Кој и зашто го измислил Господ?

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.279
Поени од реакции
41.868
Добро де, постојат и планети кои можат да се видат со голо око, комети кога поминуваат блиску до земјата, а со телескоп и маглини, галаксии:helou:

A како би му докажал на човек роден со комплетно слепило дека сонцето , облаците или пак ѕвездите постојат ?!?
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
A како би му докажал на човек роден со комплетно слепило дека сонцето , облаците или пак ѕвездите постојат ?!?
Па ќе му кажам де јас, ќе му кажат уште милион други кои што имаат можност да гледаат и ги виделе и така!
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.279
Поени од реакции
41.868
Па ќе му кажам де јас, ќе му кажат уште милион други кои што имаат можност да гледаат и ги виделе и така!
Тоа ти го нарекуваш доказ ? А случајно контрадикторен да не си ?

Јас верувам во тоа што е реално и тоа што можам да го видам со сопствените очи. Никој не може да ме убеди дека постои нешто горе освен облаци.:toe:
:helou:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Da mu dokazes, ne da mu kazes.
Па нема што да докажувам, се е докажано, научно поткрепено и реално. Нема јас што да се мачам тука. Ако слепиот е некој поинтелигентен ќе свати, ако не тури му *урот!
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Тоа ти го нарекуваш доказ ? А случајно контрадикторен да не си ?
Јас зборував за себе, не за други:tapp:
Плус не сум надприродно суштество за да му подарам вид на слепиот човек:tapp:
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Па нема што да докажувам, се е докажано, научно поткрепено и реално. Нема јас што да се мачам тука. Ако слепиот е некој поинтелигентен ќе свати, ако не тури му *урот!
Јас зборував за себе, не за други:tapp:
Плус не сум надприродно суштество за да му подарам вид на слепиот човек:tapp:
:):) Cek , cek.....
ti prvo tvrdese deka edinstven uslov da veruvas deka nesto postoi e da go vidis toa, sea nesto i inteligencijata ja zamesa....
Nadprirodno sustestvo? Postoi nesto takvo? Zar ne rece deka ne postoi? :)
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.279
Поени од реакции
41.868
Јас зборував за себе, не за други:tapp:
Плус не сум надприродно суштество за да му подарам вид на слепиот човек:tapp:
Поентата беше ( али кој да свати ) , дека истите постојат , без оглед што слепиот немал , нема и ке нема можност истите да ги види со свои очи , а со тоа и да има Доказ дека истите постојат .
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
:):) Cek , cek.....
ti prvo tvrdese deka edinstven uslov da veruvas deka nesto postoi e da go vidis toa, sea nesto i inteligencijata ja zamesa....
Nadprirodno sustestvo? Postoi nesto takvo? Zar ne rece deka ne postoi? :)
А зошто стои знакот:tapp: на крај?
Значи не:tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp::tapp:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Поентата беше ( али кој да свати ) , дека истите постојат , без оглед што слепиот немал , нема и ке нема можност истите да ги види со свои очи , а со тоа и да има Доказ дека истите постојат .
Ти навлегуваш во сосема друга тема. Ако е така, тогаш слепиот не знае ни дека човештвото постои, ни дека има реки, планини, згради. Можеби си мисли дека халуцинира, си прави бајрам со умот. Ако си прави бајрам со умот, џабе му е, не ќе е сигурен ни дека постојат здравствени установи за негово лечење и што ќе му е нему живот, нека се обеси одма!
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.279
Поени од реакции
41.868
Ти навлегуваш во сосема друга тема. Ако е така, тогаш слепиот не знае ни дека човештвото постои, ни дека има реки, планини, згради. Можеби си мисли дека халуцинира, си прави бајрам со умот. Ако си прави бајрам со умот, џабе му е, не ќе е сигурен ни дека постојат здравствени установи за негово лечење и што ќе му е нему живот, нека се обеси одма!
Уанс Аген , дали ѕвездите , сонцето , облаците постојат ? Одговорот е Да , постојат . Дали истото можеш на некој кој е роден со комплетно слепило а цитирајки те тебе . . .

Јас верувам во тоа што е реално и тоа што можам да го видам со сопствените очи. Никој не може да ме убеди дека постои нешто горе освен облаци.:toe:
. . . да му го докажеш , одговорот е Не , а дали истите постојат , уште еднаш , одговорот е Да .

Пак ке повторам , контрадикторен си , и уште еднаш да те просветлам , некои работи неможеш да ги докажеш а истите едноставно постојат !!!
Сега свати ?!?
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Уанс Аген , дали ѕвездите , сонцето , облаците постојат ? Одговорот е Да , постојат . Дали истото можеш на некој кој е роден со комплетно слепило а цитирајки те тебе . . .



. . . да му го докажеш , одговорот е Не , а дали истите постојат , уште еднаш , одговорот е Да .

Пак ке повторам , контрадикторен си , и уште еднаш да те просветлам , некои работи неможеш да ги докажеш а истите едноставно постојат !!!
Сега свати ?!?
За мене постојат, за други не. И не сум контрадикторен бидејќи зборував од мое име. Ти сега вака ко постар ако сакаш да ме просветлиш се лажиш, имам кој да ме подучи.
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
За мене постојат, за други не. И не сум контрадикторен бидејќи зборував од мое име. Ти сега вака ко постар ако сакаш да ме просветлиш се лажиш, имам кој да ме подучи.
Cim zboruvase vo svoe ime, a zaradi tvojo citat...
Нема јас што да се мачам тука. Ако слепиот е некој поинтелигентен ќе свати, ако не тури му *урот!
... ispaga deka ti si neinteligenten. Vazi, sfateno.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.279
Поени од реакции
41.868
Chombe не ми беше намерата да излезам попаметен од тебе , али само сакав да ти кажам дека Слепиот нема да бара докази , зашто истите никогаш во животот нема да ги види , а сепак ке знае дека истите ( ѕвезди , сонце , облаци и тн и тн ) постојат .

А и самиот си кажа , Quark те цитираше , ако е интелигентен , а е , нема да му бидат потребни тие докази за да свати дека некои работи едноставно постојат , без оглед на фактот што никогаш во својот живот нема да биде во можност да располага со такви докази , истото не е можно нели ?

А те нареков контрадикторен , зашто рече дека за да во нешто веруваш , мораш да го видиш , во тој случај истото би постоело .
А јас те демантирав , има работи кои некои луѓе никогаш нема да имаат прилика да ги видат , а сепак , истите постојат . И ти ми велиш . па ке има милиони луѓе кои истото ке им го пренесат вербално , но не и да им го докажат , зашто според тебе за да истото биде докажано , мора да биде видено . . .
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Cim zboruvase vo svoe ime, a zaradi tvojo citat...

... ispaga deka ti si neinteligenten. Vazi, sfateno.
Бате ти изгледа глуп си! Од многу едноставен пост, самите вие, во недостиг на дискусија се испревртивте и затоа не ти замерувам, нема тебе што да ти објаснувам и да ти се правдам. За мене си никој и ништо.
Тоа со докажувањето го напишав онака, зошто чим тој ништо во својот живот не видел, џабе е да му објаснуваш. Тој не ги видел мајка му и татко му, ќе се заинтересира ѕвезди и планети дали има:tapp:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom