Коронавирус (COVID-19)

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.929
Поени од реакции
7.878
Единствено нешто што не можам да разберам,како овој делумен карантин секаде по светот што може да трае бесконечно многу,би бил помалку штетен од пример целосен карантин на едно два месеци колку што би било потребно за да се сопре вирусов.Вака делуе као да се заразуваме ама по малку дур не се се сотреме на секое поле.
види вака, овој делумен карантин воопшто не е помалку штетен, разликата е во тоа што за да има целосен карантин на едно два месеци, треба да игра стапот, народот е научен на многу меко,разгален е, а властиве уште се колебаат, пробуваат да играат на карта на свест а свест нема, никој ништо не почитува, овој делумен карантин нема да даде резултат, од друга страна ни системот не е спремен за воведување на целосен карантин, системот не функционира ( не зборвам за мк, општо во цел свет), општ хаос е, ова ти го кажувам од прва рака зш работам на такво место и работиоте ги гледам од близина не од вести.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.994
Поени од реакции
14.806
За да си представите како Турциja стартира целиот процес после 2 недели от првиот откриен случаj

ако ги тргниме настрана апсолутните бројки, кривата на Италија и не делува така лошо
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.295
Поени од реакции
13.156
абе што да кажам, цело време се мислам дали да искоментирам или не, да не навредам некој, сум сретнал секакви и гадни и ок битолчани, реално малку делувате чудно али тоа не би го коментирал,, не ми е целта на постов, ама во целава ситуација најсмешно ми е кога битолчани зборуваат против повратници од дијаспора/печалбари (нека се наречат било како, не ни битно), кога од 3ца, 5мина се дијаспорци, уште не родени, имале потреба немале размислуваат за надвор, како да се иселат, и како што спомна некој порано, сите им се криви што пропаѓала битола само тие не се, да не треба јас да се мислам за битола.
у право си другар. Најболна тема ми е тоа! Не е муабетов за тука но нејсе ќе напишам,ваљда нема да јадам казнени ќе ми попуштат ради вирусов.
Скопјанец сум,ама гадови има секаде,и преовладуваат мрзачите на дијаспора.
Коа ќе ми кажат врати се у Македонија па биди патриот.
Абе копиљаци едни,идете бидете Македонци јас кај што сум бил Македонец па ќе ве прашам. Од убаво сигурно не сум отишол.
18 години,по седум мориња и континенти и пример за Македонска култура и преданост. Ќе ми бранат дома да се вратам,некој копиљаци. Сите знаат дека сум болен,нека рече некој нешто,или на моите,ќе ги решам.
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.230
Поени од реакции
35.850
снимката од ходникот во Њујорк е стварно хорор

ова е од Шпанија, Мадрид. Шпанци доле во коментари го потврдуваат тоа.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.651
Поени од реакции
28.007

STEALTH

God is a DJ
Член од
25 ноември 2011
Мислења
10.636
Поени од реакции
14.436
Нека стаат лајкче сите што помислија дека била 19 години.
Со 19-ка е почната втората реченица, па во читањето набрзинка... :D
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
И принцези почнаа да умираат,али на 86 години
Zalna vest,so golemi bukvi.... otvaras citas,(na nas portal)poznatata iT.N. ............. i tamu nekade na kraj posle dve strani so sitni bukvi pisuva na 92 g.(i ja bi)
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.651
Поени од реакции
28.007
Даваат моментално на Канал 5 документарец за почетокот на вирусот во Кина и карантинот таму.После не знам колку убедување едвај дозволиле со GoPro камера некој да влезе ама после стоела 24 часа на дезинфекција,а медицинскиот персонал не смеел ни да јаде,ни тоалет да користи 6 часа во една смена,носеле пелени за возрасни
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.472
голем дел од тие кои умреа и беа заведени дека се умрени од корона има шанса дека ќе беа умрени за неколку месеци и без корона, едноставно природна селекција.
Oва е демантирано како аргумент многу пати до сега.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.404
Поени од реакции
7.351
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.723
Поени од реакции
34.997
Бијонсо, ни сме Швајцарија, ни сме Германија, па и они тие што се со лесна форма ги оставаат дома.
Дај еднаш пробај да си малце пообјективна иако на сите ни е јасно од кај ти доаѓа поривот да “ругаш” се што се презема во моментов.
...тука си грешка, не се „ругам“, ова е чувствителна тема и се работи за здравје и живот, јас само ја кажувам вистината што значи вистинска самоизолација и карантин, а не дека нема ефект ако правилно се изведува што се шири погрешно раочарување од истото, а ти побиј ме со контра аргумент, а не вака со етикетирање!
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Еве што викаат од WHO во врска со ширењето на вирусот аерогено, објавено е вчера. Да не претеруваат малку со информацииве дека се шири преку воздух? Се создава огромна паника вака, не е ова Морбили.

https://www.who.int/news-room/commentaries/detail/modes-of-transmission-of-virus-causing-covid-19-implications-for-ipc-precaution-recommendations
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.461
Поени од реакции
9.390
+1
@Хоуп ти што мислиш?
Тоа +1 од што искуство ти е?

Иначе луѓе ко луѓе, секаде има секакви, не можам да кажам оние од овој град вакви се, оние од оној град такви се. Не може исти да се. Тој што кажува општо за цела раја во еден град браво што имал време да ги запознае и нерви да ги изнализира сите. Јас би рекла дека сум имала негативни искуства со повеќе охриѓани, ама не би рекла дека полошо и поодвратно од охриѓани нема, пошто појма немам другите какви се.

Ете ти короната не бира битолчани или охриѓани или скопјани, гледаш со сите се дружи.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.723
Поени од реакции
34.997
правиш муабет као за ебола да се работи.
... а што е според тебе ебола а што коронавирус Ковид19 споредбено?
вирусот на ебола не се пренесува преку воздух за разлика од коронавирусот,така да ширењето на заразата е многу побрза со коронавирус КОВИД19, отколку со вирусот на ебола!
од двата вируса се умира? ДА!
за ебола имало пандемија? НЕ!
за коронавирус КОВИД 19 е прогласена пандемија? ДА!
се оздравува и од вирусот ебола и од коронавирус? ДА!
треба да се има страв? ДА!
треба да се создаде паника? НЕ!
треба да се почитуваат сите протоколи дадени од СЗО? ДА! (y)
носеле пелени за возрасни
...таман работа пелени да носат, поставени им се катетри за мокрење, поради неможност на соблекување на тие скафандри одела кои се дезинфецирани!
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom