Коронавирус (COVID-19)

D

Deleted member 53418

Гостин
Накратко, сега за сега, поголеми овластувања на владата, за да може полесно да ја менаџира кризата. Од тоа ќе произлезат подоцна, по потреба, конкретни мерки.
Дали значи дека ќе има ограничено движење?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Како тешко, кога стручни лица кажуваат, може и да го имате а ништо да не ви е. Значи телото имало претходно антитела или што ...

Телото како создава антитела т.е. за секој вирус различно антитело ли создава :toe:... тоа би значело дека внатрешно има некој "(ал)хемичар" кој автоматски според потребите креира антитела.
Свакога дана у сваком погледу све више напредујеш

Кога конвистадорите пошле во јужна америка, 9 од 10 од домородците умреле, нејчесто од инфлуенца.

Тие што останале го имале ?
Не, туку имале среќа што нивните антитела се справиле со вирусот.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Дали значи дека ќе има ограничено движење?
Луѓе 100 пати прашавте едно исто, засега значи дека ќе се прави како што ќе наложи владата и нема да даваат мерки туку одлуката веднаш ќе стапи во сила. Ако после кажат да застанеш на трепки, ќе застанеш на трепки, појасно сега?
 
Член од
7 февруари 2019
Мислења
28
Поени од реакции
10
Jas imam edno prasanje ako znaete da mi dadete predlog. Pred malku me vratija od radiologija vo gevgelijskata bolnica so izgovor deka ne snimale na exo zaradi korona virusot. Iako bev so zakazan termin, me vratija. Pred malku gledav vesti i razbrav deka e proglasena vonredna sostojba i bese objasneto oti toa ne znaci se da zastane i nikoj da ne raboti. E sega ke moze li da mi dadete predlog kade da se pozalam za situacijata vo gevgelijskata bolnica?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.770
Поени од реакции
14.051
Три дена немав излезено и знам дека народов игнорира се, ама бетер било од тоа што мислев. Во маало на скоро секоја клупа седнати по четири пензионери, голема раздвиженост. Сообраќајот ист како и пред вирусов, во Гази Баба и Бутел гужва како да е викенд.
:popce:
Бев до продавница и надвор барем кај мене нема деца искочено ама затоа старциве сите искочиле ко некој да ги избркал од дома. Не е можно какви инаетливи магариња се.
 
Член од
20 август 2019
Мислења
37
Поени од реакции
83
Или со други зборови: Владата до сега носеше препораки и мерки. Сега ќе носи ЗАКОНИ. Тоа е разликата.
И плус во време на вондредна состојба мандатот на пратениците се продолжува (член 63) што би создало услови за одложување на изборите.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.549
Бев до продавница и надвор барем кај мене нема деца искочено ама затоа старциве сите искочиле ко некој да ги избркал од дома. Не е можно какви инаетливи магариња се.
Па нека цркнат крај краева сонце му ебам отепано.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.349
Поени од реакции
5.000
Само во банана држава можеш да наложиш затворање на угостителски објекти и рајата да го почитува тоа а државата да нема никакви вонредни мерки
Да се паметни после ова па една колективна тужба спрема државата па нека лапаат оштети.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Jas imam edno prasanje ako znaete da mi dadete predlog. Pred malku me vratija od radiologija vo gevgelijskata bolnica so izgovor deka ne snimale na exo zaradi korona virusot. Iako bev so zakazan termin, me vratija. Pred malku gledav vesti i razbrav deka e proglasena vonredna sostojba i bese objasneto oti toa ne znaci se da zastane i nikoj da ne raboti. E sega ke moze li da mi dadete predlog kade da se pozalam za situacijata vo gevgelijskata bolnica?
Постирав на темава веќе, ако ве вратат од доктор значи дека имаат солидна причина зошто ве враќаат. Медицинскиот кадар полека ќе се шифта по приоритети, да било нешто навистина хитно ќе те примеле.
 
Член од
8 февруари 2020
Мислења
4.889
Поени од реакции
7.268
Се знае кај обична вирусна настинка што помага (течности, чаеви, супи, малце диетална исхрана), парацетамол, витамини, лечиш симптоми тука, не можеш да ја излечеш настинката затоа што е вирусна.
Ако не можеш да ја излечиш вирусна настинка зашто тогаш народ добива разни терапии :confused:
Иначе секоја чест за она лечењето на симптоми (y) , излегува замајување на човекот, додека природата си ја врши својата работа...

Да, затоа има и 5-6 задолжителни различни вакцини.
кога сме кај различните, до кој број планирате да тераме 99 доволно ли ќе се .... зборев за една иста вакцина, некои и по двапати добиваат, па пак ништо. ... За САРС зашто досега нема најдено, при толку технолошки и здраствено напредни....
Би требало народот да е поздрав, него ли пред 40 години, ама вака според % :toe:

Свакога дана у сваком погледу све више напредујеш

Кога конвистадорите пошле во јужна америка, 9 од 10 од домородците умреле, нејчесто од инфлуенца.

Тие што останале го имале ?
Не, туку имале среќа што нивните антитела се справиле со вирусот.
Интересна приказна, од која може да заклучиме дека среќата е многу важна, дека домородците пред да дојдат белите, живееле стерилно, а ќе заборавев и дека за првпат тогаш бел човек и од Америките оствариле контакт.

Со бројките до каде сме... или само џилитење. Се повеќе ми личиш на оној Cartman од Саут парк:
Cartman: Suck my balls.
Ms. Choksondik: Present them.
Cartman: What?
Ms. Choksondik: Present: Whip them out and I'll suck 'em.
Cartman: touche teacher touche

Од 19:10-19:30
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.986
Овие што запињаат да се вратат у државава не се свесни како ке бегаат назад натаму од каде што сега доаѓаат ако букне и тука како таму што е букнато.Тек тогаш ке плачат ко магариња,таму ке се умира за респиратор а тука за чаша вода
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
кога сме кај различните, до кој број планирате да тераме 99 доволно ли ќе се .... зборев за една иста вакцина, некои и по двапати добиваат, па пак ништо. ... За САРС зашто досега нема најдено, при толку технолошки и здраствено напредни....
Би требало народот да е поздрав, него ли пред 40 години, ама вака според % :toe:
Каша попара ти е постот.

Прво тоа по два пати па и три пати што добиваш се вика ревакцинација а од сезонскиот грип добиваш секоја година зошто мутацијата е распространета.

Второ, ќе се прават вакцини колку што и ќе се појавуваат генски мутации во иднината.

Народот е поздрав со што сведочи и зголемената старосна граница на населението на светско ниво, сигурно не очекуваш некој Хајлендер да стане?

Со сета почит но познавањава од медицина ти се сум прочитал, не сум дочитал, сум склопил некоја логика типично за антиваксер, твое право е, терај само ако го фатиш чудово намештаљка според тебе скраја да е, не барај медицинска помош.
 
Член од
7 февруари 2019
Мислења
28
Поени од реакции
10
Постирав на темава веќе, ако ве вратат од доктор значи дека имаат солидна причина зошто ве враќаат. Медицинскиот кадар полека ќе се шифта по приоритети, да било нешто навистина хитно ќе те примеле.
ok, da si znam oti se nalutiv sto ne me primija i ne mi objasnija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom