Кој ги изградил пирамидите и зошто?

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
Колку???? доста блокови, но друг ми е зборот сте помислиле дека можеби се градени со технологија која била напредна но достапна и која ја владееле 2-3 луѓе, а секој друг што ја знаел (робови и др.) после сработеното ако не умрел од преумор, бил егзекутиран и на тој начин биле сочувана тајната.
(офф топик: Ова го викам бидејќи и покрај технологијава да се изгради дел од колосеумот во Рим потребни се доста знаења не само работна сила т.е со тие тогаш современи градежни материјали да се изгради нешто што ќе биде трајно и издржливо не е лесно, не е лесна ни работата со истиот тој материјал....)
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Случајно налетав на темава и сакав само нешто што имам слушнато да напишам а потоа убаво сите постови да ги прочитам и да се потрудам дали ќе најдам нешто на интернет слично на тоа што јас го имам слушнато. На кратко, тоа нешто кое го слушнав вели дека во таа ера од животот на земјата, земјината привлечна сила била помала а со тоа и камените блокови кои во оваа ера тежат по неколку тони во тоа време биле значајно полесни. И дека тие египќани што живееле во тој период не се истите еѓипќани кои денес живеат таму туку дека тоа е некој друг народ кој е изумрен З(исто како древните маи инки ацтеки) а на таа географска положба е развиен и живее друг народ кој се деклатира како египетски.. не знам и несум побарала ништо на интернет што би можело да го потврди ова само ви пренесувам што сум слушнала а ќе се обидам да побарам барем некаков факт. поздрав :smir:
 

samantha

who's tha boss?
Член од
16 октомври 2007
Мислења
196
Поени од реакции
1
124.
Значи пред 2500 години Херодот бил во Египет и ги гледал пирамидите и Египќаните му ги читале записите на пирамидите во кои е опишана нивната градба, и нигде не се споменува дека некоја надприродна или надчовечка сила ги направила (некој бог или божества) сега ние НАИВНО ќе тврдиме дека марсовци ја направиле???
Tocno deka nema naivnoi da tvrdime deka se marsovci..no vozemjani znaci deka se lugje no ne od nasata zemja..Toa se nekoi ponapredni civilizacii koi ziveele i funkcionirale (kako dosle na zemjinava topka-ne znam) ama sepak ne se istite luge od denes.Nesto se slucilo, sto napravilo takov zastoj i precki da celokupniot mentalen razvoj kaj lugeto koi postoime denes , da rzvojot pocnal odnovo.
Imase edna interesna teorija vo eden star film...ne znam kako se vikase, kao galaksii i galakssi oddaleceni od zamjata si ziveat luge kako nas koi dosle do stepen na razvitok kako nasiot otprilika 2000ve godini.No kako rezultat na kometa koja se zakanuva da ja udri planetata , se pakuvaat u space shatlle i cepaat za nova planeta na koja bi mozele da ziveat.I sekako taa planeta bila Zemjata, na koja veke imalo ziteli no kameno vreme primitiva.I zatoa novajliive moraler da se prilagodat nekako i da se obidat suptilno da pridonesat za razvojot...

Sekako moze ovaa teorija moze da vi zvuci suludo no mene mi bese interesna i nekako prifatliva za mojata logika...:toe:
 
Член од
17 ноември 2007
Мислења
42
Поени од реакции
0
4 000 000 000 potocno kameni blokovi za keopsovata piramida..taka nesto..site po 2-5 tona..:)
 
Член од
2 јуни 2007
Мислења
5.704
Поени од реакции
3.266
Имам читано дека пирамидите се изградени од некои си Анунаки, наводно нашите создавачи, со цел да се наведуваат нивните летала или да слетуваат, забравил сам.
Видите на Гугл нешто за Zeccharija Sitchin (не сум сигурен за спелинг) и видете шо ќе ви најде.
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
19
Поени од реакции
0
spored mene vonzemjani zs togas ne bila razviena matematikata za izgradba na takva gradba
sepak cudno e
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
епа дефинитивно им требало кран

шега на страна

пирамидите се работени со калапи
во самите нив се насликани луѓе кои носат кофи и ги сипуваат во калапите

исто така во нив е пронајдена врата од нерѓосувачко железо

научнициве демек се прашувале како е возможно тоа кога во тоа време немале познавање за таква технологија
и додека они работеа за разоткривање на тајната , во африка пронајдоа пумпа за вадење вода од истиот материјал

тајните од древното време сеуште не ни се достапни
 
S

Sweet666

Гостин
Колку???? доста блокови, но друг ми е зборот сте помислиле дека можеби се градени со технологија која била напредна но достапна и која ја владееле 2-3 луѓе, а секој друг што ја знаел (робови и др.) после сработеното ако не умрел од преумор, бил егзекутиран и на тој начин биле сочувана тајната.
(офф топик: Ова го викам бидејќи и покрај технологијава да се изгради дел од колосеумот во Рим потребни се доста знаења не само работна сила т.е со тие тогаш современи градежни материјали да се изгради нешто што ќе биде трајно и издржливо не е лесно, не е лесна ни работата со истиот тој материјал....)

Ништо чудно..Какви работи откривале тогаш, сигурно има нешто чудно и со пирамидите. А баш поради тоа можеби имало и робови, за да не можат сите да станат свесни за вистината(покрај работна сила). За вонземјани не верувам, ама некаква технологија, некаква итрина имало. И нема да се дознае. Затоа што тие народи знаат како да си ја чуваат тајната, како и сите древни цивилизации. Ние можеме до утре да склопуваме теории но секоја од нив ќе биде 50% лага, 50 % вистина..
 

Apokalipto

Tredici
Член од
4 март 2007
Мислења
15.576
Поени од реакции
2.585
пирамидите се работени со калапи
во самите нив се насликани луѓе кои носат кофи и ги сипуваат во калапите
Како ??? работени со калапи сакаш да кажеш дека турале течен камен ???:vozbud:
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
Како ??? работени со калапи сакаш да кажеш дека турале течен камен ???:vozbud:
смешко колку си убав
ама со технологија си скаран
прошетај до пирамидите па и сам увери се
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
научниците утврдиле дека ,,каменот ,, е од ист состав како и песокта во околината
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Има теорија дека имало мноооогу напредна цивилизација пред нас и тие достигнале многу повеќе одколку ние сега ама кој верува
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
за да можеш да го употребиш правото на сопствен избор !
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.141
Поени од реакции
10
писмото и броевите сме ги наследиле од неписмените ?

персијанците изјавиле

,, во македонскиот логор се слуша музика , мажите се фатиле за рамо и потскокнуваат , ноќта ја претвориле во ден "
 

Kajgana Shop

На врв Bottom