Кој ги изградил пирамидите и зошто?

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.251
Имале бакар/бронза. Најдени се куп метални оружје и алатки пред тоа... не е ништо мајнд бловинг.
Шмирглале со песок и со други камења. И ова не е ништо ново...
И како не може вонземјани да знаат за бетон. Ништо не може туку така. Не може да стигнеш од пизду матер до тука, ако не знаеш основи за градење, за да потоа да бараш пирамиди да се градат за куп глупости,
Многу конјукции и без врска
 
Последно уредено:

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
od nekoj teorii od se sto sum pratel ne secele niti digale tuku seluvale a potoa so smesa od pesok varovnik i voda gi polnele toa poveke drzi teza go ima na youtube pa namesto od konop pletele od kora od drvo jazinja
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Со бакар и бронза камен не се обработува. И не морале да знаат за бетон. Секоја цивилизација си има свои техники. И ние до пред 70-80 години не сме знаеле за бетон. Можеби постои далеку поисплатива замена за бетонот која не ја знаеме.
Уште еднаш да повторам: Не тврдам дека се градени од вонземска цивилизација. Но тврдам дека се градени од високоразвиена цивилизација, било од каде и да потекнувала.

И не верувај им премногу на оние што објавуваат секакви вести, било за пирамидите или нешто друго. Факт е дека има многу фалсификувани (измислени) работи, не можеме да знаеме која е вистинита, која изммислена.
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.251
Камен со камен може да се обработува. Бакар и бронза даваат финеса...
И ти батали тие ствари за бетон- постоел од римско време, во една форма или друга. Ако не користеле бетон, ќе користеле аналог на бетон или ќе го 3д испринтале(зошто да не?). Имам видено куп артефакти во лувр, имам видено секавки ствари. Повеќе им верувам на тоа што го има смисла, него на некои си мрднати псеудорелигиозни псеудонаучни глупости.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
kamenite blokovi tezele 100 tona pronajdena e grobnica na tutankamon li bese vo gipsen sarkofakt pronajden e i bodez kako sto napisav pogore keopsovata piramida e najstara a najkvalitetno izgradena posle nekolku veka ovie pomali a ponekvalitetni polni so sliki i ukrasi po zidovite malku zbunuvacko ima video kade se tvrdi deka se praveni na lice mesto polneni kako ploca so pesok ,varnica i nekoj drugi sostojki
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.251
Или ако сакаш да идеме тамо, камењата ги обработувале 100000 супер мускелести педерастични мажи донесени од цел медитеран на ги кршат камењата само со флексање мускули. Пошто ова пак е милион пати помалку НЕНОРМАЛНО од сите тие старгејт и атлантида глупости...
Автоматски споено мислење:

Камените блокови тежеле неколку тона, а не 100. Знаеш колку камен е 100 тона? Не ќе можес со камион да ја носиш, а камо ли да ја вадиш. Апсурд. Неточно
И докажано е дека СИТЕ, без ислклучок, особен кепосовате,дека се пунети со градежен отпад и песок.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.946
Недовршениот обелиск пронајден кај Асуан, е од едно парче (нормално) и тежи 1300 тона.
Некои блокови на храмот на Јупитер во Балбек тежат по 1000 тона.
Најголем е блокот кој беше неодамна откриен исто во Балбек (околу 1500 тона).

Кај пирамидите блоковите се по околу 2,5 тона.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
Или ако сакаш да идеме тамо, камењата ги обработувале 100000 супер мускелести педерастични мажи донесени од цел медитеран на ги кршат камењата само со флексање мускули. Пошто ова пак е милион пати помалку НЕНОРМАЛНО од сите тие старгејт и атлантида глупости...
Автоматски споено мислење:

Камените блокови тежеле неколку тона, а не 100. Знаеш колку камен е 100 тона? Не ќе можес со камион да ја носиш, а камо ли да ја вадиш. Апсурд. Неточно
И докажано е дека СИТЕ, без ислклучок, особен кепосовате,дека се пунети со градежен отпад и песок.
pronajdeni se mazni kameni ploci nekolku po 100 tona ,sepak teorijata deka se praveni (gradeni so polnenje na smesa so gradesen otpad i smesa stoi taka i zosto ne e iscrtana so sliki kako podocna napravenite
Автоматски споено мислење:

ima teorija i deka imale vestina da go topat ronat kamenot vo cement no edno logicno misteriozno prasanje ,zosto nema nikakov detal kako gi izgradile ? zosto toa ne go ostavile vo potomstvo? tuku i tie neznaat kako nivniot pra pra dedo gi gradel
Автоматски споено мислење:

mojot pra pra dedo vo globala ( nasite pretci gi pravele kukite od kal,pa pecena tula,pa betonski blok,pa tuli so poveke komori i toa nie go znaeme bar edno 2 veka nanazad i odime napred ,tie neznaat ne im e ostaveno vo potomstvo i sogradile nesto ponekvalitetno ama vazno licat na piramidi neli ,stom neznaat zaklucok ne e nivno delo ,isto misteriozno kolku i za nas
 
Последно уредено:

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.251
Ти дошло на памет дека им снемало пари за пирамиди? А не да зборам како се промениле династии и обичаи и такви работи...
И има пишани документи(реквизија/поплака на папирус)
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Ти дошло на памет дека им снемало пари за пирамиди? А не да зборам како се промениле династии и обичаи и такви работи...
И има пишани документи(реквизија/поплака на папирус)
I na amerikancive im snemuvaat pari pa non stop shtancaat :confused:
Plus nemat klasicni robovi....
 

Стев

Rockscourge Stevahn
Член од
19 декември 2019
Мислења
4.422
Поени од реакции
4.251
Американците имат резерва на резервата....
Ако вистински им снема, јас ќе бев у вашингтон и ке ја користев декларацијата за независност како потпала...
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
piramidite se misterija jas pocnav od logika ni samite egipcani ne znaat koj gi izgradil,so sto i zosto , znaci doagame do nekoj zaklucok deka toa ne e nivno delo ,tie samo gi videle i napravile dve pomali so poskart kvalitet znaci civilizacijata sto gi izgradila e exsekutirana do eden od sto ? nemaat vrska ne ni go znaat pismoto na svoite predci imalo zapis ima i milon fakti deka ne se od egipkanite pa ti gi negiras
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.433
Поени од реакции
19.633
Сигурно незнае.Али сто посто е чуја за Вејн Руни :D

Можда Нефертити и Акенатон,Ехнатон како и да се вика, имав некој ванземаљски ген.Први су сакале монотеизам.Некои викаф дека Мојсеј можда му е брат.И он сакаја монотеизам и му пукнало филм и езотеричан египетски мизтицизам и многобоштфо га заменија сс "еден е госпо". Можда ванземаљци сфатиле дека монотеизам ке не апдејтира у понапредну расу.

А да не беше розета стоун ни хиероглифи немаше да се дешифрираф.На тј камен пишуе за Птоломеј V, кој има македонско потекло, како и Клеопатра.
Или закључак, да не беше македонче,ништо работа од сфе.Још немаше да знаемо ништо за Египтологију :D
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.504
Поени од реакции
3.727
STAROSLOVENSKI KALENDAR NA VAZNU ZNA PARVA JA NOGO RABOTE ALI NE NEGIRA NISTO samo prvo sebe zapituju kako moze kamena ploca od 1000 t da bide vnesena niz mala vrata i so nea pokriena grobnica glatka mazna ima sliki i dokazi dur muva da se sanka na nea
 

Kajgana Shop

На врв Bottom