Коронавирус (COVID-19)

Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Чекај утре кога ќе им биде бесплатно на пензионерите, па ќе одат од Ѓорче до Битпазар, пошо компирите се 3 денари поевтини.
Уште на почеток ги укинаа бесплатните за ученици и пензионери
 

argenthessis

Highflyer
Член од
9 јуни 2011
Мислења
1.589
Поени од реакции
2.092
дај не се резили живти мајка

види ги светскиве првенства во програмирање и средношколските олимпијади по информатика и види кој доминира последни 20 години

https://en.wikipedia.org/wiki/International_Collegiate_Programming_Contest

да не набројувам фаци ко Ден Абрамов(Реакт), Дмитриј Стогов(php), Сергеј Сусоев(nginx) едни од најзвучните имиња во ит индустријата

Овие фаци стварно ќе им се најдат во еков на пандемијава. Може лек за коронова имаат испрограмирано само не е јавен уште, зш русите секоаш сакаат да имаат ас во ракаво кој последен ќе го извадат на маса...

Не се они што годе. особено од ко Путин дојде на власт, пред едно 100 години.
 
Последно уредено:

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Дечки читам,некој,ептен се исплашиле.
ОК е,олабавете се,и да се заразите нема да умрете.ОК,99.5% нема. Исто и вашите блиски.
Прифатете ја короната кајо да е нужно зло,кое треба да ви се случи.
Прогласуваат епидемии,и карантини не ради тоа што е ептен смртносна туку рафи тоа што е многу заразна и убер лесно пренослива.
Знаат дека при огромен наплив,ќе крахираат системи,влади.
Освен нели мега државите,ко Британија Шведска и Холандија кој се одлучија за колективен имунитет,затоа што се спремни.
Само лагано.Се ќе биде у ред
nezz dali boldot ti bese ozbilen ili na zaebancija
https://thequarantimes.wordpress.com/2020/03/19/herd-immunity-is-epidemiological-neoliberalism/?fbclid=IwAR1XQhgzfh7XPyQ2sO1l4E5CLkPT-RPw5FA2xMR28ttrqpv44-qY_y2KtrQ

i jas bi sakal da se spremni, ama common sence nekako negira.
ova so go pravat ovie 3 ti e moderen ruski rulet, ko prezivi pricace
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Кога ќе размислиш подобро и така поинтелигентните сфатија дека се седи дома, другите нека го слушаат дебилон и нека си го подадат меѓу нив како топка на серва.
Ми осцилира расположението од овој крај ти што го спомнуваш, до друга крајност, да ги навредувам што се глупи и неодговорни. Не знам каков став да заземам. Замисли помор да настанеше во текот на кампањата - сите партиски пацови ќе се истребеа меѓусебно :D Ама ај си викам, барем се спасивме малку од слушање лажги и глупост некое време.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
nezz dali boldot ti bese ozbilen ili na zaebancija
https://thequarantimes.wordpress.com/2020/03/19/herd-immunity-is-epidemiological-neoliberalism/?fbclid=IwAR1XQhgzfh7XPyQ2sO1l4E5CLkPT-RPw5FA2xMR28ttrqpv44-qY_y2KtrQ

i jas bi sakal da se spremni, ama common sence nekako negira.
ova so go pravat ovie 3 ti e moderen ruski rulet, ko prezivi pricace
Секако ќе биде ко преживи причаче :) Што кога после месец, два падне бројот на заболени и се крене карантинот? Пак ќе расте бројката.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.953
Поени од реакции
14.709
Член од
3 март 2020
Мислења
2.413
Поени од реакции
5.062
Секако ќе биде ко преживи причаче :) Што кога после месец, два падне бројот на заболени и се крене карантинот? Пак ќе расте бројката.
Тоа никој не може сега да го каже, ама Кина прва помина сè па ќе имаме инфо од нив
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.111
Поени од реакции
8.899
Секако ќе биде ко преживи причаче :) Што кога после месец, два падне бројот на заболени и се крене карантинот? Пак ќе расте бројката.
toa e jasno, ne negiram zavisnost na broj na zarazeni od merki so karantin.
muabetot mi e, spored linkot koj go postirav, edno e da se pravis pameten/hrabar da odis kontra cel svet so logika,
a drugo e deka, taa varijanta najmnogu im odgovara na 3te spomenati zemji - vo takvo scenario se so najmali zagubi i odgovornost.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Па не се чудете Даниловски рече дека очекувал 900 до 15 Април. Значи уште 750 тина би можеле да се заразат за 2 недели. Ќе има секој ден по 20-30 нови. Него финтата е што помалце да се мртви, другото ќе помине.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
281
Поени од реакции
442

Во Русија ги изолираат тие што се најризична група со можни тешки последици од коронава со цел да не пропадне целата економија поради целосна изолација и на работното население
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Замислете Америка нема фабрика за респиратори, па им наложи Трамп на Тесла, Форд и Џенерал Моторс да почнеле да произведуваат.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.132
Поени од реакции
16.640
Нели викаа дека во план се да стават во карантини и други градови ако избие жариште, зошто Скопје не го изолираат ??
136 стигна бројката, ќути јас очекував денес да се дуплира бројката од синоќа, ама бројките секојдневно не мора ништо да значат, исто како во Италија, синоќа објавија помал број на заболени, шо не значи дека помалце се, помалку тестови помалку регистрирани случаи.
Не знам таму како е, ама следам доста Шпански новини, и од сите интервјуа и коментари а и имам пријатели во Мадрид сите викаат дека немаат тестови и се тестираат само оние со најтешки симптоми.
Тие каков стап ќе јадат не се свесни, мртва трка водат со Италија по број на заразени и жртви.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.718
Поени од реакции
9.546
Нели викаа дека во план се да стават во карантини и други градови ако избие жариште, зошто Скопје не го изолираат ??
136 стигна бројката, ќути јас очекував денес да се дуплира бројката од синоќа, ама бројките секојдневно не мора ништо да значат, исто како во Италија, синоќа објавија помал број на заболени, шо не значи дека помалце се, помалку тестови помалку регистрирани случаи.
Не знам таму како е, ама следам доста Шпански новини, и од сите интервјуа и коментари а и имам пријатели во Мадрид сите викаат дека немаат тестови и се тестираат само оние со најтешки симптоми.
Тие каков стап ќе јадат не се свесни, мртва трка водат со Италија по број на заразени и жртви.
Tesko e da se napravi izolacija na Skopje, nevozmozno e.:(
 

Kajgana Shop

На врв Bottom