Која раса на кучиња ви е омилена?

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
634


ШАРКО НАШ...МАКЕДОНСКИ

кај кучето пред се треба да е карактерот.

имав леси, таа шкотска кучка едноставно не се врака дома ко во филмовите.
хаска, подивено неприпетомено копиле кое не поштува или не знае што е газда, волк кој моравме да го задавиме.
Вучјакот, нелојлна германска џукела, не џабе е службено куче бр1

ШАРКО, не се двои и гине за тебе, дал со волк или мечка, шарко не те остава на цедило. мил но опасен, не ти требаат аларми, агенции или камери...

не го рани кучето навечер..и доста е...
 
Член од
6 декември 2007
Мислења
191
Поени од реакции
15
Шарпланинец ми се допаѓа иако има подолго влакно.

Иначе воопшто сакам кучиња со кратко влакно а омилена раса ми е лабрадор-ретривер



Има еден тука кај седмица сендвичарата од задната страна на улицата, се вика чарли. Прекрасно куче!
 

draganask

те сакам СОНЦЕ
Член од
4 декември 2007
Мислења
401
Поени од реакции
24
Ги обожавам сите до едно :pipi:
Еве да одвојам неколку:

Сибирски самојад


Сибирски хаски


Чау Чау


Леси


Мопс или Паг


Шарпланинец


Лабрадор-ретривер


...

Сите се преубави.. Сонца :smir:

Морам да додадам.....Beagle

Ако некоаш другпат имам друго куче ке биде вакво...

Преубаво е!
 
Член од
25 јануари 2007
Мислења
6.775
Поени од реакции
314
имав леси, таа шкотска кучка едноставно не се врака дома ко во филмовите.
Зависи од газдата. :)
Знам една жена на која што и го украле кога било многу малечко. Го малтретирале кучето и на крај успеало да побегне и си го нашло патот до дома, а не бил баш краток.:smir:
Кучето било истрауматизирано, но и покрај тоа успеало да се врати. Сега има 5-6 години, ако не и повеќе и сеуште трпи последици.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.617
незнам, ама и мене малите кученца ми се послатки...исто како и децата што се послатки кога се мали....освен пекинезер...тоа веќе не е куче некако :)
 

Alek_Sk

If you wanna learn something, bring your mothers!
Член од
14 септември 2007
Мислења
614
Поени од реакции
18


ШАРКО НАШ...МАКЕДОНСКИ

кај кучето пред се треба да е карактерот.

имав леси, таа шкотска кучка едноставно не се врака дома ко во филмовите.
хаска, подивено неприпетомено копиле кое не поштува или не знае што е газда, волк кој моравме да го задавиме.
Вучјакот, нелојлна германска џукела, не џабе е службено куче бр1

ШАРКО, не се двои и гине за тебе, дал со волк или мечка, шарко не те остава на цедило. мил но опасен, не ти требаат аларми, агенции или камери...

не го рани кучето навечер..и доста е...
Vazno si se olesni ;) Za mene germanskiot ovcar e najpametnoto kuce sto postoi, razbira, pamti, lojalno na sopstvenikot, go procenuva raspolozenioto na gazdata...dodeka sarplaninecot e glup kako sekira i go sakam samo poradi toa sto e makedonsko kuce. Sega se mislam dali da zemam malamut, mnogu go sakam toa kuce samo ima luge sto me predomisluvaat, mi vikaat deka mazjacite mnogu begale, najcesto koga im e sezona za parenje, ne znam dali e toa taka, samo imam slusnato...ako ima nekoj vakva rasa na kuce bi go zamolil da kaze kakov karakter imaat i dali se privrzuvaat za sopstvenikot kako drugite rasi ili se kako mackite:toe:
 
Член од
16 февруари 2006
Мислења
2.830
Поени од реакции
21
Ве лажат бе, ова е шишан Самојед :baeh::baeh:
Шала на страна, незнаев дека има вакви цели бели хаски :toe:. Доста сме офтопик зашо оваа ЏенуГрл е лоша, ке не брише.

Едит: Заборавив да додадам, не ми се свиѓаат овие, повеќе ги сакам оние со црно-бела комбинација што се како Демон од НеМиТекнуваКакоСеВикашеФилмот.
 

aneta:)

animal lover
Член од
3 јули 2007
Мислења
449
Поени од реакции
13


западно шкотски бел териер и златен ретревиер
 
Б

Бат Елохим

Гостин
доберман, кафеав со сечени уши... и по можност со маска :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom