Кој се збогатувал во ЕУ од лагата за “глобално затоплување’’

Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.985
Поени од реакции
7.381
Научни докази има и дека земјата е округла, па пак има некоу што веруваат дека е рамна. Има луѓе кои веруваат во рептилијанци, има луѓе кои веруваат дека сите (и со капслок СИТЕ) вакцини се штетни и непотребни и покрај научните докази.
Така и за глобалното загревање, колку докази и да се пласираат, пак некој не ќе им верува и ќе си тера по свое.
Кијану Ривс има добра изјава „повеќе не можам да се расправам, ако велиш дека 2+2 се 5, нека бидат 5, одиме понатака„
Слободно иди понатака. Многу убави работи те очекуваат.
Ривс тоа што го рекол не се однесува за темава. Има разлика, бидејќи си слеп верник во системот, ќе мораш да прифатиш скакулци да јадеш, уште повеќе даноци да плаќаш, односно да живееш како што заслужува еден неписмен верник.

Според тебе и твоите докази досега трипати требаше да не снема, па зашто сеуште имаме снег и лед, кога ќе се поплавиме....
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
660
Поени од реакции
394
Слободно иди понатака. Многу убави работи те очекуваат.
Ривс тоа што го рекол не се однесува за темава. Има разлика, бидејќи си слеп верник во системот, ќе мораш да прифатиш скакулци да јадеш, уште повеќе даноци да плаќаш, односно да живееш како што заслужува еден неписмен верник.

Според тебе и твоите докази досега трипати требаше да не снема, па зашто сеуште имаме снег и лед, кога ќе се поплавиме....
ПОвеќе би рекол дека ти си слеп верник. Научник и почитувач на научни докази не може да биде слеп верник. Доказите се тие, проверливи и подложни на НАУЧНА критика. Нема тука верник или не. Нема да јадам скакулци, даноци ќе плаќам колку штто треба д аплаќам за да се одржува системот, да има болници, да има детето каде да ми учи, да ги плаќам политичарите да владеат, да се градат патишта, итн. Колку ќе бидат даноците не зависи од глобалното загревање.
велиш моите докази, јас немам мој докази, јас не сум климатолог и метеоролог тоа не се мои докази. Јас само читам. А читам дека глобалното загревање е пропраттено со повисоки темепратури, но и појава на ненормални појави на нагли заладувања, појава на прекомерни врнежи од пороен тип и тоа на доста локализирани места. Значи наместо дождот да трае три дена низ цела македонија ќе биде 3 саати во Тетово или Скопје, истата количина на влага. Со загревањето ан атмосферата водата и влагата не се губи само се прераспределува.
Така барем јас читам.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.985
Поени од реакции
7.381
ПОвеќе би рекол дека ти си слеп верник. Научник и почитувач на научни докази не може да биде слеп верник. Доказите се тие, проверливи и подложни на НАУЧНА критика. Нема тука верник или не. Нема да јадам скакулци, даноци ќе плаќам колку штто треба д аплаќам за да се одржува системот, да има болници, да има детето каде да ми учи, да ги плаќам политичарите да владеат, да се градат патишта, итн. Колку ќе бидат даноците не зависи од глобалното загревање.
велиш моите докази, јас немам мој докази, јас не сум климатолог и метеоролог тоа не се мои докази. Јас само читам. А читам дека глобалното загревање е пропраттено со повисоки темепратури, но и појава на ненормални појави на нагли заладувања, појава на прекомерни врнежи од пороен тип и тоа на доста локализирани места. Значи наместо дождот да трае три дена низ цела македонија ќе биде 3 саати во Тетово или Скопје, истата количина на влага. Со загревањето ан атмосферата водата и влагата не се губи само се прераспределува.
Така барем јас читам.
А од таму каде што читаш, нели прочита дека до сега 3 пати дадоа рок, ќе немаме снег, мраз на северниот пол, дека ќе се поплават крајбрежните градови... Зашто сеуште не се исполнија тие "научни" тврдења?

За даноците се гледа дека многу малку имаш читано, па затоа си верник во системот. САД до пред прва светска војна немале персонален данок, а све од тие работи што ги наброја го имале.

Твоето да веруваш дека политичар ќе работи за твое добро, е исто ко да веруваш дека стриптизета те сака.

"да ги плаќам политичарите да владеат", многу јака изјава од некој што се смета за мудар и начитан.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
660
Поени од реакции
394
А од таму каде што читаш, нели прочита дека до сега 3 пати дадоа рок, ќе немаме снег, мраз на северниот пол, дека ќе се поплават крајбрежните градови... Зашто сеуште не се исполнија тие "научни" тврдења?

За даноците се гледа дека многу малку имаш читано, па затоа си верник во системот. САД до пред прва светска војна немале персонален данок, а све од тие работи што ги наброја го имале.

Твоето да веруваш дека политичар ќе работи за твое добро, е исто ко да веруваш дека стриптизета те сака.

"да ги плаќам политичарите да владеат", многу јака изјава од некој што се смета за мудар и начитан.
Ајде едно по едно:

- Рок. јас каде што читам нема рок. Нема да биде апокалипса и пропаст утре или задутре. Процесите се постепени. уште еднаш ПОСТЕПЕНИ и во ДОЛГ ВРЕМЕНСКИ ПЕРИОД. Доказите се дека темепратурата ПРОСЕЧНО НА ГОДИШНО НИВО ЌЕ РАСТЕ. И расте, тоа е веќе измерено. Мразот се намалува и на Грендалнд и на Јужиот пол, на севернит ДЕНОВИТЕ без мраз се се побројни. И тоа е измерено и утврдено. Во Сибир и Канада беснејат огромни пожари кои никој не ги гасне. НИкогаш таму немало такви пожари.

- Несогласувањето е дали овие процеси на загревање се резултат на природни појави или заради човечкото влијание. Тука се препукувањата, и тука јас ќе бидам Кијану Ривс. Нека верува секој во што сака. И така не можеме ништо да промениме ние малите луѓе. А дека има промени тоа ваљда на сите ни е јасно. И дека полека се оди кон тешки последици и тоа е јасно. И тука е второто несогласување и јас вторпат тука се правам Кијану Ривс- некои се уплашени и испаничени, другите велат се е ОК, ќе се прилагодиме и кон сушите и моснуните и поројните дождови итн.

- Даноци велиш. Јас често одам во Данска, професионално и лично. Бидејќи доста читаш и добро си запознаен веројатно знаеш дека таму и во цела Скандинавија даноците се најголеми од сите држави. Не слушнав никого да рече дека треба да се намалат. Имаш големи даноци имаш бесплатно школство, здравство, итн. Ако имаш мали даноци тогаш се мораш од свој џеп. Просто е. Не може да немаш даноци а се да е бесплатно. Тоа е ваљда јасно.

- се разбира дека немам верба во политичарите, тоа го реков саркастично. ПОнекогаш имам илузија дека на форумите тоа ќе биде разбрано. Моја грешка. Немам верба во политичарите, сметам дека мораат да бидат под контрола. Ако не бидат, стануваат деспоти, тирани, апсолутисти. Примери многу - од Србија, Русија, САД, итн.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.985
Поени од реакции
7.381
Рок. јас каде што читам нема рок.
Значи типично за слеп верник, селективно ќе си читаме и ќе си бла бла.
Ал Гор и остала тајфа според тебе немаат дадено рокови. Сигурно и ова најново за тебе не е рок:

Ајде пробај информирај се, срчни "wrong predictions about climate change", па дај договорете се кога да очекуваме да се исполнат вашите "научни" тврдења. Ова веќе не е ни смешно, трагично е.

Доказите се дека темепратурата ПРОСЕЧНО НА ГОДИШНО НИВО ЌЕ РАСТЕ. И расте, тоа е веќе измерено. Мразот се намалува и на Грендалнд и на Јужиот пол, на севернит ДЕНОВИТЕ без мраз се се побројни. И тоа е измерено и утврдено.
Доказите, односно сателитски снимки те демантираат дека мразот се намалува. Врска просечната температура, бројки исто го демантираат твоево повторување како верник.
Но еве да речеме дека си во право, се намалува мразот, тврдењата беа дека целосно ќе го снема. Па каде е проблемот... Сепак нели се работи за научно поткрепни тврдења...

Имаш големи даноци имаш бесплатно школство, здравство, итн.
Штом си платил данок, значи пари си дал, а тоа значи не е бесплатно. Некако многу слаб си со логика! Квалитетот каков е... Скандинавците делуваат како се повеќе незадоволни да се. Можеби треба 100% да даваат на државата.

Ако имаш мали даноци тогаш се мораш од свој џеп. Просто е. Не може да немаш даноци а се да е бесплатно. Тоа е ваљда јасно.
Бесплатен ручек не постои. Во тоа само вие комунистите верувате, иако веќе многу држави докажаа дека е така и дадоа милиони жртви.

Немам верба во политичарите, сметам дека мораат да бидат под контрола.
Ајде сподели според тебе како тоа ќе ги контролираш?
 
Член од
4 март 2020
Мислења
84
Поени од реакции
160
Нема тука верник или не. Нема да јадам скакулци, даноци ќе плаќам колку штто треба д аплаќам за да се одржува системот, да има болници, да има детето каде да ми учи, да ги плаќам политичарите да владеат, да се градат патишта, итн. Колку ќе бидат даноците не зависи од глобалното загревање.
Сигурно дека тие пари од даноците ќе завршат во нови болници и училишта, а не во нечии џебови. Можеш слободно дупло да платиш и мирно да спиеш, парите ти се на сигурно. :tapp:
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
660
Поени од реакции
394
Значи типично за слеп верник, селективно ќе си читаме и ќе си бла бла.
Ал Гор и остала тајфа според тебе немаат дадено рокови. Сигурно и ова најново за тебе не е рок:

Ајде пробај информирај се, срчни "wrong predictions about climate change", па дај договорете се кога да очекуваме да се исполнат вашите "научни" тврдења. Ова веќе не е ни смешно, трагично е.



Доказите, односно сателитски снимки те демантираат дека мразот се намалува. Врска просечната температура, бројки исто го демантираат твоево повторување како верник.
Но еве да речеме дека си во право, се намалува мразот, тврдењата беа дека целосно ќе го снема. Па каде е проблемот... Сепак нели се работи за научно поткрепни тврдења...



Штом си платил данок, значи пари си дал, а тоа значи не е бесплатно. Некако многу слаб си со логика! Квалитетот каков е... Скандинавците делуваат како се повеќе незадоволни да се. Можеби треба 100% да даваат на државата.



Бесплатен ручек не постои. Во тоа само вие комунистите верувате, иако веќе многу држави докажаа дека е така и дадоа милиони жртви.



Ајде сподели според тебе како тоа ќе ги контролираш?
ОК, ме убеди. Благодарам многу.

Нема глобално загревање. Се е лага. Бев слеп но сега прогледав.

Се надавам за 10ина години ќе дојда до потполна потврда.

За даноците не ми е јасно. Треба да има или да нема? И колкави да бидат ако има? Те молам разјасни ми и тука малку. Тебе се ти верувам
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
6.401
Поени од реакции
12.133
Кое дно пробија и двајцава .
За едниот очекувано беше, другиов така разочарал.
Трагедија у п.м.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.985
Поени од реакции
7.381
ОК, ме убеди. Благодарам многу.

Нема глобално загревање. Се е лага. Бев слеп но сега прогледав.

Се надавам за 10ина години ќе дојда до потполна потврда.

За даноците не ми е јасно. Треба да има или да нема? И колкави да бидат ако има? Те молам разјасни ми и тука малку. Тебе се ти верувам
Да си ибеш векот.
Што за 10тина години ќе дојде до потполна потврда? Дека ќе го снема мразот ли...
Надевај се заладување да не има, оти тогаш доаѓа до глад, болести, а не обратно.

За даноците не ми е јасно. Треба да има или да нема? И колкави да бидат ако има? Те молам разјасни ми и тука малку
Полека без брзање. Твојата свест не може туку така да прими толку нови информации. Првин сталожи се од шокот дека си бил прелажан, дека за џабе плаќаш повисоки цени, со цел да се намали СО2 и да влијаеш на затоплувањето, па после.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
660
Поени од реакции
394
Да си ибеш векот.
Што за 10тина години ќе дојде до потполна потврда? Дека ќе го снема мразот ли...
Надевај се заладување да не има, оти тогаш доаѓа до глад, болести, а не обратно.



Полека без брзање. Твојата свест не може туку така да прими толку нови информации. Првин сталожи се од шокот дека си бил прелажан, дека за џабе плаќаш повисоки цени, со цел да се намали СО2 и да влијаеш на затоплувањето, па после.
Za 10 godini jas očekuvam ubavi raboti. Dve žetvi vo makedonija, nema glad, vraćanje na vodata vo izvorite i potocite i slično. Sega sme istomislenici, neli?
Mi tekna prošliov vikend bev vo ohrid, veli gazdata na apartmanot deka moral dakupi klima ne se izdržuva goreštinata. A vo ohrid nemalo klimi do pred nekoe vreme. I toa, za 10 godini vo ohrid da nema klimi.

Za danocite ne mora da se trudiš ima vo skopje ekonomski fakultet, možam nekogo od tamu da prašam.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.189
Поени од реакции
4.825
Секоја изјава на секој политичар има одредена цел што покрива одредена агенда. Како такви, ретко се вистинити во целост.
Јас сум против било какви субвенции и даноци за веќе постоечки пазари и технологии. За нови можеби има потреба од поддршка.

Се што е на товар на мнозинството треба да се отстрани.
Глобалното затоплување е факт, промените се очигледни. Но не е крај на свет, далеку од тоа. Одредени региони ќе имаат бенефит, на други места ќе биде полошо, но животот ќе продолжи. Оданочување или наметнување трошоци на мнозинството само заради некои глупи агенди е дефинитивно погрешен потег.

Како и со повеќето проблеми, проблемот настанува што магарињата од една страна пискаат дека ќе дојди крајот на светот, па се појавуваат магарињата од другата страна што не веруваат ни дека постои проблем и секоја страна влечејќи на своето го прави компромисот или решавањето на вистинскиот проблем потешко или поекстремно. Накратко ќе плаќа мнозинството заради екстремноста на двете страни.

Аргументи за елиминирањето на фосилните горива и преминување на чиста енергија има еден куп и тоа без глобалното затоплување, ама веројатно тоа е тема за другпат.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
660
Поени од реакции
394
Кое дно пробија и двајцава .
За едниот очекувано беше, другиов така разочарал.
Трагедија у п.м.
А шо да правиме брату. Сите велат температурите растат, а он дека се намалуваат. Некој овде е луд а другиот е збунет
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.985
Поени од реакции
7.381
А шо да правиме брату. Сите велат температурите растат, а он дека се намалуваат. Некој овде е луд а другиот е збунет
Кои сите... Прашани 10.000 интелектуалци кои имале било каква поврзаност со климата дали човекот влијае на глобално затоплување, само 75 потврдиле. Еве овие велат спротивно од твоите "сите":

За многу работи збунет си, затоа со ред, не брзај.

Za danocite ne mora da se trudiš ima vo skopje ekonomski fakultet, možam nekogo od tamu da prašam.
Баш нив прашај ги за даноците, успат прашај ги како некои држави се развиле без даноци и регулации и зашто според нивните тврдења и знаења, не можат да спречат инфлација, дефлација или стагфлацина.
Распрашај се и за измамите со јаглеродните кредити, вредни десетици милијарди долари, а не само ко папагали да сте.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.485
Поени од реакции
40.379
Многу неписмена багра која мисли дека е во право. До вчера пред да им кажам не ни знаеја колку % јаглерод има во атмосферата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom