Кој бизнис има највеќе профит?

Член од
22 јули 2019
Мислења
16
Поени од реакции
10
Здраво, јас сум нов на страницава и ме интересира дали вреди да се отвори дискотека и дали има ќар од тоа.
И ако може да ми кажете колку пари треба да се вложи за да успее работава?
 
Член од
22 јули 2019
Мислења
1
Поени од реакции
0
Во денешно време, ич не вреди.
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
1.346
Ако немаш луѓе у мвр и слично не помислувај.Ќе те изгорат од инспекции и ќе банкротираш...
 
Член од
22 јули 2019
Мислења
16
Поени од реакции
10
Може да даде некој идеа за бизнис кај што има повеќе профит?
 
Член од
22 јули 2019
Мислења
16
Поени од реакции
10
Имам кеш околу 20000 кои ги чувам долго време за да започнам бизнис.
Незнам кој бизнис да го одберам за да нема многу ризик и во кој ке успеам
 
Член од
28 август 2009
Мислења
644
Поени од реакции
437
Имам кеш околу 20000 кои ги чувам долго време за да започнам бизнис.
Незнам кој бизнис да го одберам за да нема многу ризик и во кој ке успеам
Прво, пред уопште да инвестираш/уложуваш у нешто, информирај се и едуцирај се малку повеќе за што и да сакаш да почнеш. Како тебе горат најмногу, пази кај ќе го фрлиш кешот. Без идеја, анализа на пазарот, побарувачка итн итн. не бидува..
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
50
Поени од реакции
53
Купи си нов трактор. Тие на цена не паѓаат, а можеш да работиш најмногу работи со него. Тој е најисплатлив бизнис кај нас.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.771
Поени од реакции
2.274
Ќе ти речат дека има многу бурекчилници, ама јас незнам газда на бурекчилница без стан/куќа и добра кола. :)
Потребна е добра локација и почетен капитал, ама како што викаш, тебе ти фали само добра локација.

Опционално од мене една идеја е да инвестираш во овие електрични скутери/тротинети за рентање, ама за тоа ти треба предобра локација што би чинела повеќе од останатите.
 

Борат

Сагдиев
Член од
22 јули 2019
Мислења
50
Поени од реакции
53
Опционално од мене една идеја е да инвестираш во овие електрични скутери/тротинети за рентање, ама за тоа ти треба предобра локација што би чинела повеќе од останатите.
Тоа е сезонска работа, додека со тракторот може да си работи преку текот на целата година.
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
10.572
Поени од реакции
5.589
Може да даде некој идеа за бизнис кај што има повеќе профит?
Najdobar biznis ti e izdavanje na stanovi ili delovni prostori... toa ti e nepresuden izvor na prihodi kade sto ne se zamaras.. lokacija skopje zakupci cela provincija, ednostavno pali - vozi
 
Член од
28 август 2009
Мислења
644
Поени од реакции
437
Najdobar biznis ti e izdavanje na stanovi ili delovni prostori... toa ti e nepresuden izvor na prihodi kade sto ne se zamaras.. lokacija skopje zakupci cela provincija, ednostavno pali - vozi
Тоа е можеби добар избор, ако имаш некој 5 стана од старт купено.. т.е извини, подарено.

Еден стан, да кажеме во Аеродром, од 60 квадрати кошта во просек 52,000 е. Колку ќе го ренташ месечно? 180евра да речеме да го даваш (што и тоа е многу ама ај).
За да си го вратиш само влогот, ќе ти требаат ~24 години, и тоа секој божји ден да ти биде издаден станот. Далеку од пали-вози..
 
Член од
16 април 2014
Мислења
4.742
Поени од реакции
5.147
Дечкото пишал дека сака да вложи 20 000 евра, а некој му дава идеи за купување деловни простори и издавање.
Со 20 000 не можете гарсоњера во ПП на подобра локација да купите, не па стан во СК.

@Big boss15
Заеби такви бизниси како диско, кафич и сл. Ќе те изгорат инспекции или рекет, а и чарот не верувам дека е добар моментално. Не ги гледај ти тие најуспешните дискотеки, затоа што и со далеку повеќе пари ќе бидеш далеку зад нив. И финансиски, и со врски, и со триста други услуги и привилегии ќе бидат пред тебе.
Евентуално ако си од Скопје, може некоја ''добра'' идеа да ти опали и да ти тргне со некој различен стил на кафич. Ко оние ''излет'' или слични на нив. Ги имате еден тон во СК.
Ама колку и да имаш среќа и да те бидува во работата, мораш да стасаш и до другиот крај од приказната. А тоа е гагаџии, рекетари, инспектори и олош кој што ќе ти го турка бизнисот. Дури и останатите кафичи кои што имаат врски ќе ти пуштаат рекетарчина или инспектори со цел да те затворат.
Сум потрошил еден куп време во анализирање на пазарот и отворање на некој бизнис, џабе е. Може да успееш да отвориш нешто со што ќе живуркаш, ама потешко дека ќе стигнеш до големите пари ако не си ти оној кој што пушта инспекции на други.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
1.771
Поени од реакции
2.274
Сум потрошил еден куп време во анализирање на пазарот и отворање на некој бизнис, џабе е. Може да успееш да отвориш нешто со што ќе живуркаш, ама потешко дека ќе стигнеш до големите пари ако не си ти оној кој што пушта инспекции на други.
Сметам не си во право за ова.
Познавам другари кои буквално со 5.000-10.000 € влог направиле добра заработка низ годините без притоа познавајќи луѓе во УЈП.
Мислам дека во ваквите случаеви е битна идејата. Ако имаш нешто што би се продавало ко алва на времето, имаш шанси за добра заработка.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
700
Поени од реакции
330
pomala IT firma so 10tina kompjuteri , ps4 club,mobishop ,peralna, vulkanizer, nesto so avtomobili
 
На врв Bottom