Која раса на кучиња не ја сакате?

Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.728
ОК ... мислам дека знаеш што би ти одговорила ... така што немислам да пишувам реферати кои што ќе немаат никаков ефект врз соговорникот.
Едноставно Доберманот, Ротвајлерот, Питбулот и сл. ќе останат засекогаш крволочни ѕверови и машини за убивање во очите на некои луѓе ...

ПС. Има еден дечко во парк со Златен Ретривер ... кога ќе ме види мене со Доберманката бега на километри од страв дека нешто ќе му се случи на ретриверот :icon_mrgr:
не бегам од тоа да ги “здушиме“ кучињата,прво тоа треба да се види дали сакаат да се дружат,што многу ми одговара,а не пуштени од ланец па си ја земам јас после бељата,овој мојот воопшто не е плашлив,веќе е 2 години и 4 месеци,само не сака кога ќе стават нога врз него,е тогаш не знам што се може да се случи.........одкога првиот пат го нападна доберман,оттогаш знае добро да се закачи и да врати,смао што јас ниту се гордеам,ниту сакам да гледам како се дави без потреба......
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Не мразам раса, мразам кога некоја од агресивните раси не е на ланец, а јас шетам со мојот ретривер ... ми се чини ги пукам во таков случај со газдата двата.
Додека твојот ретривер е пуштен тоа или кога е на ланец?
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
појасни што сакаш да потенцираш ?
Те нервираат кога го шеташ ретриверот пуштен или кога е на ланец? Просто и едноставно... и многу добро знаеш што сакам да кажам...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.728
Те нервираат кога го шеташ ретриверот пуштен или кога е на ланец? Просто и едноставно... и многу добро знаеш што сакам да кажам...
било како пес како пес ако е машки сака да се е** а овој мојов не е геј па иде до немили сцени......
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Sluzbarski.Е да де, во било кој случај, ако твојот пес бил на ремче, немало да дојде до немили ситуации... да не се сфатиме погрешно, не оправдувам, ама никакви раси на кучиња со сопственици без контрола! Си искочил да го шеташ кучето, ќе си го шеташ на ремче, во урбана средина си. Сакаш без ремче, ете ти паркови за кучиња, а ете ти и еден тон Македонски планини. Во урбана средина, се носи заштитна опрема. Без разлика на раса. Ја па попиздувам, кога шетам со песов и еден тон лингури од пуштени кучиња и се закачаат и ја не можам да ги одделам и изгледам ретардирано од страна, се борам со кучињата а пак додека сопствениците се смеат...види колку мало куче се закача со големо...ретардација ти е тоа... а ако си го шеташ без ремче.... ондак немаш право да се жалиш за никоја раса... секој за своето куче си гледа истокако шо ти глеаш на ретриверот твој. Веруј и ретриверот може да задави пудла, пекинејзер, пичн... да не набројувам, ми ја сфаќаш поентата...
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.087
Поени од реакции
6.728
Sluzbarski.Е да де, во било кој случај, ако твојот пес бил на ремче, немало да дојде до немили ситуации... да не се сфатиме погрешно, не оправдувам, ама никакви раси на кучиња со сопственици без контрола! Си искочил да го шеташ кучето, ќе си го шеташ на ремче, во урбана средина си. Сакаш без ремче, ете ти паркови за кучиња, а ете ти и еден тон Македонски планини. Во урбана средина, се носи заштитна опрема. Без разлика на раса. Ја па попиздувам, кога шетам со песов и еден тон лингури од пуштени кучиња и се закачаат и ја не можам да ги одделам и изгледам ретардирано од страна, се борам со кучињата а пак додека сопствениците се смеат...види колку мало куче се закача со големо...ретардација ти е тоа... а ако си го шеташ без ремче.... ондак немаш право да се жалиш за никоја раса... секој за своето куче си гледа истокако шо ти глеаш на ретриверот твој. Веруј и ретриверот може да задави пудла, пекинејзер, пичн... да не набројувам, ми ја сфаќаш поентата...
не не,знаев дека не ме разбираш..........пес ко пес иди да се душка,што дека мојот е на ланец?! ти го бркаш тоа лингурот не бега,досега имав проблем со ротвајлер,доберман и вучјак сите машки,со женско сум немал проблем
 
Член од
22 јануари 2013
Мислења
481
Поени од реакции
669
Едно е одгледувани, друго е воспитани. И веруј, само воспитување е факторот за кутрето да биде воспитано и тоа секогаш, без никакви исклучоци. Секој проблем со секое куче е решлив, само зависи дали го знаеш вистинскиот начин да го решиш. Не постои ислучок на ниту една раса. Куче си е куче, без разлика на расата, големината и моќноста. Секое куче ќе се однесува онака како што сопственикот ќе му дозволи и ќе го научи. Како ти си ги воспитувала, ја не знам. Ја немам проблеми со расни (ротови и питови, ги чувам нели) и не расни- мешанци (и нив ги чувам), сите се однесуваат онака како што јас ќе допуштам и дозволам. Ротвајлеркава, што ја гледаш на аватар, беше возрасна женка што јас ја вдомив. Беше крајно агресивна со други кучиња. Денес е срцка, дури си има и најбоље другарчиња. Убедиме во спротивно.... ако најдеш начин...
Не ми е поентата никого да убедувам, јас кажувам од лично искуство, ти од свое искуство, то е то. Татко ми чуваше питбул, и многу други, секое едно беше воспитано со многу внимание и љубов. Абе душа беше питбулката, накрај го нападна татко ми, мораше да се реагира со оружје. Никогаш еве ти кажувам, никогаш не била агресивна! Куче си е куче без разлика на големината и моќноста, но ако во момент реши да те нападне, ке те нападне па ти и најдобро воспитај го,а таа раса на кучиња кога напаѓа многу ретко не иде до крај. Секоја чест за тебе и за ротвајлерката.. но има и исклучоци.. како примеров со 14 год девојче и многу други. :)
 
А

Атомската мравка

Гостин
Пудлици, пикинејзерите и чивавите ми се најгрди кучиња, никогаш не би чувал такво нешто.
 
Член од
5 август 2010
Мислења
222
Поени од реакции
50
мислев на кучиња што растат големи sверки.... :D , кога би го споредил со ротфајлер, шарпланинец..
аха.. така е, секој си има различен вкус, пример јас никогаш не би чувал шарпланинец.. од поголеми кучиња лабрадор, германски овчар и сл. може.. :)
 
Член од
7 април 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Самојад, најубава, паметна раса според мене.:)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Самојад, најубава, паметна раса според мене.:)
Најубави... ајде дa (најслатки да речеме, пошо убавината некако е субјективна) али паметни....don`t think so...повеќе на своеволни, тврдоглави, тешко примаат дресура, не дека не ја сфаќаат, туку едноставно им се може...
 
Член од
7 април 2013
Мислења
11
Поени од реакции
0
Најубави... ајде дa (најслатки да речеме, пошо убавината некако е субјективна) али паметни....don`t think so...повеќе на своеволни, тврдоглави, тешко примаат дресура, не дека не ја сфаќаат, туку едноставно им се може...
точно ама треба повеќе работа со нив и по строго за да го разбере тоа подобро, после нема проблем.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom