Коронавирус (COVID-19)

Член од
10 август 2011
Мислења
1.930
Поени од реакции
7.811
Теоретски ваљда може тоа, ако типката е пациент нула и заразува неколку луѓе кои заразуваат неколку понатаму и така за извесно време се заразуваат 1000, во реалност не знам, мора синџирот да се прекинал некаде, само цифриве се ептен складни, 1000 ваму 15000 таму, да беше реално ќе беше 187 или 11633, новинарите си имаат свој начин да запакуваат инфо за да изгледа као нешто важно.
Веројатно во реалноста тоа се случувало. Почнала синџир на заразување од таа црквата и така настанал тој кластер во Даегу. Ако не сум грешка, скоро сите од 9.500-те заболени во Ј.Кореја се од Даегу.
Овде имаш гуру што проповедало во 15 села, тие 15 села имаат околу 15.000 жители, реакцијата на курир е: GURU ZARAZIO 15.000 LJUDI !? :LOL:
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.217
Поени од реакции
16.173

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Еден од луѓето вратени од Малта кои се во Епинал има пишано на ФБ дека седеле 2 недели и во Малта во карантин и сега уште 2 тука. Не дека се буни, туку да им појасни на безмозочниве што баш сега им текна да се бунтуваат за општо добро дека ништо чудо и ниеден позитивен да нема меѓу нив.
 

chef_cook

._perlous
Член од
25 октомври 2011
Мислења
4.296
Поени од реакции
13.174

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
луѓе ко луѓе секаде исти,со исти проблеми,со исти потреби.Мора да се живее
Во еден момент гладот и потребата от одене на работа ке надделее над стравот и забраните за шетане.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.022
Поени од реакции
14.870
Ова се вести за креирање паника, новинарски срам по којзнае кој пат, еден лик заразил 15К народ, мора да бил како оној Флеш, само болен Флеш :)
добро сега....не буквално да се сваќа дека сигруно ги заразил. ова е сензационалистичка најава дека гурото држел проповеди пред толку луѓе...а дли некого или колку заразил-друго прашање е тоа

секогаш насловот малку е помомбастичен од суштината на информацијата
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.301
Поени од реакции
16.889
Инаку луѓето кои ги постираа сабајлето пред епинал, наводно се береле во знак на револт за локацијата на карантинот,се надевам дека е фејк ова а ако не е тогаш и корона ни е малце. :popce:
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.589
Поени од реакции
79.821
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.022
Поени од реакции
14.870

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
5.009
Поени од реакции
8.179
Инаку луѓето кои ги постираа сабајлето пред епинал, наводно се береле во знак на револт за локацијата на карантинот,се надевам дека е фејк ова а ако не е тогаш и корона ни е малце. :popce:
абе што да кажам, цело време се мислам дали да искоментирам или не, да не навредам некој, сум сретнал секакви и гадни и ок битолчани, реално малку делувате чудно али тоа не би го коментирал,, не ми е целта на постов, ама во целава ситуација најсмешно ми е кога битолчани зборуваат против повратници од дијаспора/печалбари (нека се наречат било како, не ни битно), кога од 3ца, 5мина се дијаспорци, уште не родени, имале потреба немале размислуваат за надвор, како да се иселат, и како што спомна некој порано, сите им се криви што пропаѓала битола само тие не се, да не треба јас да се мислам за битола.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
... која самоизолација? во еден стан сите домашни, а членот од семејството позитивен на коронавирус во друга соба? со исти прибор, атмосфера, тоалет? а другите членови го хранат излегуваат надвор, на работа? членот е сам изолиран во соба и не излегол надвор две недели, а другитен членови таму ваму низ станот, куќа и тоа значи самоизолација на тој член? :facepalm:
...кој карантин со влез и излез на персонал без целосна заштита против вирусна контаминација за да ги хранат тие во карантин и со полицајци и обезбедување со хирушки маски на лице тоа е заштита? :facepalm:
... со отворени прозори, апчихааааа низ прозор тоа е карантин? :facepalm:
а бе ние не знаеме што значи карантин, затоа го осудуваме истото дека нема ефект, има има ефект тие што знаат и го спроведуваат протоколот за карантин и самоизолација, нашето е само инпровизација на психолошка база и добивање на време кога сите ќе бидеме заразени...на жалост!
правиш муабет као за ебола да се работи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.715
Поени од реакции
12.137
Инаку луѓето кои ги постираа сабајлето пред епинал, наводно се береле во знак на револт за локацијата на карантинот,се надевам дека е фејк ова а ако не е тогаш и корона ни е малце. :popce:
Сликата е како што гледам од редица од Стопанска Банка

Еве редица на видеово снимено од друг агол, на 0:20. На 0:30 е баш таа редица со тие луѓе од сликата. Што значи сликата се злоупотребува за наводно собирање граѓани, роднини штоидае.
Како што пишува, наводно проблемот е зошто прозорците гледале на пешачката зона. Иако вели, луѓето главно се од Битола.
За среќа, двајцата соговорници беа доволно разумни.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.301
Поени од реакции
16.889
Сликата е како што гледам од редица од Стопанска Банка

Еве редица на видеово снимено од друг агол, на 0:20. На 0:30 е баш таа редица со тие луѓе од сликата. Што значи сликата се злоупотребува за наводно собирање граѓани, роднини штоидае.
Како што пишува, наводно проблемот е зошто прозорците гледале на пешачката зона. Иако вели, луѓето главно се од Битола.
За среќа, двајцата соговорници беа доволно разумни.
Знам дека е од редица на луѓе пред банка ама начекав на фејс на еден статус дека кај 8:30 се организирале да се берат, ако стварно имаат таков циркус напраено тогаш ...
Автоматски споено мислење:

абе што да кажам, цело време се мислам дали да искоментирам или не, да не навредам некој, сум сретнал секакви и гадни и ок битолчани, реално малку делувате чудно али тоа не би го коментирал,, не ми е целта на постов, ама во целава ситуација најсмешно ми е кога битолчани зборуваат против повратници од дијаспора/печалбари (нека се наречат било како, не ни битно), кога од 3ца, 5мина се дијаспорци, уште не родени, имале потреба немале размислуваат за надвор, како да се иселат, и како што спомна некој порано, сите им се криви што пропаѓала битола само тие не се, да не треба јас да се мислам за битола.
Шо да ги навредиш навредени од роџење се тие,и после некој ќе ми речи не си го сакаш својот народ кога ќе искоментирам нешто против некого.
Иако сум од Битола иритантни ми се луѓето тука, не сите нормално.
Од кабадајлоци не можиме гла да крениме, од кафето пред носот подалеку не знаат, градот на конзулите полека полека станува градот на клошарите,нека се лути кој сака ми е гајле.
 
Последно уредено:

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.660
Поени од реакции
28.055
Единствено нешто што не можам да разберам,како овој делумен карантин секаде по светот што може да трае бесконечно многу,би бил помалку штетен од пример целосен карантин на едно два месеци колку што би било потребно за да се сопре вирусов.Вака делуе као да се заразуваме ама по малку дур не се се сотреме на секое поле.
Автоматски споено мислење:

Му доаѓа како пироманот истовремено да е и пожарникарот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom