Косово ќе гради термоцентрала вредна 3,5 млрд евра

Статус
Затворена за нови мислења.

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
2.000 мегавати - тоа е цела Нуклеарка.
Това е наполно нормален комплекс.Например наjголемиja комплекс на Балкана е около 2500 мегавата.

Битно е на чива територија ќе се гради и кој ќе брои пари. Тоа е битно.
На териториja на косово,па парите нема да ги брои Косово,а или ке бидат заем или ке биде дадено правото на изградба на частна фирма.
 

Милојко

Идем Куме Кући
Член од
17 ноември 2008
Мислења
3.072
Поени од реакции
553
Това е наполно нормален комплекс.Например наjголемиja комплекс на Балкана е около 2500 мегавата.


На териториja на косово,па парите нема да ги брои Косово,а или ке бидат заем или ке биде дадено правото на изградба на частна фирма.
Косово според ОН е дел од Србија така да без наше учество и одобрение нема шанси да се гради. ( бар според мене )
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Косово според ОН е дел од Србија така да без наше учество и одобрение нема шанси да се гради. ( бар според мене )
Ке поживееме и ке видиме шо ке стане.Можно е и много брзо този проект да изчезне во времето.
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Косово според ОН е дел од Србија така да без наше учество и одобрение нема шанси да се гради. ( бар според мене )
Да ама гледаме колку ОН има авторитет во светов и колку важат човековите права и слободи како и пошитувањето на меѓународното право и принципи во светов во пракса.
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
Косово според ОН е дел од Србија така да без наше учество и одобрение нема шанси да се гради. ( бар според мене )
Како ќе им забраниш? Санкции не може да им се воведат а воено не смее Србија да интервенира!

Нормално дека ќе градат ако сакаат енергетски да се што понезависни!
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.206
Поени од реакции
18.015
Косово според ОН е дел од Србија така да без наше учество и одобрение нема шанси да се гради. ( бар според мене )
Ќе го исцрпат сиот јаглен за 30-40 години, а вие како што планирате да си го вратите во следната светска војна, тоа пред 50 години нема да се случи.

Така да кој и да инвестира ќе изгради, ќе заработи и ќе го затвори...
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Јаглен има на Косово, а струја нема доволно со затварањето на Козлодуј, во цел регион. Па нормално е дека инвеститорите ќе се истепаат за концесија.

Само ние нешто чекаме. Уште стратегии правиме. Во меѓувреме увозот на струја за некого е толку профитабилен (монопол на увозот). Но измената на законот за енергетика е еден од условите за почеток на преговри со ЕУ, па може и нешто ќе се промени. Кога не знаеме сами...:toe:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Јаглен има на Косово, а струја нема доволно со затварањето на Козлодуј, во цел регион. Па нормално е дека инвеститорите ќе се истепаат за концесија.

Само ние нешто чекаме. Уште стратегии правиме. Во меѓувреме увозот на струја за некого е толку профитабилен (монопол на увозот). Но измената на законот за енергетика е еден од условите за почеток на преговри со ЕУ, па може и нешто ќе се промени. Кога не знаеме сами...:toe:
Убаво прашуваш но и уште поубаво одговор даваш.
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom