Кој е најубав град во Македонија (слики) и зошто?

Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
gerard напиша:
На Гуштеров цркавата си ја видела?
На Гуштеров црквата е добра, само фреските се заникаде, не знам како можеше да доведе фрескосликари од Украина кога тие учат од нас.
Барем да научиле нешто :D
Нешто се зборуваше дека ќе ги пресликуваат, се надевам дека ќе биде така.
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120






Не можев да најадам повеќе слики. И вака изгледа убаво, ама во живо..
Цркава се вика Света Троица и си ја финансираше целосно Гуштеров. Мислам дека околу 7 милиони долари ако не се лажам, а?

Humaniod, точно е дека имаше некои проблеми со фреските ама не знам што се случи. Ај баш ќе разгледам по вестиве да видам..
 
Член од
22 јуни 2005
Мислења
79
Поени од реакции
1
Dobroe toa sto napravil crkva, ama da se pravi svetec so negovata familija mislam deka ne ide
 
Член од
22 април 2005
Мислења
2.492
Поени од реакции
1.120
Малку забеавме од темата.. ама светците сепак биле луѓе, нели?. Јас не гледам ништо страшно во тоа што е насликан..

Погледни само на што личи таа градба..
Уххх...
Јас вака како градежник иден сум фасциниран
 
Член од
22 јуни 2005
Мислења
79
Поени од реакции
1
Секоја чест за градбата, стварно е многу убава црквата, ама што би било кога секој што финансира во нивната изградба да биде ставен како светец. Свети Гуштеров на пример или Свети незнам кој, се знае кој треба се да е на такви места. Постојат и други начини да се истакне името на тој што инвестирал во црквите.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.186
Поени од реакции
34.419
maximax напиша:
Секоја чест за градбата, стварно е многу убава црквата, ама што би било кога секој што финансира во нивната изградба да биде ставен како светец. Свети Гуштеров на пример или Свети незнам кој, се знае кој треба се да е на такви места. Постојат и други начини да се истакне името на тој што инвестирал во црквите.
Не е ставен како светец. Дури ни Мајка Тереза сеуште не е прогласена за светица. Кој кажа такво нешто? Убаво кажа дека има начини да се истакне името на инвеститорот, а еден од нив е токму овој... Добрите дела се за пофалба, зошто ти пречи тебе толку тоа?
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Е, другарче, имаат многу гревови, затоа прават цркви ...


Инаку, темата беше за нај-град во Мкд??? 8)
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Epa natasa, dojde vreme i da se kaze.


Jas gi imam pominato site gradovi od Mkd, malce e nevkusno da se zboruva za toa koj grad e najubav, zatoa sto sekoj za sebe si e ubav na svoj nacin, site si imaat prednosti i mani.
Megutoa, za mene, naj naj grad vo Mkd e Strumica. Mozam da osetam sega kolku si samo gorda, natasa :lol:
 

Mesaja

Dot.
Член од
14 јуни 2005
Мислења
5.532
Поени од реакции
16
Скопје е најдобар град....
 

MSV

Член од
24 март 2005
Мислења
2.423
Поени од реакции
38
МАКЕДОНСКИ БРОД.....

Абе, Бродови...... :roll:
 
Член од
7 јули 2005
Мислења
25
Поени од реакции
1
Acid напиша:
maximax напиша:
Секоја чест за градбата, стварно е многу убава црквата, ама што би било кога секој што финансира во нивната изградба да биде ставен како светец. Свети Гуштеров на пример или Свети незнам кој, се знае кој треба се да е на такви места. Постојат и други начини да се истакне името на тој што инвестирал во црквите.
Не е ставен како светец. Дури ни Мајка Тереза сеуште не е прогласена за светица. Кој кажа такво нешто? Убаво кажа дека има начини да се истакне името на инвеститорот, а еден од нив е токму овој... Добрите дела се за пофалба, зошто ти пречи тебе толку тоа?
Spored kanonskite pravila ktitorot na crkvata moze da naslika sto saka na desnata strana na vlezot. Gusterov odluci da se naslikaat clenovite na negovoto semejstvo.A toj ako ste zabelezale deka stoi pred tolpa narod i vo race ja drzi maketata na crkvata i i ja podava na tolpata narod.( sevo ova go simbolizira predavanjeto na crkvata na narodot.)
Zatoa sto toj ne ja izgradi za sebe , tuku za narodot.
A seto toa e prikazano na taa slika.
A ikonite se precrtuvaa i sega izgledaat mnogu ubavo.
 

StormAngel

Stormology
Член од
22 јануари 2005
Мислења
5.059
Поени од реакции
244
Гостивар е најубав град во Македонија.
Зошто?
Затоа што јас така велам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom