Кој се збогатувал во ЕУ од лагата за “глобално затоплување’’

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Немате докази дека СО2 е директен причинител за зголемување на температурата, така да, СО2 има поголема корист него ли штета.
Има, милион.[DOUBLEPOST=1533392485][/DOUBLEPOST]
Исто немате поим како со СО2 кредитите т.е данокот ќе се нсмали нивото.
Ене во Канада ќе го воведат, дај објаснете што ќе се постигне, освен полнење на буџет.
За ефектот на стаклена градина се зборува уште од 1824 (Фурје) и 1827 и 1838 (Пулје), бостан ниеден зелен, какви даноци каков Ал Гор...
 
B

Bafra

Гостин
Корисен е при процесот на фотосинтеза а зголеменото ниво на цо2 е штетно - ефектот на стаклена градина.
Колкаво е влијанието на СО2 а колкаво на другите ... Или тоа не е битно...

Има, милион.
Грешка си, милијарда се, долари што ги добиваат за да мантраат СО2 опасно.

И како со СО2 данокот ќе смениш нешто ...
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
:aplauz::aplauz:

Ех камо среќа да не беше дете на системот, колку ќе ти се најдеше неговата збирка на информации и тоа од историски аспект. Ама подобро не таласај, што ќе кажат мејнстрим научниците тоа е закон. :cuc:
"Мејнстрим" научниците :pos:
Алекс Џонс и неговиот секс роб Пол Џосеб Вотсон вокабулар.
 
B

Bafra

Гостин
Го немам тој компјутерскиот модел базиран на Пи :pos:
Најмал проблем, ти цели научно признати циклични процеси ги негираше, па проблем ли е за Пи.

Ај намали топлово, па да си фатам попаметни работи.
Ти не се срами да пишеш појќе од 1 реченица. Не може секогаш да тресеш зелени, или пак е можно :P
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Најмал проблем, ти цели научно признати циклични процеси ги негираше, па проблем ли е за Пи.

Ај намали топлово, па да си фатам попаметни работи.
Ти не се срами да пишеш појќе од 1 реченица. Не може секогаш да тресеш зелени, или пак е можно :P
Немој случајно да си се фатил за работа, ќе ти отидат сите пари по данокот за цо2..
 
B

Bafra

Гостин
Се прашувам колкаво било СО2 во 1947 што овозможило во Норвешка, западно од Осло 62 дена континуирано температура да е над 25 степени.... :P

https://www.faktor.mk/zeshtinite-urivaat-rekordi-metropola-vo-skandinavija-so-temperaturi-kakvi-nemalo-71-godina

Немој случајно да си се фатил за работа, ќе ти отидат сите пари по данокот за цо2..
Па зашто да работам повќе, кога и така јас нема аир да видам од мојот труд, туку некои паразити на административна цицка. На пример што корист имаме од тебе ... најверојатно плата земаш од државава, ако ти дозволат на некој локалитет да копнеш и тоа до 50цм, ако не си свиркаш, плата стига и така....
Можеби и грешам врска тебе, ама ја сфати поентата.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
@teneke ubav obid za diskreditacija bez pritoa da probas duri i da mi go procitas stavot, pa duri i na tema kaj sto sum baniran.... barem da imase edno izdrzano mislenje vo temava, koe e priblizno da me demantira....

sam si se diskreditiras vo ova dobivajki poeni kaj partiski botovi...
 
B

Bafra

Гостин
@teneke ubav obid za diskreditacija bez pritoa da probas duri i da mi go procitas stavot, pa duri i na tema kaj sto sum baniran.... barem da imase edno izdrzano mislenje vo temava, koe e priblizno da me demantira....

sam si se diskreditiras vo ova dobivajki poeni kaj partiski botovi...
Добро дете е, само сакаше да биде интересен, не му се љути :pipi: . Кога ќе има повеќе време, ќе ги прочита твоите ставови, сега е зафатен со проекти.
Ама Тенеке ако продолжиш добиваш црвен автоматски :P

Ти оти си баниран на таа тема, обично Кано и неговиот пациент го кркаат.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Па зашто да работам повќе, кога и така јас нема аир да видам од мојот труд, туку некои паразити на административна цицка. На пример што корист имаме од тебе ... најверојатно плата земаш од државава, ако ти дозволат на некој локалитет да копнеш и тоа до 50цм, ако не си свиркаш, плата стига и така....
Можеби и грешам врска тебе, ама ја сфати поентата.
Ајде, ајде р'мбај таму што повеќе цо2 поубаво за мене (ќе лапам пари од данок) и за планетата земја.
Уште малку ми фали да соберам уште некој денар за квантен компјутер кадешто ќе направам софтвер (базиран на ПИ) којшто ќе предвидува фудбалски натпревари од Лига Ефропа. Ќе се напунам пари.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.175
Поени од реакции
17.972
@teneke ubav obid za diskreditacija bez pritoa da probas duri i da mi go procitas stavot, pa duri i na tema kaj sto sum baniran.... barem da imase edno izdrzano mislenje vo temava, koe e priblizno da me demantira....

sam si se diskreditiras vo ova dobivajki poeni kaj partiski botovi...
Да ви кажам убаво е тоа објаснувањето за циклична промена, дури и фактот дека нивото на морињата бил многу повисок од тоа што сме сега, па дури фактот што знам дека едно време на половите имало многу малце мраз, а имало и периоди кога цела планета била снежна топка.

Ама тоа не ги намалува катастрофалните последици по животинскиот светот што постоел во тоа време од тие промени, посебно што напати станува збор за промени кои ги направиле најуспешните суштества на планетата кои сами довеле до сопствено уништување.

А како што гледаме ние сме бајги успешни ...
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.574
Поени од реакции
26.098
Да ви кажам убаво е тоа објаснувањето за циклична промена, дури и фактот дека нивото на морињата бил многу повисок од тоа што сме сега, па дури фактот што знам дека едно време на половите имало многу малце мраз, а имало и периоди кога цела планета била снежна топка.

Ама тоа не ги намалува катастрофалните последици по животинскиот светот што постоел во тоа време од тие промени, посебно што напати станува збор за промени кои ги направиле најуспешните суштества на планетата кои сами довеле до сопствено уништување.

А како што гледаме ние сме бајги успешни ...
kako na primer isceznuvanjeto na dinosaurite?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom