач сум и тоа тешок пушач) знаеш како лечам грло? ................... со кока кола или нешто јако газирано ...... го надигам шишето и пијам додека не ме зареже/пресече тоа газираното. ако не од прва, тогаш од втора е излечено :confused: звучи чудно и глупаво, али кај мене функционира.
како заклучок, оперирај се!!! таа функција за која се наменати одамна ја изгубиле сврхата.
со лесно нека ти е
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
@SaltNPepa @kooperativa
Да ви кажам по вакви мислења нема да му се мислам многу. Да заврши сесијава, да одморам малце летото и Јули или Август ќе ги вадам. И ланска година истото го викав ама морам да се решам (страв ми е од оперативни зафати, затоа).

Кога ке ми текне што све сум преживеал со нив, се чудам зошто уште ги имам. :confused:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
@SaltNPepa @kooperativa
Да ви кажам по вакви мислења нема да му се мислам многу. Да заврши сесијава, да одморам малце летото и Јули или Август ќе ги вадам. И ланска година истото го викав ама морам да се решам (страв ми е од оперативни зафати, затоа).

Кога ке ми текне што све сум преживеал со нив, се чудам зошто уште ги имам. :confused:
операции е препорачливо да се прават во есен, нормално ако може да се бира. а ти ја имаш таа можност, така да нека ти биде во план октомври. евентуално крајот на септември.
каде се мислиш да ја правиш? во клинички центар?
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
операции е препорачливо да се прават во есен, нормално ако може да се бира. а ти ја имаш таа можност, така да нека ти биде во план октомври. евентуално крајот на септември.
каде се мислиш да ја правиш? во клинички центар?
Клинички дефинитивно. Овие по другиве градови ич не ми се сигурни. Ножиците во уста ќе ми ги заборават (или каков и да било прибор што ќе користат). :D
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Мене ме правеа во зимо, бидејќи бев тогаш на распуст. Инаку кооператива има право, летото не е препорачливо. Зафатот ти е рутински, макс 45 мин до еден час. Ножици не се користат воопшто, затоа што таму не се шие, туку се користи термокаутер, или електронож го викаат. Мене ме држеа едно 5 дена, доколку првиот ден нема никакви компликации, тогаш веќе немаш проблем. Инаку јас се правев во Штип, докторот беше срцка, специјалист е за оториноларингологија и мислам дека не сум видела подобар и хирург и доктор. Не знам дали уште работи, одамна беше, додуша не се ни сеќавам како се викаше.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Мене ме правеа во зимо, бидејќи бев тогаш на распуст. Инаку кооператива има право, летото не е препорачливо. Зафатот ти е рутински, макс 45 мин до еден час. Ножици не се користат воопшто, затоа што таму не се шие, туку се користи термокаутер, или електронож го викаат. Мене ме држеа едно 5 дена, доколку првиот ден нема никакви компликации, тогаш веќе немаш проблем. Инаку јас се правев во Штип, докторот беше срцка, специјалист е за оториноларингологија и мислам дека не сум видела подобар и хирург и доктор. Не знам дали уште работи, одамна беше, додуша не се ни сеќавам како се викаше.
Ако зборел литературно - Темелко... ?
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Не знам, не се сеќавам многу одамна беше.
Мене во 1995 ме правеше еден Влатко Миташев, ми вадеше трет крајник. И не знам со кој памет ме успаа со етер, стиснат од болничар и газа со етер преку нос. Бог да чува, уште се сеќавам се до детал
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Мене во 1995 ме правеше еден Влатко Миташев, ми вадеше трет крајник. И не знам со кој памет ме успаа со етер, стиснат од болничар и газа со етер преку нос. Бог да чува, уште се сеќавам се до детал
Не знам зошто ама презимето Србиновски или така некако ме потсеќа на докторот, ама пак велам не сум сигурна. Јас лежев на детско одделение, во сеќавање ми е дека од другата страна беше очно, значи како П така се ходниците. Инаку јас поминав супер, од главна сестра до болничар сите беа прекрасни. Прв пат видов толку фин тим. Плус ние бевме деца па знаевме да правиме глупости и не трпеа. Бидејќи бевме со родителите, болничарите навечер седеа во нашата соба и беше интересно. Јас имам баш убави сеќавања, за чудо.
 

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.627
Поени од реакции
14.403
Не знам зошто ама презимето Србиновски или така некако ме потсеќа на докторот, ама пак велам не сум сигурна. Јас лежев на детско одделение, во сеќавање ми е дека од другата страна беше очно, значи како П така се ходниците. Инаку јас поминав супер, од главна сестра до болничар сите беа прекрасни. Прв пат видов толку фин тим. Плус ние бевме деца па знаевме да правиме глупости и не трпеа. Бидејќи бевме со родителите, болничарите навечер седеа во нашата соба и беше интересно. Јас имам баш убави сеќавања, за чудо.
Епа тој е, Темелко Србиновски :) Бивш тетин ми е, лудница човек :icon_mrgr:
 

kooperativa

Г-ин Пола Милениум
Член од
2 октомври 2012
Мислења
7.633
Поени од реакции
8.601
Клинички дефинитивно. Овие по другиве градови ич не ми се сигурни. Ножиците во уста ќе ми ги заборават (или каков и да било прибор што ќе користат). :D
ножици НЕ се користат, веќе пепа објасни стручно како се вика тој алат.
е сега, стелт спомна дека го успале. и тоа не е лоша опција, серазбира ако претходно си имал некои зафати па знаеш како реагираш на комплетна анестезија. јас барав така, али во последен момент ме сјебаа, па морав на свесно да се оперирам. незгодни/болни се првите 3 дена, но сепак зависи од човек до човек. скоро во исто време еден другар се опаерираше и вика НИШТО не осетил ни после тоа. не дека баш ич ништо али во споредба со мене по муабетот што го имав каде каде помалку.
мене ми беше препорачано да пијам чај од жалфија после операцијата, онака, по мали голтки.
што друго да ти кажам, ............. прашај! а за лекар, .... хммммм не знам дали ќе ми го корегираат постов, али мене дубровска ме оперираше. одличен лекар. така да побарај ја неа ако воопшто уште работи во клинички.
 

The_Red1

значи фактички
Член од
18 септември 2009
Мислења
4.209
Поени од реакции
4.756
ножици НЕ се користат, веќе пепа објасни стручно како се вика тој алат.
е сега, стелт спомна дека го успале. и тоа не е лоша опција, серазбира ако претходно си имал некои зафати па знаеш како реагираш на комплетна анестезија. јас барав така, али во последен момент ме сјебаа, па морав на свесно да се оперирам. незгодни/болни се првите 3 дена, но сепак зависи од човек до човек. скоро во исто време еден другар се опаерираше и вика НИШТО не осетил ни после тоа. не дека баш ич ништо али во споредба со мене по муабетот што го имав каде каде помалку.
мене ми беше препорачано да пијам чај од жалфија после операцијата, онака, по мали голтки.
што друго да ти кажам, ............. прашај! а за лекар, .... хммммм не знам дали ќе ми го корегираат постов, али мене дубровска ме оперираше. одличен лекар. така да побарај ја неа ако воопшто уште работи во клинички.
муабетот ми беше дека немам поверење на болниците во помалите градови, често се случувало да заборават завој, памук па дури и ножици што е најстрашно. Двапати сум опериран, со целосна анестезија како помал и ништо не се сеќавам и еднаш со локална. Не дека имам којзнае колку страв ама језиво ми е. Како и да е, ќе си ги средам, ќе си видат тие дали ќе болат пак, на кучињата ке ги дадам. :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom