Коронавирус (COVID-19)

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Хаха очаен си бил... Чиста превара е тоа „квантна медицина“, истражи малку ќе видиш и сам.
Не е.
Мене и на неколку кои ги знам, ни помогна.
Ме упатија тие на кои им помогна и мене ми помогна.

Не викам дека секому ќе помогне за сенешто, али мене и на двајца други ни помогна.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Не е.
Мене и на неколку кои ги знам, ни помогна.
Ме упатија тие на кои им помогна и мене ми помогна.

Не викам дека секому ќе помогне за сенешто, али мене и на двајца други ни помогна.
Кажи нешто повеќе тогаш... Како ве лечеше? Со што, какво методи?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Кажи нешто повеќе тогаш... Како ве лечеше? Со што, какво методи?
Со ласер некаков, третмани од по пола саат, едно десетина дена. Нит осеќаш нешто, нит боли, нит ништо.
Пред едно 7-8 години беше тоа.
Увек коа можам потенцирам дека ми помогнало, ми е гајле дали им праам реклама.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Со ласер некаков, третмани од по пола саат, едно десетина дена. Нит осеќаш нешто, нит боли, нит ништо.
Ако те мрзи подетално да напишеш (што болест се лечела, и како се одредиле резултатите)... Има нешто на нет да се види, макар општо како пример?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Ако те мрзи подетално да напишеш (што болест се лечела, и како се одредиле резултатите)... Има нешто на нет да се види, макар општо како пример?
Тука пишував за тоа:

мене исто така ми беше L5 проблемот
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.847
...како што постои дејство т.е плацебо ефект, така постои и верба ,,плацебо верба,, во тој ,,плацебо ефект,, важно е крајната цел да вроди резултат!
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.196
Поени од реакции
21.347
...како што постои дејство т.е плацебо ефект, така постои и верба ,,плацебо верба,, во тој ,,плацебо ефект,, важно е крајната цел да вроди резултат!
Vo princip ija sum za toa sto pomaga e opravdano. Ama od druga strana ima golemo sarlatanstvo a najgolemo e homeopatijata. Milijardi se pravat so sekjerni kuglicinja a dokazano ne davaat efekt.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
Лани во јануари ми се појави, по цело тело, бев како лепросан. Отидов на дерматолог, кардиолог и ебена квантна медицина.
Терапија со биофлавоноиди и витамини, а од храна само зеленчук, риба и чаеви. Се друго исфрлив, по препорака секако. Збрлавев месец дена ама се исчистив ко солза.
Со лесно нека е и да ти помине што побрзо, ама секако посети доктор.
Јас го прекинав панцефот и ми се повлече, изгледа ми беше алергиска реакција на него.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Јас го прекинав панцефот и ми се повлече, изгледа ми беше алергиска реакција на него.
Претпоставувам дека е паметно да се провериш за алергија на пеницилин. Во случај во иднина да се деси да треба да примиш поголеми дози.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.417
Претпоставувам дека е паметно да се провериш за алергија на пеницилин. Во случај во иднина да се деси да треба да примиш поголеми дози.
Правев пред некоја година, немаше нишо. Ќе направам пак.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818
Генеричкото име на лекот (Панцеф) е ова: https://en.wikipedia.org/wiki/Cefixime
Сephalosporin е, и наводно хемиски е сличен на пеницилин... Читав пред некоја недела кога и мене ми препишаа Панцеф.

Не знам дали може да тестираат за алергија конкретно кон цефалоспорини.


Cross-Reactivity with Cephalosporins
Penicillin and cephalosporins both contain a ß-lactam ring. This structural similarity has led to considerable confusion regarding cross-reactivity of these drugs and the risks for allergic reactions from cephalosporins among penicillin-allergic patients. In most clinical settings, patients with reported penicillin allergy are precluded from treatment with such cephalosporin antibiotics as ceftriaxone. Third-generation cephalosporins (e.g., ceftriaxone and cefixime) have lower cross-reactivity with IgE-mediated penicillin-allergic patients (<1%) compared with first- and second-generation cephalosporins (range: 1%–8%).
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.640
Поени од реакции
34.847
Правев пред некоја година, немаше нишо. Ќе направам пак.
...штом е спомнато како неакано дејство, хиперсензитивни реакции на кожата, тоа значи дека скоро кај сите се случуваат такви промени некогаш поизразени некогаш без реакција, зависи во каква состојба е и самото тело кога се пие антибиотикот, тоа не значи дека си алергична на cefixime и дека втор пат ако го пиеш повторно ќе имаш таков осип по кожата!
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.347
Поени од реакции
29.818

This is the longest observation (March 2020-September 2021) for the presence of antibodies against SARS-CoV-2 in recovered individuals along with the impact of 2 dose-BNT162b2 vaccination on the titers. Fixed-effect regression models were used for statistical analysis which could be also used to predict future titer trends. At 18 months, 97% participants tested positive for anti-NCP hinting towards the persistence of infection-induced immunity even for the vaccinated individuals. Our study findings demonstrate that while double dose vaccination boosted the IgG titers in recovered individuals 161 times, this “boost” was relatively short-lived. The unvaccinated recovered individuals, in contrast, continued to show a steady decline but detectable antibody levels.

 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Da se prijavam za lecenje, moze?
Може како не.
Во секое време имаш институции кои ќе ти помогнат во лечењето. Зависи која институција ти е потребна :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom