Коронавирус (COVID-19)

Член од
14 април 2012
Мислења
31.876
Поени од реакции
63.673
Едни од најверодостојни кумановци на форумов @HoT _iCe @vidooq и оној кој делува најнесериозно а валјда има најточна иМформација @парва :D
Нека каже некој кој има најточна информација, не можам да тврдам со сигурност, ама тоа е приказната. Татко му на времето беше таксист, се надевам дека не работи уште како таксист, јер ако да...

Вистина од Италија се пријавиле и луѓе што се на работа таму и сега користат ситуација да си дојдат со тие летовите што ги пушта владата?
Ај малце логично размислување. Ти би се возел во авион во кој потенцијално има заболени, со 14 дена во карантин, за да заштедиш 35Е?
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.540
Поени од реакции
17.221
... како би рекол @Almeida дали ќе го пренесат во моторот вирусчето? :facepalm: не тераат на самоизолација, а ваму носат со непознат статус од сите страни, затворени аеродроми за кого? :toe:
Ај вака по твое шо да му прат на луѓе кои се нашле во туѓа земја и останале без работа, некоја идеа имаш.
Да ги остават таму ?
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
7.561
Поени од реакции
17.594
Mozea vo Molika da gi smestat ili nekade nadvor od gradot,sigurno nema da bidi ni nekoja golema brojka.No i za tie sto ke bidat vo karantin ke bese podobro
Молика, мислиш хотелот на Копанки? :pos: :pos: :pos:
Дај ако не во тој домот што изгоре нека ги сместат.
 

Rigil

Tu te reconnaîtras
Член од
14 јуни 2015
Мислења
6.529
Поени од реакции
7.636


Систина со нивните помалку сензитивни тестови ќе направат лом!!!!
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.461
Поени од реакции
36.028
Ај вака по твое шо да му прат на луѓе кои се нашле во туѓа земја и останале без работа, некоја идеа имаш.
Да ги остават таму ?
..ај вака, што подразбираш под „самоизолација во домашни услови“, за истите тие што до сега дошле ? што сум јас крива да се инфицирам што заминале на печалба, а јас останав тука, да се врати и да ме зарази т.е. што се криви и овие тука што останале без работа да се заразат од овие што доаѓаат со разлика на плата што земале таму и овие ваму, а и тие и овие се без работа?
 
M

Macedon1um

Гостин
Молика, мислиш хотелот на Копанки? :pos: :pos: :pos:
Дај ако не во тој домот што изгоре нека ги сместат.
Убаво си пишал човекот во хотелот Молика што работи
А во тоа детското одмаралиште Пелистер има огромен капацитет, ама со оглед дека долго време не работи сто посто изнакрадено е се и нема никакви услови сега
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.873
Државен хотел треба да се пријави како кандидат за карантин за време на пандемија кога е целосно празен?
Не знам тоа затоа побарав ако има листа на хотели.
Може и таму ќе сместат, ама кога веќе решиле да си одат дома и да не седат таму каде што се, подобро вака по хотели и со 24/7 надзор од полиција.

Во центар бил хотелот, вие не се плашите од оние што од претходно се во домашен карантин околу вас и може било кога да прекршат мерки, туку овие во хотелот.

Нема да им отворат кафичи за да седат на кафе на Широк Сокак.








Sent from my Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.461
Поени од реакции
36.028
... и еден совет, никако немојте да идете по болници, клиники, матични лекари било каде се дава било каква здравствена услуга консултирајте се по телефон, во моментот најопасна зона на инфицирање со коронавирусот се токму овие места, не се знае кој што носи, следната недела на жалост ќе биде во име на заразен медицински персонал, ако тоа не го скријат од јавноста! :(
 
Член од
30 декември 2014
Мислења
353
Поени од реакции
442
Има ли некој од Куманово да ја потврди причава за која ми рекоа дека е прилично точна:
Жената што почина од Куманово, иако тврдеа од фамилијата дека немале контакт со заразени, синот бил во контакт со лица вратени од Мадрид и како што ми кажаа го скрил ова. Дополнително, после првиот негативен тест, се собрале фамилијарно и славеле...
Куманово, where incredible happens...
Можно е. Јас пак слушнав имале гост од Португалија.

Инаку сега и еден матичен доктор од Куманово бил позитивен и се сомневал дека му бил пренесен од сопругот на починатата. Наводно живеел во нивна близина.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
12.838
Поени од реакции
14.202
Дали не можете или не сакате да ја погледнете целата ситуација од друг агол ??
Италија има 60мил. популација.
Стапка на смртност секоја година над 10% на 1000 жители, претворено во годишно ниво е 600.000, на месечно ниво 50.000, на дневно 1660.
Грипот и жртвите од него се сметаат како пораз, срам за секој здравствен систем во било која држава, затоа бројките секогаш се кријат и се заведуваат како такви кога веќе морат, односно кога ги има сите можни показатели од почеток до крај. Никогаш нема случај пример со пациент со бубрежна инсуфициенција кој е на дијализа и му откажуваат бубрезите и почине, после тоа значи постмортално, да му се земат брисови за да се префрли кривицата на грипот како што сега се прави со короната.
Короната прави пустош во неколку места во Италија, а не низ цела држава. Овие бројки на заразени и починати се во најголем дел од неколку градови и села на северот. Италија има 60 милиони жители да, ама тука треба да гледаш статистика за 10-15 милиони луѓе.

Не ми ни текнува каде прочитав сабајле, ваљда низ некоја од темине на Редит-- во едно од тие селцата погодени од Корона на северот во Италија, годишно имаат 40-50 смртни случаи, а досега за овие 3 месеци имаат скоро 200. Па сега ти како сакаш тумачија оваа информација.

Едит:
Не можев да најдам баш за тоа село пошто го заборавив името па еве за друго.
The village of Vertova - with its ancient stone houses northeast of Milan - has 4,600 inhabitants and usually sees around 60 deaths the entire year. But the coronavirus epidemic has claimed the lives of 36 villagers in just 23 days.
 
Член од
20 септември 2017
Мислења
920
Поени од реакции
1.347
Aко си бил еднаш у Италија, би сфатил колку е небулозно ова што го велиш.
Ја уште пред да дојде срањево у Европа и реков на жена ми дека ако дојде у Италија, ќе напраи пуздер. Најнесакан told-you-so-момент ми беше тоа, али и најочекуван. Од коа бев 2009-та у Италија (имам пишувано на форумов за тие искуства), сфатив све:
- и тоа како имаат економска криза, и тоа како испаднаа натприродно неспособни у Втора Светска, и тоа како нивните коли имаат енормно лажни официјални параметри, а и све друго за нив.
Од секогаш..
https://www.researchgate.net/figure/Benito-Mussolini-performs-agriculture-for-the-cameras-Source-Caprotti-and-Kaika-2008_fig1_330489737
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.540
Поени од реакции
17.221
..ај вака, што подразбираш под „самоизолација во домашни услови“, за истите тие што до сега дошле ? што сум јас крива да се инфицирам што заминале на печалба, а јас останав тука, да се врати и да ме зарази т.е. што се криви и овие тука што останале без работа да се заразат од овие што доаѓаат со разлика на плата што земале таму и овие ваму, а и тие и овие се без работа?
Тоа е веќе друго, самоизолацијата требаше да биди построга, да бидат под полициски надзор.
Овие сега шо се враќаат ги ставаат во државен карантин.
Ама не можиш на свои граѓани да им забраниш да се вратат во својата земја, ни една држава тоа не смее, закон е тоа.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom