Коронавирус (COVID-19)

B

Beginner

Гостин
Незнам каде е сликата ама овде баба ми ја контактирале пред 4-5 дена и била во банката и средиле за преку картичка да си ја извади. Би требало вака да е насекаде низ Македонија или може бидејки се работи за помало место(Богданци) па во поголемиве неможат вака многу луѓе се.

Sent from my SM-A705FN using Tapatalk
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.175
Поени од реакции
15.985
Едно време пензиите ги носеа поштари по дома, не знам дали се сеќавате. Би било супер периодов да ги делат пензиите на тој начин затоа што според ова што го гледам пред банките, џабе е таа мерката за тие над 65 да имаат излез до 11ч. кога се точкаат вака во големи групи.
Се убиваја крадејќи пензии така поштарите.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Некоj овде прашаше за тестовите и колко кошта PCR тестот. Во Софиja во неколко приватни лабаратории цената на PCR е 100 лева или 50 евра,като идат дома, земат бриз и получаваш резултата по телефон или интернет. Има опциja 120 лева или 60 евра тест за PCR за корона вирус плус грип А и Б.
Брзите тестови са около 22 лева или 11 евра со крв.

Еве ги трите вида тестови



Тоа е како работат брзите тестови

Сами можете да видите дека тестовите со крв почнуват да дават резултати после 7-от ден - IgM до отприлика 21 ден.
А IgG се поjaвува около 14 ден.

А тоа е како се толкуват резултатите от видовите тестови

 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Се убиваја крадејќи пензии така поштарите.
Не, туку зачестија нападите врз поштарите, нели кога носиш по 50/100+ пензии на ден и слободно се рашетаваш по град необезбеден си одлична мета. Ама има начин и за тоа, нека има по еден човек од обезбедување со нив.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Какво делење пензии во ова време, ем поштарите крадеа ем нив ги ограбуваа. Проблем е свеста на ова пензионериве и тоа е тоа, се ќе биде подобро да оставаат простор меѓу нив. Кога се глупи нека има природна селекција.

mocka genercii stevie mnogu znaete yugoslavia sobese policiski cas drzava bese toa

*Воведуваат полициски час*

kakvov policiski cas kakva korona setoa namestaljka
 
Член од
13 февруари 2020
Мислења
9
Поени од реакции
8
Може некој да ми објасни што е со банкиве што има толку гужва последниве денови?
Читам Вучиќ на секој полнолетен граѓанин по 100 евра ќе дава кај нас да не вовеле вакво нешто, немам друго објаснување прееска поминував покрај НЛБ кај рамстор мол невидена гужва имаше.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.430
Како бе не си загрижен за економијата?Ако крахира приватниот сектор од каде пари за пензии и плати за администрација?Иако не сум фан на Муртињо ама неговата идеа минималец за сите и не е така лоша идеа.Ама себичноста ќе победи како и секогаш на крај сите ќе го јадиме немиен.
Загрижен сум, работам во своја приватна фирма ама искрено ме чуди до сега како нема хаос и анархија и да ми искршат се живо внатре. :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Maкедонија и Бугарија имаат иста смртност - 2,3%. Албанија, веројатно највисока во регионов - 4,5%.
Ја мислев ние имаме највисока смртност во регионот.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Загрижен сум, работам во своја приватна фирма ама искрено ме чуди до сега како нема хаос и анархија и да ми искршат се живо внатре. :)
Ако потрае карантинов,не знам.Само до сега 30000 љуѓе останаа без работа.А рачунај ни еден месец не помина.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
Некоj овде прашаше за тестовите и колко кошта PCR тестот. Во Софиja во неколко приватни лабаратории цената на PCR е 100 лева или 50 евра,като идат дома, земат бриз и получаваш резултата по телефон или интернет. Има опциja 120 лева или 60 евра тест за PCR за корона вирус плус грип А и Б.
Брзите тестови са около 22 лева или 11 евра со крв.

Еве ги трите вида тестови



Тоа е како работат брзите тестови

Сами можете да видите дека тестовите со крв почнуват да дават резултати после 7-от ден - IgM до отприлика 21 ден.
А IgG се поjaвува около 14 ден.

А тоа е како се толкуват резултатите от видовите тестови

Кај нас во Систина е тој со крв и чини 1200 денари или некај 19,5 евра, шо значи 50000 тестови по 8,5 евра чист профит (и во тие 11 сигурно има профит) или 425 илјади евра профит, и после Орце не се разбирал од бизнис (ама ај да не го правеме дека е хоштаплер има трошоци за хотелите, респираторите, мош дава поголеми плати).

Кај Жан Митрев се 1500 денари (ама мислам дека се збореше дека се со помал % на точност) а во државно 4950, излегува дека во Бугарија удараат маржа некај 25 евра плус, а кај нас на државна 55 евра ќар.

Убаво си викам одличен бизнис ќе се прави со тестовите.
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.175
Поени од реакции
15.985
Maкедонија и Бугарија имаат иста смртност - 2,3%. Албанија, веројатно највисока во регионов - 4,5%.
Ја мислев ние имаме највисока смртност во регионот.
Како бе?
Нели дарди марди рече Албанија најдобро се справуеле со ситуацијава?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Како бе?
Нели дарди марди рече Албанија најдобро се справуеле со ситуацијава?
И ја така мислам. Според мерките и постапките на власта. Но, тоа стануваше збор за мерките на неширење. Мерките за третман на заболените не ги знаеме.

Албанија и Србија изгледа препознаа дека ќе им се влоши состојбата (особено Србија), па го потстегнаа газот.

Инаку, АлКаеда не се курчат више изглеа. Требаше да починат луѓе да им текне.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom