Кој ги изградил пирамидите и зошто?

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
zosto e srusen ,da nema besplatno,i TONGUSKA se smeta za negovo delo
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.419
Поени од реакции
4.249
Келтите(бретања и англија) имале ствар за менхири и за долмени. Биле дел од нивните друидски глупости(а ова е култура илјада години стара). Со племиња, али стара. И ако друидите барале храм, им праеле храм. И не е изолиран случај-куп африкански култури имаат слични обичаји.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Викаф дека гранд арме на Наполеона сс топ гу гаѓале сфингу и ву га оштетиле нос.

Има почудни градбе од пирамиде.
Пума Пунку у Боливију на пример, М'најдра у Малту,Карнак камења у Бретању,Балбек у Либан, подводна карпа у Јапан, не ми текне како се викаше, нешто као Атлантида и Хипербореја. Гобекли е чудно место,ваљда и најстаро, Набта плаја у Египет, прф календар од камења,Солсбери у Енглеску, најголем мегалолитски круг и тн.
stonhendz eve malta mala zemja a golema misterija malteski hipogenium
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.419
Поени од реакции
4.249
Што е толку шоканто само не ми е јасно...
Какви катакомби рим и парис имаат, градби у карпа во етиопија и кина, да се чудите на најобична гробница...
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Што е толку шоканто само не ми е јасно...
Какви катакомби рим и парис имаат, градби у карпа во етиопија и кина, да се чудите на најобична гробница...
kontinentite druze neli evropa e najnapredna bar taka ne ucea ili lazea kolumbo koga ja otkril bile primitivci za evropjanite ako voopsto gi otkrivme nie tie kontinenti azija,amerika,
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.419
Поени од реакции
4.249
Леиф ериксен (викиншки морепловец) ја открил америка, а не колумбо
И колумбо завришил на остров , а не на копмо.
Во азија, под кина(долго време нај технолошки надразвиена) е најдено неконтактирано племе(сентинел остров).
И трето, пропаганда од страна на шпанска црква(ништо ново тука)...
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Леиф ериксен (викиншки морепловец) ја открил америка, а не колумбо
И колумбо завришил на остров , а не на копмо.
Во азија, под кина(долго време нај технолошки надразвиена) е најдено неконтактирано племе(сентинел остров).
И трето, пропаганда од страна на шпанска црква(ништо ново тука)...
apsolutno prifakam sekakvo mislenje znam za kolumbo za da moze da se replicira treba da se sogleda se pa na kraj zaklucok sekoj so svoite veri obicai ,gradbi i izumi dodeka evropejcite gradele katakombi egipkanite piramidi dodega evropejcite imale kuki jadele od cinii koristele sretstva za prevoz idele na ispituvanje moreblovenje vo potraga za zlato drugite setale goli jadele so stapcinja irace i veruvale i pisuvale nivna istorija denes ne preticaa bar kina i japan pa se exe pred nas so tehnika
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Нема да тврдам дека пирамидите се изградени од вонземјани. Но размислете на кој начин можеле да ги изградат овоземјаните? Колку тежи еден блок вграден во пирамидите? На кој начин можеле да го кренат? Зарем не им требале огромни дигалки? Од што би биле направени тие дигалки кога за метали уште не се знаело?
Има тука многу аргументи кои укажуваат дека некогашната цивилизација не била во можност да изгради такво грандиозно дело. Освен ако пред тоа не постоела далеку поразвиена цивилизација која од непознати причини исчезнала.

Уште да додадам:
Библијата во основа е вистинита. Друга работа е што сегашната верзија е сосема искривена. Големиот потоп постоел, макар што не може да биде како што тврди библијата. Старосумерските записи укажуваат на постоење на високонапредна цивилизација, а библијата е само бледа копија на тие записи (многу пати преведувана и прераскажувана)
 
Последно уредено од модератор:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.419
Поени од реакции
4.249
Приборот за јадење го измслиле еѓипќаните. Европејците шетале голи додека не се појавил евреин кој ги убедил дека се световно е грев. И пази, јаделе со раце едно 1500 години во европа...додека не фатиле чума.
Автоматски споено мислење:

Нема да тврдам дека пирамидите се изградени од вонземјани. Но размислете на кој начин можеле да ги изградат овоземјаните? Колку тежи еден блок вграден во пирамидите? На кој начин можеле да го кренат? Зарем не им требале огромни дигалки? Од што би биле направени тие дигалки кога за метали уште не се знаело?
Има тука многу аргументи кои укажуваат дека некогашната цивилизација не била во можност да изгради такво грандиозно дело. Освен ако пред тоа не постоела далеку поразвиена цивилизација која од непознати причини исчезнала.
Mасло, стебла, и палмини листови. Пробано е и докажано. По лоу-тек нема...
Ги премислувате овие ствари. Ако вонземјани сакале да изградат пирамида,ќе ја напревеле од бетон...
Немала да има толку дефекти и утки..
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Нема да тврдам дека пирамидите се изградени од вонземјани. Но размислете на кој начин можеле да ги изградат овоземјаните? Колку тежи еден блок вграден во пирамидите? На кој начин можеле да го кренат? Зарем не им требале огромни дигалки? Од што би биле направени тие дигалки кога за метали уште не се знаело?
Има тука многу аргументи кои укажуваат дека некогашната цивилизација не била во можност да изгради такво грандиозно дело. Освен ако пред тоа не постоела далеку поразвиена цивилизација која од непознати причини исчезнала.
korekni prasanja, za ston hendz e razotkriena misterijata gledav kako i so sto na edna emisija ali ston hendz e nula za piramidite sto se precizno seceni digani gradeni buseni
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.419
Поени од реакции
4.249
Инжињери и уметници..изгледа заборавате дека постојат од памтивек.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Нема ништо мистериозно, треба да се седне и да се загрее столчето.

Тоа со древни вонземјани и незнам ти какви теории се е тоа чист крипто фашизам.
Сега, зошто има луѓе кои не го примеќаат тоа, дали се глупи или им фали нешто тоа е така по опширна тема а има и те како материјал.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
a koj vonzemlanci ? pa toa e se krckano so cia i nasa i pravenje hibridi i letalici ,naucnacite ne spijat eksperimentiraat , ama za nanazad vo istorijata ne nema logika
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Не сум проучувал како се градени пирамидите, колкави се блоковите (по тежина), од кој материјал се (кој вид на камен), ама ќе прашам уште нешто: Со што се обработувани тие камени блокови ако тогаш не се знаело за метали (а претпоставувам дека е така)?
Автоматски споено мислење:

Mасло, стебла, и палмини листови. Пробано е и докажано. По лоу-тек нема...
Ги премислувате овие ствари. Ако вонземјани сакале да изградат пирамида,ќе ја напревеле од бетон...
Немала да има толку дефекти и утки..
Не мора да значи дека тогашната цивилизација (вонземска или овоземска) знаела за бетон.
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.725
Не сум проучувал како се градени пирамидите, колкави се блоковите (по тежина), од кој материјал се (кој вид на камен), ама ќе прашам уште нешто: Со што се обработувани тие камени блокови ако тогаш не се знаело за метали (а претпоставувам дека е така)?
Автоматски споено мислење:

Не мора да значи дека тогашната цивилизација (вонземска или овоземска) знаела за бетон.
Варовникот е лесен за обработка инаку, овде кај овие фолијашите главна тема е како бил сечен гранитот.
Еве како е сечен;

 

Kajgana Shop

На врв Bottom