Коронавирус (COVID-19)

Член од
28 март 2006
Мислења
17.718
Поени од реакции
12.145
Никој не знае точно колку се заразени, вирусот е опасен затоа што се шири брзо, ама смртноста не можи да се знае затоа што не се тестираат сите
И кај сезонскиот грип има полесна и потешка слика, што пак зависи од организмот. И од тоа дали лицето е вакцинирано. Како Јавно здравје доаѓа до бројот на заболени од грип? Според извештаите од лекарите. Ако напише настинка, никому ништо. Ако напише грип, тогаш се заведува во вк број грипосани. Некои го прележуваат и дома. Што значи и оваа бројка не е којзнае колку точна, секогаш има повеќе заболени од пријавени. Но баратаме со број на заболени, каде се јасно изразени симптоми.
 

Annik Honoré

In Floyd I trust!
Член од
29 септември 2014
Мислења
538
Поени од реакции
1.484
За каков срам збориш не ми е јасно... Денес, сопругот и свекрвата на кожен лекар која била на симпозиумот, одат лабаво и си плаќаат сметки во банка,а прати се во домашен карантин. Ова се деси пред мои очи, ебате баграта селска. Исто во селата ги бркале "гастрбајтерите" кои бегале по нивите и ридиштата...........Северен Фиром страјкс аген...
Јас велам неандерталците биле мозочно понапредни од нас.

Град ако можи ПП, за овие хомо неандерталензис?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.718
Поени од реакции
12.145
Не се осмелувам да го прашам министерот дали, со оглед на тоа што се издигаа тоалетните хартии, тоалетната (хартија, не вода) може да се пере :unsure:
 

G@rfielD

Модератор
Член од
10 февруари 2007
Мислења
10.730
Поени од реакции
9.716
Некој имаше пишано ајде наредно нека го прашаат што му е име, што му е презиме :pos:

Ако немаш прашање, подобро не прашувај отколку да прашуваш сугестии од секакви дебили што ти пишуваат на ФБ.
Како тргнале, и тоа ќе го прашаат.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.742
Поени од реакции
80.127


@cholismo ако повеќето од овие 79 што излегле денес и покрај препораките на министерот, се по некоја случајност Албанци, дали ќе ми го рачунаш и овој пост како оцрнување на Албанците? Те молам немој, не знаев кога го постирав што се.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.844
Поени од реакции
17.649
И кај сезонскиот грип има полесна и потешка слика, што пак зависи од организмот. И од тоа дали лицето е вакцинирано. Како Јавно здравје доаѓа до бројот на заболени од грип? Според извештаите од лекарите. Ако напише настинка, никому ништо. Ако напише грип, тогаш се заведува во вк број грипосани. Некои го прележуваат и дома. Што значи и оваа бројка не е којзнае колку точна, секогаш има повеќе заболени од пријавени. Но баратаме со број на заболени, каде се јасно изразени симптоми.
Генерално за грип е полесно да ги класифицираат бидејки нема потреба од тестирање. За коронава мора да се тестира, при тоа поради ограничен број на тестови и не ги ни тестираат лесните случаи. Така да се расфрламе со бројки кој секако се поголеми од обичниот грип ама не мора да кревате толкава паника.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.980
Поени од реакции
6.285
Moze nekoj ovde poupaten da objasni sto ke znaci vonredna sostojba?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.742
Поени од реакции
80.127
Шуто Оризари денес, сликите градоначалникот ги објавил.





@cholismo Не ми требаше овој пост, знам - ги оцрнувам муслиманите, но во моја одбрана морам да кажам дека сликите ги објави во јавност муслиман, не сум јас. Јас само ги пренесов тука. Те молам не се возбудувај. Еве за твој атер, да кажеме дека сите овие се христијани. може? :smirce:
Автоматски споено мислење:

Moze nekoj ovde poupaten da objasni sto ke znaci vonredna sostojba?
Веќе кажано, отприлика - ништо конкретно за рајата, сега за сега, туку поголеми овластувања за владата.
 
Член од
14 октомври 2010
Мислења
5.131
Поени од реакции
15.966
Не е извадена од ракав бројката. Заболени во Италија 31к. Починати 2.5к. (100*2.5)/31= 8%
(2500/31000)*100 ми е мене полесната варијанта за процент.
Инаку ако земеме умрени и заразени на светско ниво моментално, ближи скоро 4 проценти. До пред 2-3 недели не беше ни 3, али Италијанциве ја качија бројката за брзо.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.742
Поени од реакции
80.127
(2500/31000)*100 ми е мене полесната варијанта за процент.
Инаку ако земеме умрени и заразени на светско ниво моментално, ближи скоро 4 проценти. До пред 2-3 недели не беше ни 3, али Италијанциве ја качија бројката за брзо.
Ќе треба уште пикови по разни земји да видиме да дојдеме до некоја поточна бројка.
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.035
Поени од реакции
14.923
Не очекувајте дека баграва во улици ќе се вразуми се додека не се појави смртен случај...тогаш малку од малку ќе се смени состојбата
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.742
Поени од реакции
80.127
Не очекувајте дека баграва во улици ќе се вразуми се додека не се појави смртен случај...тогаш малку од малку ќе се смени состојбата
Да, ова ми личи на оние кои не веруваат во Господ све дур не им дојде јајцето под газот.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.505
Поени од реакции
14.691
Еве линк со детали. Проценти од заболените, преживеаните, симптоми и како се одвива вирусот. Всушност, најкритичен ден е 12ти, таман кога помислувале дека се е готово. Ова зборуваат за поризичните групи, не за секој што го има вирусот.
Можеби и затоа во Италија не може уште да се смири бројната на починати, секој ден. Лекувањето трае 20 дена.
Ѕирнете:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom