Кој треба да го докаже бог ?

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Biblija mozam da napisam i jas i mozam da se proglasam za svetec.:pos2::pos2:
 

marcus

струмички модератор
Член од
5 јули 2006
Мислења
5.378
Поени од реакции
131
Ne sakam da navreduvam no ti se glupiras so tvojata "vera" kon "bog":pos2::pos2::pos2::pos2::pos2:
Ти зборувам како модератор..не како верник.....без кретенистички смајли...и постоови од по два збора....
 
A

ateist

Гостин
во ова се што го напиша јас во ништо не вервувам..не вервувам во библијата не вервам во адетите како шо ги викат вервам само во велигден и божиќ не вервувам ни во поповите...ова се е измислено од народот според мое мислење немале шо да прат..одам вцрква сепак има нешто посебно некоја посебна енергија мир хармонија во неа но не оставам никогаш пари за да ги земат после тие шо не треба да ги земат не вервам ниту пак во 10-те божји заповеди(демек божји) тие се пак од народот колку да имаме една слика за тоа шо треба да правиме шо не..јас од цела библија вервам во Бог кој е ЕДЕН ние самите сме бог значи ако верваме во себе верваме во него..и ако верваме во него верваме во нас,сите енерги сите чуства во нас дали позитвни или негативни се бог и се околу нас..а овие глупости од мајтеј јован не знам кој ич не ми требат :smir:
ок ти си знаеш !
или погрешно се имаш изразено или јас погрешно сум те разбрал .
мислев да не сакаш да се докажуваме .

но добро
како велиш секој си има некое свое верување :smir:
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
59
Поени од реакции
5
ок ти си знаеш !
или погрешно се имаш изразено или јас погрешно сум те разбрал .
мислев да не сакаш да се докажуваме .

но добро
како велиш секој си има некое свое верување :smir:
уживај си np .. :smir:...
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
554
Сугурно нема да го докаже атеист :tv:
 

Neporazen

Time Lord
Член од
25 јануари 2009
Мислења
545
Поени од реакции
22
Od kade znaes dali nema da go dokaze ateist.???? Sekogas ateistite barat dokazi a vistinskite vernici ne im treba dokaz. veruvaat vo toa bez razlika dali postoi ili ne.
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
К.С. Луис, автор на „Нарнија“|| Верувам во христијанството, како што верувам дека сонцето изгреало. Не само затоа што го гледам, туку затоа што преку него, ги согледувам сите нешта.

|Галилео Галилеј||
Библијата го покажува патот до небото, а не патот по кој се движат небесата.
Не верувам дека истиот Господ кој не обдарил со разум и интелект, очекува да не ги користиме.

|Мартин Лутер||
Бог го запишал Евангелието, не само во Библијата, туку и на дрвата, во цветовите, во облаците и во ѕвездите.
Можеш да се откажеш од читањето на Библијата и да му ја оставиш на ѓаволот уште сега, ако не планираш да живееш според неа.
 
Член од
31 мај 2009
Мислења
59
Поени од реакции
5
К.С. Луис, автор на „Нарнија“|| Верувам во христијанството, како што верувам дека сонцето изгреало. Не само затоа што го гледам, туку затоа што преку него, ги согледувам сите нешта.

|Галилео Галилеј||
Библијата го покажува патот до небото, а не патот по кој се движат небесата.
Не верувам дека истиот Господ кој не обдарил со разум и интелект, очекува да не ги користиме.

|Мартин Лутер||
Бог го запишал Евангелието, не само во Библијата, туку и на дрвата, во цветовите, во облаците и во ѕвездите.
Можеш да се откажеш од читањето на Библијата и да му ја оставиш на ѓаволот уште сега, ако не планираш да живееш според неа.

абе аман луѓе која библија кој црни камења..таја е напишана од луѓе кој си додал кој тро пофиловал кој одзел...приказни си раскажвале и ајде библија ке напрајме..колку е само контрдикторна библијата..сите евангелија се контрадиктрни едно на друго..тие матеј лука марко и јован обични луѓе ете вака ко нас па тие ќе ми пишеле за Бог..седи бе:tapp:
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
абе аман луѓе која библија кој црни камења..таја е напишана од луѓе кој си додал кој тро пофиловал кој одзел...приказни си раскажвале и ајде библија ке напрајме..колку е само контрдикторна библијата..сите евангелија се контрадиктрни едно на друго..тие матеј лука марко и јован обични луѓе ете вака ко нас па тие ќе ми пишеле за Бог..седи бе:tapp:
Околу Библијата
Само неколку факти


Библијата е најстарата книга која е во употреба се до денес. Првите страници почнал да ги пишува Мојсеј пред повеќе од три илјади години, a последните апостолот Јован кон крајот на првиот век после Христос. Потребни биле околу 1500 години за да биде Библијата составена во облик каков што го познаваме. Била пишувана од 40 писатели, од кои некои биле рибари, некои цареви, некои овчари... Сите тие биле водени и инспирирани од Светиот Дух. Стариот Завет речиси целиот е напишан на еврејски јазик, додека Новиот е напишан на грчки „коине" јазик. Некој ги споредил Стариот и Новиот Завет со „ран и доцен дожд". Едниот без другиот не е доволен, туку треба да се надополнуваат еден со друг, ако сакаме да имаме богата жетва.
Иако биле потребни 15 векови за да се напише Библијата, низ неа провејува ист дух, бидејќи нејзиниот писател е еден и ист, иако употребувал разни личности. Нејзиниот автор е Светиот Дух.
Повеќето книги бргу застаруваат и постануваат неактуелни, но Библијата секогаш останува свежа и возвишена. Името „Библија" потекнува од грчкиот збор кој значи „книги", но бидејќи таа зборува за Бог, наречена е „Книга над книгите"!
Стариот Завет се состои од 39 книги, а Новиот од 27, а вкупно се 66.
Еве неколку имиња кои најчесто ги среќаваме за Библијата: Свето Писмо, Божји Збор, Писмата, Словото Божјо, Книга над книгите...
 

проф.

Величието е едноставно..
Член од
12 април 2009
Мислења
387
Поени од реакции
9
Зборот е во светски рамки и е во ``употреба``

а еве нешто за најстарата книга
МузеЈ на национална историЈа во СофиЈа
Изложена најстарата повеќестрана книга на светот

Најстарата повеќестрана книга на светот, напишана на мртвиот етрурски јазик, е изложена во Музејот на националната историја во Софија. Книгата содржи шест страници изработени од 24-каратно злато со илустрации на коњаник, сирена, харфа и војници. Малата книга, стара повеќе од два и пол милениуми, била откриена пред 60 години во гробница при ископување канал во близина на реката Струма, во југозападна Бугарија. Човекот што ја открил книгата се согласил да ја донира во музејот под услов да остане анонимен. Според извештаите, неидентификуваниот донатор сега има 87 години и живее во Македонија. Автентичноста на книгата е потврдена од двјца експерти од Софија и од Лондон. Во светот се познати околу 30 слични страници, но тие не се поврзани во една книга.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom