Кој ги избира Македонските претседатели?

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
А колку им нудел Заев.. бидејќи убедливо победи?

:pos2:
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Ееее Заев победи затоа што кога ветува нешто ТОА И ГО ПРАВИ.Да Заев им нудел.....поубава Струмица,и тоа и го направи.
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
хахахах. Па види, според пресметките на ВМРО ДПМНЕ од Струмица. Заев карил 8 милиона евра од глобал, а победи со 8 илјади гласови разлика, значи тие 8 милиона ги дал на 8 илјади луге, и тоа му иде..... 1000 евра на гласач:vozbud::vozbud::vozbud:
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
хахахах. Па види, според пресметките на ВМРО ДПМНЕ од Струмица. Заев карил 8 милиона евра од глобал, а победи со 8 илјади гласови разлика, значи тие 8 милиона ги дал на 8 илјади луге, и тоа му иде..... 1000 евра на гласач:vozbud::vozbud::vozbud:
Како се лаже народ,да беше вистина тоа,немаше цела Струмица на нозе да се крене кога го апсеа или што и да му праеа,ама ако убаво им покажа,сеа нека најдат друга рчка,очигледно не им успева.
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.455
Поени од реакции
1.798
Види вака горда цинцарке, ако беше Зајчев невин што не појде на суд да ја докажесвојата невиност
 
R

RAYTHEON23

Гостин
Ееее Заев победи затоа што кога ветува нешто ТОА И ГО ПРАВИ.Да Заев им нудел.....поубава Струмица,и тоа и го направи.
DA tocno..gradonacalnicite se kozmeticari.i gledaat estetska vrednost,oni se umetnici a zaev e LIDER..pa i STOKA da ja vodese strumica kako pogranicen grad ima prednosti,a i uslovi za ujdurmi:toe:
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Заповедаи во Берлин и ке ти а составим.
Не е тука местато за ова.
И не за смеене ,честно
Aj ne bidi glup.....onoj Obama vo Amerika da go prasas sto ke bide utre...pojma nema...ti mi zboruvas za 1-2 godini.....:)
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Ama, problemot ne e vo postoenjeto ili ne na nekoi antiglobalisticki strui, grupacii ili dvizenja, tuku cuvstvoto na kulturolosko i civilizacisko pripagjanje na globalno nivo.
Znaes, onaa delba, ako se izzeme orientot, zapad i istok ( Rusija ).

E tuka mislam deka poveke od ocigledno e deka makedoncite emotivno poveke bea povrzani so istokot... a toa e moment koj ne smee da bide isfrlen od igra pri kreiranje na novi dolgorocni strategii za idnina.
Е вака сега,

Ти поаѓаш од моменталното чувство на глобална припадност што го имаат Албанците и ја правиш споредбата со Македонците. Меѓутоа го изземаш факторот историја. Кога ќе погледнеш наназад, не многу, 90 години, и запримети го континуитетот на припадност кај Албанците. Прво Австро-Унгарија, па Италија и Германија, па после Русија, па Кина и на крај САД. Неможеш да ми кажеш дека глобалната припадност не се корегира. Ние може ради комунизмот сме имале некои врски со Русија, кои за среќа беа бргу скинати, но скинати беа, пред да Русија и САД да се зајадат.

Најголемата кочница за припадноста на нашиот народ, не е затоа што ја гледа мајка Русија како спас, туку лошата епизода со САД во Егејска Македонија.

Но една работа да ти е јасна, бегалците од Егејска Македонија, највеќе се во западните земји и чувството на припадност го имаат од животот на запад. И сите, до еден, па и најрадикалните противници на САД, верувам дека ќе се придобијат, ако САД цврсто застане позади нас. При тоа, незборам нато мато, туку директна врска со САД, како што ја има Израел. А доколку САД има интерес да придобие еден таков сојузник (нормално брат за брат сирење за пари, све си има цена), може комотно така да изигра, па дури без притоа да се секира дали Грција ќе се љути. Пошто мнозинството во Грција се анти-САД настроени.

Прашањето е дали некој е способен нешто цврсто да понуди(а нема таков јунак во моментов, што е на политичка сцена). А оние што викаат и лајат против САД, џабе викаат, САД ја тераат нивната агенда милом или силом. Така и Грците врескаа, па го добија Пападополус. Финтата во политиката е добра понуда, која се вклопува во нивните интереси. Све друго е ствар на маркетинг(кај народот), и моќ на пазарење и ценкање (кај политичарите).
 
Член од
25 октомври 2008
Мислења
81
Поени од реакции
7
И сите, до еден, па и најрадикалните противници на САД, верувам дека ќе се придобијат, ако САД цврсто застане позади нас. При тоа, незборам нато мато, туку директна врска со САД, како што ја има Израел.
Нема ти спаса синко. И Дража је у своје време мислио на исти начин као и ти данас. И Садам, и Слобо и Анвар ел Садат.

Постоји једна ствар коју неверници не могу да схвате. Не постоје два, само један је Одабрани Божји Народ. Нико други не може бити Израел осим Израела. Кадгод је врана покушала да се кити туѓим перјем, исход је био исти - очерупана врана.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Нема ти спаса синко. И Дража је у своје време мислио на исти начин као и ти данас. И Садам, и Слобо и Анвар ел Садат.
Додека на САД му беше најважно да го уништи Хитлер(со Сталин како официјален сојузник), на Чича му беше најважно да ги уништи партизаните(со Хитлер како неофицијален сојузник). Епа сеа имајќи во предвид, дека партизаните биле сконцентрирани на Хитлер, а со тоа и се покажаа како поцврсти сојузници во борбата ... А не дека не ви се давало шанса, до 44 Британците првенствено воената помош вам ви ја наменувале. Само, јебига, слаби политичари, лоша проценка, и што е најтажно тој континуитет ви трае над 65 години.

Постоји једна ствар коју неверници не могу да схвате. Не постоје два, само један је Одабрани Божји Народ. Нико други не може бити Израел осим Израела. Кадгод је врана покушала да се кити туѓим перјем, исход је био исти - очерупана врана.
Еее сеа, ако некогаш си прочитал духовна литература, ќе сватиш дека Исус го проповедал споритвното, Господ не познава нација.
 

50%GRATIS

I-M MAN
Член од
2 април 2009
Мислења
23
Поени од реакции
2
где има силу нема правде, а од кого е предизвикана оваа ЕКОНОМСКА КРИЗА?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
ако до сеа не си се просветил, неможам ни ја сеа не сум ПОП:pos2:
Епа ако е си поп ич не зимај кандило во рацете. Ќути си, не мора сите да знаат колку ти тежи паметот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom