Кој ја напишал Библијата?

Член од
5 март 2008
Мислења
34
Поени од реакции
1
Можеби оваа тема е веќе спомната, ама се уште не ми е разјаснато тоа прашање? Која е годината кога е таа напишана? Дали Мојсеј е првиот човек кој ја започнал оваа книга?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Јас како што сум запознает мислам дека библијата е пишувана 1000години..A Библијата мислам дека ја имаат пишено учениците Матеј, Лука, и Павле, Марко, Петар итн
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Библијата е пишувана 16 векови (од 15 век пред Христос, до 1 век по Христос). Таа има еден Автор, но околу 40 писатели кои, според верувањето на христијаните, пишувале под Божјо водство.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Библијата (Библија=книги) е пишувана од старозаветни пророци, почувајќи од околу 1500 г пред Христа. Секоја книга од Стариот Завет е насловена и од насловот може да се прочита кој е нејзиниот автор. Сатриот Завет ги содржи книгите кои го пишуваат настанокот на Светот, историјатот од јудејците (и не само јудејците), како и пророштвата за она кое во Новиот Завет ќе се исполни.
Новиот Завет (т.е. Новиот Завет на нашиот Господ Исус Христос) е пишуван од Апостолите Христови а ги содржи евангелијата, делата Апостолски, посланијата Апостолски и Откровението (Апокалипсата) Јованово.
Библијата, како збирка од Стар и Нов Завет, дефинирана е во првите децении од 2-от век, а таа дефиниција е поврдена и на Вселенските Собори. Се што е подоцна пронајдено како запис и кое наводно му припаѓа на Писмото, се смета за неприфатливо во однос на Писмото. Самото Писмо не трпи проширувања, скратувања или погрешни толкувања.
И за Стариот и за Новиот Завет заедничко е тоа што е пишувано од обични смртници, кои, сепак, пред лицето Господово биле достојни и обрани за таа улога па под вдахновение од Светиот Дух ги напишале ни ги оставиле во наследство. Преку Писмото, Бог непосредно им се обраќа на луѓето. Проверено е дека читањето на Писмото е најповолен начин да се поверува во Божјото постоење, оти неговата содржина ја поседува мудроста Божја која за човекиот ум е недостижна.
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
Nekoe staro tipce na koe mu doslo preku *** od rimjanite da mu go macat narodot , pa taka sam u temna i studena pestera , pocnal da zbori so Bog , i rekol si aj ke pocnam kniga da pisuvam ...
Deka ne bil celosno pri svest ne bil de , ali so znaes mozda bil i u pravo ...:toe:
 

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Евреите

Дури и делот кој наводно не им одговоара пак они го напишале. И ја купија светска банка. И тоа.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Евреите

Дури и делот кој наводно не им одговоара пак они го напишале.
Доколку пишувале по своја воља ќе го напишеле тоа што ним им одговарало, но бидејќи пишувале работи кои ним не им одговарале, тоа е доказ дека не пишувале по своја воља, туку по Божја воља.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Не ми е јасно , Христијанството вели дека светот постои 6 милениума , 2 од н.е и 4 п.н.е . Библијата е пишувана во н.е , е сега зошто не биле напишана , да речеме порано , 4 000 години не се малку време , или мозда грашам , ако е така , исправете ме :smir:
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Библијата има многу писатели, но само Еден АВТОР - Господ Бог.
Докази за тоа има многу, нејзината веродостојност, авторитативност, внатрешната конзистентност, кредибилитетот на писателите, библиогравскиот тест, надворешниот тест кој ги опфаќа: нејзината согласност со современата историја, археолошките потврди, илјадниците библиски пророштва кои се исполниле и се исполнуваат во неверојатни детали, нејзината способност да менува животи (на подобро) и др.

Уште еден доказ дека авторството на Библијата му припаѓа единствено на Бог е и Библискиот Код.
За наведувањето на овој доказ ме инспирира денешната емисија на Дијалектика (само што заврши) која емитуваше докумантерен филм за Библискиот Код - нешто што сите скептици ги остава со вџашени очи и затворени усти :)

Бидејќи ме мрзи да ви ги раскажувам библиските кодови во Библијата, ќе ви посочам линк од Youtube каде може да ја погледнете емисијата (во 10 дела е)


Добра Ноќ!
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Библијата има многу писатели, но само Еден АВТОР - Господ Бог.
Докази за тоа има многу, нејзината веродостојност, авторитативност, внатрешната конзистентност, кредибилитетот на писателите, библиогравскиот тест, надворешниот тест кој ги опфаќа: нејзината согласност со современата историја, археолошките потврди, илјадниците библиски пророштва кои се исполниле и се исполнуваат во неверојатни детали, нејзината способност да менува животи (на подобро) и др.

Уште еден доказ дека авторството на Библијата му припаѓа единствено на Бог е и Библискиот Код.
За наведувањето на овој доказ ме инспирира денешната емисија на Дијалектика (само што заврши) која емитуваше докумантерен филм за Библискиот Код - нешто што сите скептици ги остава со вџашени очи и затворени усти :)

Бидејќи ме мрзи да ви ги раскажувам библиските кодови во Библијата, ќе ви посочам линк од Youtube каде може да ја погледнете емисијата (во 10 дела е)


Добра Ноќ!
Може примери за болдираното ?
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Нострадамус не е пророк...барем не библиски..Најмалку е пак Бог..не гледам некако да влијаел на други луѓе и да терал да пророкуваат..ниту пак правел чуда..напротив бил протестант и верувал во оној истиот Бог чија книга ја "негираш".
 
Член од
16 ноември 2007
Мислења
430
Поени од реакции
6
Нострадамус не е пророк...барем не библиски..Најмалку е пак Бог..не гледам некако да влијаел на други луѓе и да терал да пророкуваат..ниту пак правел чуда..напротив бил протестант и верувал во оној истиот Бог чија книга ја "негираш".
ja ne ja negiram knigata, tuku ednostavno ne veruvam vo nea. koj saka neka veruva, ne emoj problem toa. drugo. sto e prorok, sto e prorostvo?
 
Член од
6 април 2008
Мислења
99
Поени од реакции
7
Ne veruju ni u boga ni u bibliju ni u sto bilo drugo ! veruju u megjunozje na zene.. Tamo e mokj! ( stvarno e takoj.. ne sam do tolko perverzan :P )
 

Kajgana Shop

На врв Bottom