Кој ги избира Македонските претседатели?

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.811
Поени од реакции
26.375
Jasno e deka interesot e glaven. Neosporliv fakt e toa.

Ama toa ke si sednat be brat recimo gvujo so nekoj sekretar amerikanski ( so pretsednikot tesko da sedne, da se razbereme :)) i ke dogovaraat strategii za deluvanje bazirano na vzaemen interes.

No, klucnoto e deka za da bide dolgorocna strategijata, treba prikaznata uspesno da mu ja prodades na narodot i da go ubedis deka toa e vistinskoto. :toe:

Znaes, tesko e Slavjanski i TMRO da gi ubeduvas deka SAD se interes sa Makedonija, oti za niv MAJKA e Rusija. A jas imam vpecatok deka vo minatoto pa i denes, iako so blag pad, takvoto razmisluvanje so ogromno mnozinstvo vladeese kaj makedonskot narod. :toe:

Ne znam, jas nikogas ne se osmeluvam da go potcenuvam momentot narod i mentalitet.
Незнам колкав си и дали ти текнува.

Кога беше референдумот за независност, впечаток беше дека има толку многу Југоносталгичари, што јас мислев дека нема да успее, али тој успеа и тоа многу успешно. И покрај тоа што ни се закануваа и покрај сите притисоци и покрај тоа што немавме никаква армија. Ете впечатокот бил лош. Така и сега верувај. Немаме ние такво ткиво на антиглобалисти како што има Грција или Србија, за да идеме со глава низ ѕид. Кај нас се бројат на прсти тие, Фемгерила, Рокси, Кочо, Ванковска, таа Слаѓана(или незнам како се викаше), и плус уште неколку педери и лезбоси.(тие што го подржаа серпико).

А што се однесува до партнерството седнал не седнал до Обама, големи јајца. Обама ја води САД колку што ја сум ги орал нивите на дедо ми. Тоа е тоа. :)
 

Quark

brr,brr...zbrc
Член од
12 март 2008
Мислења
3.489
Поени од реакции
156
Незнам колкав си и дали ти текнува.

Кога беше референдумот за независност, впечаток беше дека има толку многу Југоносталгичари, што јас мислев дека нема да успее, али тој успеа и тоа многу успешно. И покрај тоа што ни се закануваа и покрај сите притисоци и покрај тоа што немавме никаква армија. Ете впечатокот бил лош. Така и сега верувај. Немаме ние такво ткиво на антиглобалисти како што има Грција или Србија, за да идеме со глава низ ѕид. Кај нас се бројат на прсти тие, Фемгерила, Рокси, Кочо, Ванковска, таа Слаѓана(или незнам како се викаше), и плус уште неколку педери и лезбоси.(тие што го подржаа серпико).

А што се однесува до партнерството седнал не седнал до Обама, големи јајца. Обама ја води САД колку што ја сум ги орал нивите на дедо ми. Тоа е тоа. :)
Pak, dali svesno ili nesvesno ne znam, ja preskoknuvas i zaobikoluvas poentata.

Narodot izleze na referendum i glasase za nezavisnost. Sto i ne mozes da kazes deka bese tolku neocekuvano, ako se zema predvid milosevickoto ludilo koe ja bese zafatila Jugaslovija nesto pred toa, a i barutot koj veke na golemo mirisase. Nikoj ne saka da bide pod vlast na lud covek. :toe:

A od druga strana makedonskoto nacionalno cuvstvo na samite makedonci nikogas i ne bilo kontestirano od samiot narod, narodot otsekogas imalo cuvstvo na pripadnost na poseben entitet, makedonski. I toj del bese moment poveke od odlucuvacki za opredelbata za nezavisnost.

Ama, problemot ne e vo postoenjeto ili ne na nekoi antiglobalisticki strui, grupacii ili dvizenja, tuku cuvstvoto na kulturolosko i civilizacisko pripagjanje na globalno nivo.
Znaes, onaa delba, ako se izzeme orientot, zapad i istok ( Rusija ).

E tuka mislam deka poveke od ocigledno e deka makedoncite emotivno poveke bea povrzani so istokot... a toa e moment koj ne smee da bide isfrlen od igra pri kreiranje na novi dolgorocni strategii za idnina.


p.s. a sto se odnesuva do Obama.... sala bese be....:):)
 
N

n/a

Гостин
Оп,цуп... поскочичу... :vozbud:
p.s Бреееј... ова влаинкиве,
ниедна не ги заборава цицките дома пред да излезе,еј... :wink:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Малцинствата го избираат претседателот.

Уствари не.

Албанците го избираат претседателот на фиром.
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ние бираме..... лица, граѓани...не се сеќавам да сме избрале председатели.....по се и новиот ќе наследи некоја од титулите.:toe:
 

TpH_Bo_OkO

Трноризец
Член од
18 мај 2005
Мислења
11.537
Поени од реакции
878
Пошто Македонија не била унитарна уствари никогаш.
 
Член од
8 август 2008
Мислења
1.309
Поени од реакции
151
претседателот го избираат граѓаните на Македонија,а македонските албанци се граѓани на ваа држава,така? е па шо тогаш.

п.с.мноооогу убаво напиша јамајка,алал да му е,колку ли само реално изгледа тоа што го збори.................
 
S

stereo m'c

Гостин
иначе ние т.е народот на македонија не ги бираме претседателите....некој трет стои тука и управува....горге јованов ако победи ке биде само фигура која ке стои и ке се појавува на телевизија а некој трет ке го контролира.....
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Сум рекол и во неколку поста, ке кажам си сега. Најголема маса македонци се земјоделците, кој ке ги добие нив, тој и победува. А засега најмногу ги добива Груевски.:smir:
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
Кој ги избира претседателите,хммм,е оваа тема е за у Чек дис аут,па види вака,народот одамна не избира ништо,или ќе ти даат 150 еура и мобилен да сликаш што си заокружил,или ќе ти дое некој во кабината кај што се гласа,да ти суфлира за кој да гласаш,или ќе пуцаат,или ќе те истепаат,па сеа ти види.
 
S

smart ass

Гостин
Кој ги избира претседателите,хммм,е оваа тема е за у Чек дис аут,па види вака,народот одамна не избира ништо,или ќе ти даат 150 еура и мобилен да сликаш што си заокружил,или ќе ти дое некој во кабината кај што се гласа,да ти суфлира за кој да гласаш,или ќе пуцаат,или ќе те истепаат,па сеа ти види.
кој бе дава 150 евра дај кажи жити се и за 100 ке гласам ебаго ми требат пари дај просветлиме кажи молим те :nesvest:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
Пак герилава предизборна ја отера темава во целосен оффсајд.
 
Z

Zona Pelucida

Гостин
кој бе дава 150 евра дај кажи жити се и за 100 ке гласам ебаго ми требат пари дај просветлиме кажи молим те :nesvest:
Ееее уште во првиот изборен круг во Струмица,си закаснил малце,за да гласаат за Бонева.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom