Кој има најстар компјутер?

  • Креатор на темата Stef Bachatero
  • Време на започнување
Член од
12 јуни 2007
Мислења
8
Поени од реакции
0
imam comodore 64 i uste si igram igri na nege:D a imam e edna 486ka koja isto taka raboti
 

Alien_sr

Ultimate Survivor!
Член од
14 мај 2007
Мислења
2.971
Поени од реакции
143
Imam Pentium 2 se uste vo dobra sostojba, no ne go koristam samo mesto mi zafake :)
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.653
Поени од реакции
13.128
386ka od 1994 godina. Unfortunately is 6 feet under. Crkna po 12 godisno makotrpno rabotenje
 

NEBO666

НАУЧНИК
Член од
21 јули 2007
Мислења
568
Поени од реакции
1
imam comodore 64 i uste si igram igri na nege:D a imam e edna 486ka koja isto taka raboti
imal nekoj postar kompjuter od mene.
Jas imam kompjuter proizveden (maticnata mislam) vo 1995.
12 godini me sluze,i nisto ne mu e.
performancite mi se:
CPU 133MHz
RAM 16mb
Graficna so 1mb sopstvena memorija
HDD 8gb
cd rom...
dovolni se za winamp......
 

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Tato ima najstar kompjuter, Comodore VIC-20, pred da izleze 64-kata.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.317
Поени од реакции
79.064
Atari 800XE. Se priklucuva na TV preku antena.Site igrici mi se na kaseti, gi cita od standarden kasetofon. Isto taka se kopiraat preku kasetofon:vozbud:. Inaku ispraven e, ne e raboten edno 15-tina godini, a mislam deka e 1983 proizveden.

P.S. Na vremeto mu bese golem konkurent na comodore64, bese bolji za aplikativen softver:)
Не ги чита од стандарден касетофон туку со него има посебен. Не е излезен 1983 (тогаш ZXSpectrum излезе), туку неколку години подоцна.
Ова болдираново ти е точно.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.822
Поени од реакции
2.914
јас уште оодамна како тинејџер сакав компјутерче ама татко ми
немаше солидни примања(плата) и шетав низ град ГТЦ и видов
какви комп. беше во тоа време комодоре 64, комодоре 4,комодоре амига
мечтаев такви компј. да имам и видов исто така спектрум,атари
ама за утеха си купив списание за компјутери и уште ги чувам списанија неколку наврати броеви.
и ете се вработив и со моја плата си купив првиот компјутер и тоа каков
четири јадрен:) и стар 2 години се уште е под гаранција:)
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
1.346
Поени од реакции
184
xD eden komsija moj imat kompjuter 32mb hdd,7800kb ram,moitor 10 incen pojma nemam,maticna kzunet kakva,cdrom,graficka nemam pojma ama ni wndows 95 ne mu go primase od slab..Mu go prodal nekoj prijatel na tatkomu..Bez zafrkancija 250 evra pred nekolku godini,gibase gibase detevo ama toa e mal i go rasipa,a kompjuterot imal pojke od 20 god. xDDDDDD

PS:Kakov e toj prijatel na tatkomu.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.932
Поени од реакции
3.386
1995 , уште го користам и е незаменлив.
 

DBack

gloveless
Член од
19 декември 2007
Мислења
5.372
Поени од реакции
2.556
Ја имам ZX Spectrum 48Kb. Мислам дека уште работи. Го добивме во далечната 1984 и бевме главни фраери у населба со брат ми. Покажуваа со прст и викаа „Он има компјутер дома“. Имам и ZX-81 некаде у подрум или скривница. Тоа е еден дигитрон што беше подготовка за Спектрумот. Го купив од сеир многу подоцна.

У скривница ми е и првата 286-ка, мислам дека имаше 32 MB Hard Disk, Амбер (жуто-црн) монитор. Не сум сигурен, ама мислам дека кога стискавме Турбо со брат ми, дигаше 16МHz. Без Турбо беше 8. Го купивме 1990 или 91-ва од ВидеоДата у аеродром. Пошто работеше ко го архивирав, сигурно работи уште.

Од активните, најстара ми е stand-alone 486-ка со 64MB RAM (сите 4 слота се пуни). Има 4 хард дискови (сите се под 120 MB, ама бркаат работа без проблем) и верно ги чува сите ворд, егзел и корел документи од минативе 15-20 години. Све друго рикнало - овој нема смрт! Ни вирус не му пречи ;)
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
1. Atari ST 1024 со SM128 монитор... нискобуџетен и висококвалитетен предводник на компјутерската револуција ... наследен од човекот кој ми ги отвори очите за технологија (ќе се препознае ... едно големо благодарам за него)
2. Digital MicroVAX VMS сервер со 4 терминали ... функционираше додека некој не ми го чворна напојувањето ... ултра скап систем кој веројатно сеуште би вршел работа во сметководствени фирми
3. Чуден компјутер без име, со големина на гоолемо работно биро ама метално ... модул за дупчени картички, мемориски ленти и терминал на кој за да му кликнеш копче ти треба штемајз и чекич ... за жал поради недостаток на простор отиде во историјата а додека го имав беше нефункционален (поправка на ова чудо веројатно прави инжинер за висок напон не електроничар :) )

И кога веќе ми налета темава .... ако некој има вишок неупотреблива машина ... ВЕ МОЛАМ НЕ ЈА ФРЛАЈТЕ ... пратете порака и бесплатно ќе ви го исчистиме „ѓубрето“. Прифатливи се и варијатни со откуп за ретки примероци.
 
Член од
6 март 2007
Мислења
2.301
Поени од реакции
1.574
Ја имам некаков Schneider со зелен екран и нема кукиште туку сите делови му се во тастатурата заедно со флопито. Инаку произведен е 84-5та година, така нешто.Нема игри нема глувче нема ништо само некакви равенки и команди можеш да му задаваш, врска немам за каква намена е направен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom