Кој ја напишал првата македонска граматика и кога?

Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Smej se smej :lol: :lol: :lol: :lol:

Ama kje places :place: :place: :cry:
 

katia

makedonka, pirinka
Член од
22 март 2005
Мислења
254
Поени од реакции
2
Чекам, јас ги цитирах букварите напишани од македонски Бугари през 19-ти век / и еден през 18-ти/
Бугарското се знае, не е тајна, интересно е да ја видиме таа сензационна македонска граматика
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
20
Поени од реакции
1
От средата на 19-ти век не знам да има "Македонска граматика". Според д-р Ото Кронштајнер: "Изцјало в духа на официалната дипломација беше и факт'т, че п'рвата македонска граматика бе написана на англијски език от американец, и то оште преди да се појави „македонски" език":
Lunt, H. A Grammar of the Macedonian Literatury Language. Skopje 1952. Срв. с'што Friedman, V. A. The first philiological Conference for the establishment of the Macedonian alphabet and the Macedonian Literatury Language: Its precedents and consequences. In: The Earliest Stage of Language Planning (Ed. J. A. Fishman), Berlin-NewYork 1993: 159-180.


http://www.kroraina.com/knigi/ik/mp_2_1995_kronst.html
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
george напиша:
От средата на 19-ти век не знам да има "Македонска граматика". Според д-р Ото Кронштајнер: "Изцјало в духа на официалната дипломација беше и факт'т, че п'рвата македонска граматика бе написана на англијски език от американец, и то оште преди да се појави „македонски" език":
Lunt, H. A Grammar of the Macedonian Literatury Language. Skopje 1952. Срв. с'што Friedman, V. A. The first philiological Conference for the establishment of the Macedonian alphabet and the Macedonian Literatury Language: Its precedents and consequences. In: The Earliest Stage of Language Planning (Ed. J. A. Fishman), Berlin-NewYork 1993: 159-180.


http://www.kroraina.com/knigi/ik/mp_2_1995_kronst.html
19 vek a ne 20... 1952 e vo 20 vek. :wink:

By the way, katia, temata e postavena kako prasanje (citaj) za reflekcija, odgovorot kje go dadam koga mi odgovara. :wink:

Do skoro
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
Ne bate Kirca - kazhano so drugi zborovi "Nemam vreme da dokazhuvam neshto na glupi lugje koishto ne citaat postovi od pocetok do kraj i koishto si gi ureduvaat rabotite taka kako shto im odgovara".

Izvinete site za ovoj vulgaren post ama predizvikot beshe golem...
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
20
Поени од реакции
1
Macedalien, предавам се.
Твоја в'прос ме заитересува и наистина т'рсих в интернет нјакакви следи относно с'штествуването на нјакаква "македонска граматика" с произход около 1840 год.
Ништо.... п'лна скр'б. Освен онова "Огледало" - ништо друго.
Та изплјуј кам'чето - то освен тебе никој ништо не подозира за какво става дума. :wink:
 

katia

makedonka, pirinka
Член од
22 март 2005
Мислења
254
Поени од реакции
2
Нјама зашто да се предаваш, Macedalien се об'ркал нешто и сега е гузен.
Както казват шопите "Камила - е те такова животно нема". Замени думата "камила" с думите "македонска граматика от 1840 г" и това е отговора на загадката.
По това време македонскија език не е бил от групата на така наречените "изолати" - диалекти, които се са развили без вр'зка с основнија език, и затова не е имало потребност от македонска граматика, различна от б'лгарската
След 1945 македонскија диалект става "изолат" и се појавјават и граматики като за отделен език. Това е от јасно по-јасно.
 
Член од
15 мај 2005
Мислења
134
Поени од реакции
0
на мене са ми известни неколку македонски граматики од около 1840 г, ама они не могат да се покажат тука зашто соддржат "лоши" букви.
Што да праиме, jaзикот се развива, а кириличната поддржка на овоj форум е слаба, вероватно од причина техничка изостаналост
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
20
Поени од реакции
1
открих тази граматика од 1840 г. (има лоши букви, та затова вижте в оригинал:

 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
не ти се гледа сликата :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Јас знам ама не ти кажувам :)

Ќе ти кажам мене кога ќе ми одговара хе-хе

Ќе го имам одговорот наскоро.. деновиве.

Ама после јас ќе поставам прашање.. :)
 
Член од
6 февруари 2005
Мислења
9.722
Поени од реакции
248
gerard напиша:
Јас знам ама не ти кажувам :)

Ќе ти кажам мене кога ќе ми одговара хе-хе

Ќе го имам одговорот наскоро.. деновиве.

Ама после јас ќе поставам прашање.. :)
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
Ме сега че make new граматик.....шо би се рекло..... :bal: :bal: :bal:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom