Крајници!

Член од
20 ноември 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали има шанса ако ги извадам крајниците да престанам да зборувам на нос?
 
Член од
14 декември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
јас ги извадив крајниците пред 4 дена вчера ме пуштија дома се оперирав во штип кај др. Темелко Србиновски кој е извореден драг и учен доктор а и сестрите беа супер...зафатот траеше 1час со целосна анестезија но периодот на опоравување е многу тежок несакам да ве плашам но болката е голема но мора да се издржува првиот ден дури и плунката си ја плукав од што неможев да голтам а веќе вториот можев да пијам чај од кантарјон бидејќи е многу добар за раната во него можев да додадам толчен параветамол за болката а сега јадам кашички пудинг сок строго пасирана храна 10 дена но сепак вреди да се издржи две недели болка отколку да се разболува човек на секој два три месеци така што воопшто не му ја мислете туку вадете ги
 
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
јас ги извадив крајниците пред 4 дена вчера ме пуштија дома се оперирав во штип кај др. Темелко Србиновски кој е извореден драг и учен доктор а и сестрите беа супер...зафатот траеше 1час со целосна анестезија но периодот на опоравување е многу тежок несакам да ве плашам но болката е голема но мора да се издржува првиот ден дури и плунката си ја плукав од што неможев да голтам а веќе вториот можев да пијам чај од кантарјон бидејќи е многу добар за раната во него можев да додадам толчен параветамол за болката а сега јадам кашички пудинг сок строго пасирана храна 10 дена но сепак вреди да се издржи две недели болка отколку да се разболува човек на секој два три месеци така што воопшто не му ја мислете туку вадете ги
Браво за тебе,поскоро оздравување.Овој доктор е специјалист за уво,нос и грло,така?
Мене ме интересира бидејки имам проблем со дишењето со носот па да земам упат да поминам кај др Темелко.
 
Член од
14 декември 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Благодарам..Да да спецјалист е работи во долната поликлиника во градот а операциите ги извршува во горната болница :)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
20
Поени од реакции
8
Е вака Јас ги оперирав крајниците ,на 11.12.Имам 33 години,после толку двоумење се одлучив и сега за сега несум пишман ама ич,имав проблеми со гнојни ангини ,имаше бактерија исто нанив со земениот брис.Ги оперирав во државна болница,операцијата е со тотална анестезија,по операција 2 саата си замалушен уште ,се лигавиш намерно во коритцето кое ќе ти го дадат за д а запре крварењето,после пиеш чај од кантарион,можно е да се јав температура нормална е е до 37,5.има болки да после операција се санираат со нифлам инекција ќе а замолиш сестрата и тераш со далерон сируп,ме оперираа четврток ме пустија понеделник од болница,денес ми е 7 дена од операција и искрено некогаш знае да боли далерон,кетоналче и тераш,пасирана течна трна се блендирано и чај.Здравје на контрола во среда.За секој што има мака со крајници слободно нека оди да ги вади,да они се прв филтер али ако се оштетени не ти требаат само се едно големо жариште за бактерии.Секој различно ја поднесува операцијата ама ако се има мака ВАДИ ГИ ТАМУ,истите знаат да направат проблем доколку се оштетени и ги чуваш,на зглобови,коски,срце и други делови.
Колку порано ги извадиш тоа подоброо.Поздрав МИслам дека ќе помогнам на некој со моето искуствоо. ПОЗДРАВ И СО ,,ЛЕСНО,,.
 

Ibrakadabra

Wimoweh, wimoweh...
Член од
17 јуни 2007
Мислења
1.650
Поени од реакции
702
Ајде и јас да се пожалам и да побарам помош во врска со крајнициве...

Значи 20ина дена мака мачам со голтање и надразнети крајници, испив едно чудо амоксиклави, и пак ништо.

Прво згрешив дека амоксиклав пиев по 2-3 дена и го баталував (откако ми беше подобро), а сега еве денес завршив со 7 дневна терапија на амоксиклав ама не е добра работава.

Прееска бев на доктор, ми кажа недела дена апче во уста да не ставам, па да одам после недела дена да ми земат брис и да направам крвна слика. Едино што ми кажа навечер да сум ставал капки за нос, и да ставам влажа крпа во собата поради сув воздух.

Денес си спремив мед со ѓумбир и лимон, стрепсилс имам, спреј ангал, гаргара правам со сода и сол, ракија пијам со бибер... Ништо не помага :(

Чаре?
 
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
14
Ајде и јас да се пожалам и да побарам помош во врска со крајнициве...

Значи 20ина дена мака мачам со голтање и надразнети крајници, испив едно чудо амоксиклави, и пак ништо.

Прво згрешив дека амоксиклав пиев по 2-3 дена и го баталував (откако ми беше подобро), а сега еве денес завршив со 7 дневна терапија на амоксиклав ама не е добра работава.

Прееска бев на доктор, ми кажа недела дена апче во уста да не ставам, па да одам после недела дена да ми земат брис и да направам крвна слика. Едино што ми кажа навечер да сум ставал капки за нос, и да ставам влажа крпа во собата поради сув воздух.

Денес си спремив мед со ѓумбир и лимон, стрепсилс имам, спреј ангал, гаргара правам со сода и сол, ракија пијам со бибер... Ништо не помага :(

Чаре?
И јас се мачам со крајниците а имам и крипти (дупки) на нив кај што се полни со храна. Редовно ми се прават и мали како бели точки ги викаат камчиња. Е сега плус ми се слива од синуси и накај плиќа па ме пече и кашла се додела не искашлам. Стварно не знам што да правам со години сум вака.

Дали можеби знаес некое средство за испирање локално што ги чисти крајниците?
 
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
И јас се мачам со крајниците а имам и крипти (дупки) на нив кај што се полни со храна. Редовно ми се прават и мали како бели точки ги викаат камчиња. Е сега плус ми се слива од синуси и накај плиќа па ме пече и кашла се додела не искашлам. Стварно не знам што да правам со години сум вака.

Дали можеби знаес некое средство за испирање локално што ги чисти крајниците?
Нема лек за срањето брате, или вади или мачи се со триста курци не ги излекуваш само ке залечиш и малку подобро ќе ти биде.. периоди ти е таман, на периоди се прават белки такви и се надразнуваат и лом станува.. Да не те демотивирам јас имам мали проблеми со крајнициве и ретко ми излеваат белки, ама од луѓе што имале тешки проблеми знам... И веруј ми сите ми рекле кога ги извадив конечно издишав на раат без тој мирис на скапана мачка во грло..
 
Член од
14 август 2015
Мислења
33
Поени од реакции
14
Нема лек за срањето брате, или вади или мачи се со триста курци не ги излекуваш само ке залечиш и малку подобро ќе ти биде.. периоди ти е таман, на периоди се прават белки такви и се надразнуваат и лом станува.. Да не те демотивирам јас имам мали проблеми со крајнициве и ретко ми излеваат белки, ама од луѓе што имале тешки проблеми знам... И веруј ми сите ми рекле кога ги извадив конечно издишав на раат без тој мирис на скапана мачка во грло..
Јас немам проблем со мирис имам проблем со тоа што ме болат а не се зголемуваат само со тоа белите точки. Но во последно време знам да ги исчистам па ќе се смират, но посшто и синуси имам само што ќе се слее иста песна почнува. И така во круг. Сега правев крвна слика имав покачени лимфоцити па се прашував дали е од нив никој не знаеше да каже а леукоцитите и седиментацијата мирни.
 
Член од
29 март 2013
Мислења
4.510
Поени од реакции
4.332
Нешто повеќе за ласерска операција на крајници?
Предности во однос на класичната, дали ги има и ако ги има кои се?
Некој што знае повеќе, да ми објасни подетално ако можи, ќе му бидам благодарен. :)
 
Член од
6 март 2018
Мислења
9
Поени од реакции
2
Здраво. Гледам дека одамна не е дискутирано на темава, но се надевам на одговор. Пред 7 дена ги извадив крајниците. Хронично отечени 7 години, болка ретко,но собирање храна,одвратна миризба, често инфекции како стрептокока,фатен глас.. За мене ова и не беа некои ептен големи проблеми,но пет доктори ме видоа и рекоа за вадење се. Си одложував,па конечно сега се решив за операција,а веќе се каам за тоа. После операција првите два дена да речеме беше ок, подносливо. Сега веќе стварно ми иде да се самоубијам од мака. 7 дена не сум јадена буквално ништо освен два пудинга од кои ме фаќаат страшни киселини и само чај од кантарион пијам. Умирам од глад, ослабев 6кг,а цел живот се мачам да се поправам,ова ме докрајчи:( Исто така сум страствен пушач, 7 дена немам запалено цигара, сакав да прашам некој што е пушач после колку време запали цигара? Знам дека ќе помине,но кога? Ми викаа за 5-6 дена,но ни малку подобро не ми е. На малите дечиња во болница за еден ден им помина, на нас малку поголемите колку време ни треба? И бидејќи е ласерска операцијата,имало некакви наслаги што паѓале, какви се тие наслаги и што е со нив? Инаку јас имам 24години. :place:
 
Последно уредено:
Член од
6 април 2013
Мислења
357
Поени од реакции
302
Здраво. Гледам дека одамна не е дискутирано на темава, но се надевам на одговор. Пред 7 дена ги извадив крајниците. Хронично отечени 7 години, болка ретко,но собирање храна,одвратна миризба, често инфекции како стрептокока,фатен глас.. За мене ова и не беа некои ептен големи проблеми,но пет доктори ме видоа и рекоа за вадење се. Си одложував,па конечно сега се решив за операција,а веќе се каам за тоа. После операција првите два дена да речеме беше ок, подносливо. Сега веќе стварно ми иде да се самоубијам од мака. 7 дена не сум јадена буквално ништо освен два пудинга од кои ме фаќаат страшни киселини и само чај од кантарион пијам. Умирам од глад, ослабев 6кг,а цел живот се мачам да се поправам,ова ме докрајчи:( Исто така сум страствен пушач, 7 дена немам запалено цигара, сакав да прашам некој што е пушач после колку време запали цигара? Знам дека ќе помине,но кога? Ми викаа за 5-6 дена,но ни малку подобро не ми е. На малите дечиња во болница за еден ден им помина, на нас малку поголемите колку време ни треба? И бидејќи е ласерска операцијата,имало некакви наслаги што паѓале, какви се тие наслаги и што е со нив? Инаку јас имам 24години. :place:
Стегни малку заби и издржи, ќе видиш колку полесно ќе ти биде понатаму :)
 
Член од
11 март 2018
Мислења
1
Поени од реакции
1
Здраво. Гледам дека одамна не е дискутирано на темава, но се надевам на одговор. Пред 7 дена ги извадив крајниците. Хронично отечени 7 години, болка ретко,но собирање храна,одвратна миризба, често инфекции како стрептокока,фатен глас.. За мене ова и не беа некои ептен големи проблеми,но пет доктори ме видоа и рекоа за вадење се. Си одложував,па конечно сега се решив за операција,а веќе се каам за тоа. После операција првите два дена да речеме беше ок, подносливо. Сега веќе стварно ми иде да се самоубијам од мака. 7 дена не сум јадена буквално ништо освен два пудинга од кои ме фаќаат страшни киселини и само чај од кантарион пијам. Умирам од глад, ослабев 6кг,а цел живот се мачам да се поправам,ова ме докрајчи:( Исто така сум страствен пушач, 7 дена немам запалено цигара, сакав да прашам некој што е пушач после колку време запали цигара? Знам дека ќе помине,но кога? Ми викаа за 5-6 дена,но ни малку подобро не ми е. На малите дечиња во болница за еден ден им помина, на нас малку поголемите колку време ни треба? И бидејќи е ласерска операцијата,имало некакви наслаги што паѓале, какви се тие наслаги и што е со нив? Инаку јас имам 24години. :place:
Кој Вика дека е рутинска операвија на мајка му ... Боли посебно по 5 ден као агонија е болката... крајници се вадат кај деца ова кај возрасни е неподнослива болка...
 
Член од
6 март 2018
Мислења
9
Поени од реакции
2
Кој Вика дека е рутинска операвија на мајка му ... Боли посебно по 5 ден као агонија е болката... крајници се вадат кај деца ова кај возрасни е неподнослива болка...
Мене така ме зафркнаа, малце ќе боли 3-4 дена.. Да знаев дека вака ќе биде НИКАД немаше да ги извадам..13 дена ми поминаа, овие два ми е малку подобро, ама колку болка претрпев никад нема да заборавам!
 

Stevcee

ABCDEJ
Член од
15 август 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Како мал пред 8-9 год сум имал проблем со крајници сеа имам 16, пред 7 месеци се појави проблем со ушето, ми се затна исто како кога се искачуваме на високо, затнатоста траеше постојано сите тие 7 месеци, докторите велеа ќе ти помине за 1-2 месеци немаш гаље ми дава лекарства од кои воопшто не ми беше подобро, конечно пред 1 недела дојдов во систина и ми препорачаа вадење на крајниците, главен проблем бил 3от кој кога ќе се зголеми го затинал отворот на естахиевата туба.
Вчера ми ги извадија ласерски и тотална анестезија, кога се разбудив имам јаки болки, денес е втор ден а сеуште имам болки и неможам ни голтка вода да се напијам...
Искуства, кога ќе ми биде подобро ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom