Коронавирус (COVID-19)

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.985
Недела дена дискутираме, затоа што приватно можеш да си отидеш и да се тестираш кај Жан Митрев, ако си позитивен по службена должност се јавуваат во ИЈЗ. Не знам дали има Систина реагенси.
Ок,не знаев дека овие самоиницијативно се тестирале.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.568
I onoj busava azbuka so imase status deka ima korona, ali direktiva teral kola, doma, izolacija, kako daval pari na patarini ? Kako daval pasos ...
Dzabe i samoizolacija i sve, tolku treba, da dopres aparat za pari, kafemat, pasos, pari za patarina. Nema sansa na ova da vnimaval i on i site ostali, toa se raboti sto mahinalno se pravat i se dovolni za da se prenese virusot na drugi.
Seriozen sum, i ovie po patarinive treba da se proverat a od kade pominuvale zarazenive od bansko, zasto spored toa sto mi e kazano poveke se, 3ca sami na fejsbuk imaat potvrdeno, kako i tie na pasoskite kontroli.
 
Член од
30 јули 2014
Мислења
749
Поени од реакции
731
Aj da videme ovie od zan mitrev dali kengi kazat od kaj se i kaj bile

zs od nekna 2cata gi kazaa deka se pozitivni na korona testirani vo zan mitrev i tolku..
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Мало инфо што ми го даде мајками, компетентните медицинари тука нека дадат повеќе информации (дали е легит ова, или бладање :D).

Моментално, докторите кои биле во близок контакт или пак се на работа во тие места каде може да се заболат, се на „терапија“ со следниве капсули/апчиња:

Прегледај го приврзокот 239337

Ова и е дадено од доктор да види како се викаат.
Тоа е медикамент за подигнуване на имуниот систем. Преди време ми беше потребно да ги користам. Мора да се примат долго време за да се натрупа во организма. Немат ефект веднага.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.290
Поени од реакции
6.597
Aj da videme ovie od zan mitrev dali kengi kazat od kaj se i kaj bile

zs od nekna 2cata gi kazaa deka se pozitivni na korona testirani vo zan mitrev i tolku..
Чим се тестирале у Жан Митрев големи се шансите најголем дел од нив да се од Скопје. Иначе за предходните двајца кажаа дека биле у Бугарија. Банско, колку што ме држи памтење.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
I onoj busava azbuka so imase status deka ima korona, ali direktiva teral kola, doma, izolacija, kako daval pari na patarini ? Kako daval pasos ...
Dzabe i samoizolacija i sve, tolku treba, da dopres aparat za pari, kafemat, pasos, pari za patarina. Nema sansa na ova da vnimaval i on i site ostali, toa se raboti sto mahinalno se pravat i se dovolni za da se prenese virusot na drugi.
Seriozen sum, i ovie po patarinive treba da se proverat a od kade pominuvale zarazenive od bansko, zasto spored toa sto mi e kazano poveke se, 3ca sami na fejsbuk imaat potvrdeno, kako i tie na pasoskite kontroli.
Не заборавај на самата карактеристика на заразност на вирусот. Не секој контакт со него значи аутоматска зараза. Ги имаше табелите понапред.
Ако полицаецот не си го чешал носот или не се фаќал за уста и измил раце, џабе што допирал пасош. Контакт со заразен, не значи аутоматска зараза.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Како рипаат бројкиве кај нас.. 67 плус 17 од Жан Митрев кои треба да бидат потврдени... (n)
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
14.025
Поени од реакции
36.795
Како рипаат бројкиве кај нас.. 67 плус 17 од Жан Митрев кои треба да бидат потврдени... (n)
67 се вкупно со тие од ЖМ што треба да ги потврдат.
 

Syn

https://www.youtube.com/watch?v=zBkuNpgACH0
Член од
23 декември 2007
Мислења
29.240
Поени од реакции
41.568
И два хотели у Скопје под карантин, у едниот газдата имал корона, бил на патување се вратил, позитивен е, и он и вработените под карантин, у другиот случај во друг хотел станува збор за заболен гостин.
Не заборавај на самата карактеристика на заразност на вирусот. Не секој контакт со него значи аутоматска зараза. Ги имаше табелите понапред.
Ако полицаецот не си го чешал носот или не се фаќал за уста и измил раце, џабе што допирал пасош. Контакт со заразен, не значи аутоматска зараза.
Статистички преку 16 пати во рок од саат време еден човек се допира по лице, така да некој ако се враќал од банско треба да се надеваш дека не кивнал у рака, дека не си избришал нос дур возел со рака, или да се допрел по нос, уста и слично а притоа со истата рака да не фаќал картичка, пари, апарат. У contagion филмон имаше статистика дека просечно 2 до 3000 пати човек си го допира лицето во рок од 24 саати.

Веројатноста за ова и сам знаеш колкава е да не се случило, така да постојат шанси, какви и да се, преку давање пари на патарина, метални или книжни сеедно, да го пренесе вирусот, зашто и тој на патарина што ги фаќа парите, статистички сигурно преку 10 пати у рок од саат време си го допрел лицето.
Не верувам дека после секоја кола ги перел рацете тој период тој од патарина со оглед дека му идат кола по кола, или од пасошка контрола, у секој случај треба и тие да се проверат зашто од банско има неколку заразени што се враќале со сопствен превоз.
 

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
67 се вкупно со тие од ЖМ што треба да ги потврдат.
Annotation 2020-03-20 111258.png

"На клиниката „Жан Митрев“ се тестирани и позитивни на вирусот уште 17 пациенти, кои ќе бидат потврдени во текот на денот."

Таа реченица стои на крај на постот, јас ја разбирам дека дополнително има уште 17. Инаку нема логика прво да ги пишува како конечен број па после да вика дека 17 од нив сеуште не се потврдени нели?
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.425
Поени од реакции
7.789
67 се вкупно со тие од ЖМ што треба да ги потврдат.
Мислам дека 67 без тестираните од Жан Митрев, пошто тие не се потврдени ради тоа што мора унифициран тест да им се направи.
доколку се позитивни и тие, бројката ќе скокне на 84.

Пошто објаснува дека треба да се потврдат, значи дека не се искалкулирани.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom