Кој се збогатувал во ЕУ од лагата за “глобално затоплување’’

Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.375
Поени од реакции
40.197
Основна физика бе Бафра.
На топлината и треба медиум за да се пренесува.
Нема такво нешто меѓу Земјата и Сонцето. Ваккум е.

Светлината (зрачење во одреден дел од спектрумот, почнувајќи од инфрацрвени, се до ултравиолетови) е тоа што носи енергија. При судир со Земјината површина, дел од таа енергија се претвора во топлина.

Многу глупо е да објаснуваме тука основни физички принципи.
Ова е многу тесно поврзано со ефектот на стаклена градина.
Ако ова не го знаеме, што да дискутираме понатаму.
0.04%, од кои 0.02% се есенцијални за функцијата на растенијата. У таа лага ли не убедуваш да веруваме дека 0.04% јаглерод у атмосферата е проблемот?
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.140
Поени од реакции
4.779
0.04%, од кои 0.02% се есенцијални за функцијата на растенијата. У таа лага ли не убедуваш да веруваме дека 0.04% јаглерод у атмосферата е проблемот?
Колку е глупав насловов, Лагата за глобално затоплување. Која лага човече? Ко оние реклами во педесетите дека лага било што цигарите предизвикувале болести на белите дробови.
Ај испари од темава.
Твојот став е како Ванлок. Зависи од колку твитови ќе пролисташ.

Јебала вас политичка пропаганда. Бетар сте од либтардите.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.375
Поени од реакции
40.197
Ај испари од темава.
Твојот став е како Ванлок. Зависи од колку твитови ќе пролисташ.

Јебала вас политичка пропаганда. Бетар сте од либтардите.
Јас ете сум бил неписмен, после сум сфатил дека сум грешка откако сум научил што е фрката. За 0.04% да јадеме скакулци, и да седиме у 15 минутни градови нема смисла. А тоа што го прави промената у климата е друго. Планетата не е фиксна него све се движи и менува. Така и климата, има периоди на заладување и затоплување.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.958
Поени од реакции
7.343
Основна физика бе Бафра.
Зашто тогаш не веруваш во законите на термодинамиката?

На топлината и треба медиум за да се пренесува.
Сончевите зраци не влијаат ли на водената пареа што е во атмосферата или водата не се смета за медиум?

Аха важи, вакум било. Штом сеуште веруваш, смташ дека вакум е, што да дискутираме понатака.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.140
Поени од реакции
4.779
Јас ете сум бил неписмен, после сум сфатил дека сум грешка откако сум научил што е фрката. За 0.04% да јадеме скакулци, и да седиме у 15 минутни градови нема смисла. А тоа што го прави промената у климата е друго. Планетата не е фиксна него све се движи и менува. Така и климата, има периоди на заладување и затоплување.
Мрш бе. В година ќе имаш друго мислење, зависи накај ќе сврти Лорд Бебо.

Ти тука си само за серење по темите. Човек без сопствен став.

Бафра можеби е неписмен за темава, ама барем има став. Ти одиш кај што ќе ти речат.

Зашто тогаш не веруваш во законите на термодинамиката?
Причината што не ти одговарам е токму ова.

Не може да читаме ако не ја знаеме азбуката.
Да се натегаме по стопати за истата работа не ја бива.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.958
Поени од реакции
7.343
Бафра можеби е неписмен за темава, ама барем има став.
За тоа кој е неписмен, може да се види според тоа чии тврдења се оствариле. Твоите ко што читаме низ темиве, во канализација сите до едно.

Причината што не ти одговарам е токму ова.

Не може да читаме ако не ја знаеме азбуката.
Да се натегаме по стопати за истата работа не ја бива.
Не одговараш, бидејќи не ти одговара на идеологијата, на верувањата.
Како може да игнорираш закони од термодинамика, а самиот за себе да си кажуваш дека си писмен?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
24.375
Поени од реакции
40.197
Мрш бе. В година ќе имаш друго мислење, зависи накај ќе сврти Лорд Бебо.

Ти тука си само за серење по темите. Човек без сопствен став.

Бафра можеби е неписмен за темава, ама барем има став. Ти одиш кај што ќе ти речат.


Причината што не ти одговарам е токму ова.

Не може да читаме ако не ја знаеме азбуката.
Да се натегаме по стопати за истата работа не ја бива.
Никаков Лорд Бебо не ме убедил у ова. На некое сослушување на овие климатски идиоти во Америка сите викаат немаме појма колку ЦО2 има. Еден вика 5% друг 7%. На крај тој им кажува 0.04%. Еве и видео.

 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.681
Поени од реакции
11.907
Ај бе @Dexter26, касниш некако... :D
Не се секирај за мене, јас од секогаш сум бил и ќе останам против глобалното загадување.

Кога сме кај глобалното затоплување и/или кај глобалното заладување, тука верувам дека можеме само да се бориме со ефектите, против природата можеме само да се залажуваме дека можеме или дека ќе можеме да ја совладаме или да ја контролираме.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.140
Поени од реакции
4.779
Не се секирај за мене, јас од секогаш сум бил и ќе останам против глобалното загадување.

Кога сме кај глобалното затоплување и/или кај глобалното заладување, тука верувам дека можеме само да се бориме со ефектите, против природата можеме само да се залажуваме дека можеме или дека ќе можеме да ја совладаме или да ја контролираме.
Ние сме природата, оттука може да правиме што сакаме со неа, намерно или ненамерно.
Повеќе од сто години менуваме природни живеалишта, околини, текови на реки, цели екосистеми.
Локално, глобално, човекот веќе го остави својот белег. Факт. Ако досега повеќето од промените беа ненамерни, наскоро ќе станеме толку моќни што тие ќе бидат планирани.

Него не те чепнав за ова, друго ми беше намерата. :D
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.958
Поени од реакции
7.343
Се моли писмениот Човек, ако може да докаже дека е писмен и да објасни каде неписмените грешат :


These AIM images span June 6-June 18, 2021, when the Northern Hemisphere noctilucent cloud season was well underway. The colors — from dark blue to light blue and bright white — indicate the clouds’ albedo, which refers to the amount of light that a surface reflects compared to the total sunlight that falls upon it. Things that have a high albedo are bright and reflect a lot of light. Things that don’t reflect much light have a low albedo, and they are dark.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.140
Поени од реакции
4.779
Се моли писмениот Човек, ако може да докаже дека е писмен и да објасни каде неписмените грешат :

Од линкот:

Scientists have long predicted this effect of human-driven climate change
Without changes in human carbon dioxide emissions, the researchers expect these rates to continue.
Carbon dioxide traps heat just like a quilt traps your body heat and keeps you warm.
This cooling and contracting didn’t come as a surprise. For years, “models have been showing this effect,”
Во суштина, топлината што ја заробува СО2, не се емитира до горните слоеви од атмосферата, затоа тие и се ладат.

Ти си специјален тип што се побива самиот себе.
Не мора ни да се трудам да барам податоци.

Настрана ова, интересно како НАСА цело време според тебе лажира податоци, но кога ќе ти фати окото catchy наслов, тогаш НАСА is the best. :D

Ок, не очекувам друго од тебе, не ти е првпат.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.958
Поени од реакции
7.343
Во суштина, топлината што ја заробува СО2, не се емитира до горните слоеви од атмосферата, затоа тие и се ладат
Полека писмено човече. Писмените така ли правата, со делови вадење ли...
Нели тврдеше:
При судир со Земјината површина, дел од таа енергија се претвора во топлина
А од НАСА глеј што ти кажуваат:
These AIM images span June 6-June 18, 2021, when the Northern Hemisphere noctilucent cloud season was well underway. The colors — from dark blue to light blue and bright white — indicate the clouds’ albedo, which refers to the amount of light that a surface reflects compared to the total sunlight that falls upon it. Things that have a high albedo are bright and reflect a lot of light. Things that don’t reflect much light have a low albedo, and they are dark.
Овој дел зашто го прескокна, туку идеш од доле нагоре само? Значи тоа што го тврдиш дека е суштина, врска нема со реалноста.

Некогаш знаат и вистината да ја кажат, дека не е до 0,04% СО2 туку количината на вода, ама тебе не ти е проблем слеп да се правиш, бидејќи многу те боли кога дознаваш дека како магаре те насамариле.
The only way you would expect them to change this way is if the temperature is getting colder and water vapor is increasing,” Russell said. Colder temperatures and abundant water vapor are both linked with climate change in the upper atmosphere
Со ова нели ти кажуваат без разлика дали кравите прдат, процесот од друго зависи:
Without changes in human carbon dioxide emissions, the researchers expect these rates to continue.
Пробај сега и со законите на термодинамика.
https://m.youtube.com/watch?v=ITGatxfCLtg&embeds_referring_euri=https://forum.kajgana.com/&source_ve_path=MjM4NTE&feature=emb_title

Знам дека нема да пробаш, не очекувам друго од тебе, не ти е првпат да си бираш одредени реченици кои што ти одговараат на наративот, све друго да игнорираш.

Ќе те прашав ова ладењето што и НАСА го признава, како влијае врз водената пареа и NO, ама според тебе само тие 0,04% се важните, све друго е небитно и само во еден правец функционирало, од доле нагоре.

Во научните кругови, не е грев да смениш мислење, впрочем така и сега знаеш дека планетава се врти околу сонцето и не е центар на универзумот. Ама за тебе, како слеп верник во системот, тежок грев изгледа е.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.140
Поени од реакции
4.779
Значи буквално вели, промените на климата се предизвикани од човековото емитирање на јаглерод диоксид.

Како со чат бот од 2008ма да си пишувам.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.958
Поени од реакции
7.343
Значи буквално вели, промените на климата се предизвикани од човековото емитирање на јаглерод диоксид.

Како со чат бот од 2008ма да си пишувам.
Сигурен сум дека буквално тоа е преводот и баш така дека е.
Само никако буквално снегот да го снема, а и поплавени да се крајбрежните градови.
Буквално си слеп верник, иако по не знам кој пат си насамарен ко магаре.
 
Член од
30 јануари 2014
Мислења
660
Поени од реакции
390
Научни докази има и дека земјата е округла, па пак има некоу што веруваат дека е рамна. Има луѓе кои веруваат во рептилијанци, има луѓе кои веруваат дека сите (и со капслок СИТЕ) вакцини се штетни и непотребни и покрај научните докази.
Така и за глобалното загревање, колку докази и да се пласираат, пак некој не ќе им верува и ќе си тера по свое.
Кијану Ривс има добра изјава „повеќе не можам да се расправам, ако велиш дека 2+2 се 5, нека бидат 5, одиме понатака„
 

Kajgana Shop

На врв Bottom