Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Добро а што е цела работа?

Што се случува?
Треба да сватиш дека луѓево што ги прават вакциниве се егоистични нердови. Никад нема да признаат дека згрешиле. Ова беше експеримент, ние доброволци и тоа е. Бар не бевме у тие среќниците со АЗ што скинаа конци, пред да ја забранат.

Дали си чул ти за блага форма на полио, блага форма smalpox, тбц, тетанус било што. Се знае што е цел на вакцина. Тоа што чиста среќна околност испадна да штитат од тежок случај, не значи ништо. Зашто пак ќе се заразуваат луѓе, голем дел ќе умираат и никад нема да сме раат.

А зашто е тоа така.. Очигледно за овој тип на вирус имунитетот е краткотраен. И за вакцини, и за прележани. За пола година пак моеш да го фатиш и да го шириш. Значи постариве треба да ги вакцинираат постојано, да ги бустаат ама џабе ги бустаат, бидејки ниедна вакцина не е со 100% заштита. Затоа не вакцинираат сите како мали, за да се покриваме еден со друг (имунитет за стадо). Ама па тука имунитетот ти опаѓа за неколку месеци, а цело стадо не можеш да го вакцинираш на секој 3 месеци. Не можеш ни еднаш, а не па на 3 месеци. Значи не можеме ништо да направиме. Вирусот ќе си ги истреби неподобните за него, а ние ќе се навикнеме.

Или сите влади у свет ќе ни влезат со кинески методи и ќе ни ебат мајката, за да го стават вирусот под контрола.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Треба да сватиш дека луѓево што ги прават вакциниве се егоистични нердови. Никад нема да признаат дека згрешиле. Ова беше експеримент, ние доброволци и тоа е. Бар не бевме у тие среќниците со АЗ што скинаа конци, пред да ја забранат.

Дали си чул ти за блага форма на полио, блага форма smalpox, тбц, тетанус било што. Се знае што е цел на вакцина. Тоа што чиста среќна околност испадна да штитат од тежок случај, не значи ништо. Зашто пак ќе се заразуваат луѓе, голем дел ќе умираат и никад нема да сме раат.

А зашто е тоа така.. Очигледно за овој тип на вирус имунитетот е краткотраен. И за вакцини, и за прележани. За пола година пак моеш да го фатиш и да го шириш. Значи постариве треба да ги вакцинираат постојано, да ги бустаат ама џабе ги бустаат, бидејки ниедна вакцина не е со 100% заштита. Затоа не вакцинираат сите како мали, за да се покриваме еден со друг (имунитет за стадо). Ама па тука имунитетот ти опаѓа за неколку месеци, а цело стадо не можеш да го вакцинираш на секој 3 месеци. Не можеш ни еднаш, а не па на 3 месеци. Значи не можеме ништо да направиме. Вирусот ќе си ги истреби неподобните за него, а ние ќе се навикнеме.

Или сите влади у свет ќе ни влезат со кинески методи и ќе ни ебат мајката, за да го стават вирусот под контрола.
Јасно ми е како функционира вирусот, ама пак нема логика ако некој згрешил да продолжи со грешката.

Тие што ги спомна, никогаш нема да успеат без тие што ги таргетираат, како ќе функционира светот?

Од што тие ќе живеат?

Нема логика што сега се дешава ама не сум љубител на теории на заговор.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Јасно ми е како функционира вирусот, ама пак нема логика ако некој згрешил да продолжи со грешката.

Тие што ги спомна, никогаш нема да успеат без тие што ги таргетираат, како ќе функционира светот?

Од што тие ќе живеат?

Нема логика што сега се дешава ама не сум љубител на теории на заговор.
Pa nema da prodolzat. Use edna doza mislam i kje krenat race. Kje se ispozarazime site do togas i toa e, koj prezivee prica ce.
E sea sigurno posle tolku cekanje nema da recat, decki vakcinive ne bea toa toa. Kje recat odlicni bea vakcinive, tokmu toa go baravme. Nekoj od vas kje umrete ali jbg, bar sansite bile na vasa strana.

Inaku ja mislam deka virusot e prirodna rabota, ne me mesaj so conspiracy :D
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.649
Поени од реакции
27.983
Има ли некоја евиденција кај нас колку вакцинирани со "реномираните" вакцини починале од Ковид? Претпоставувам вакцинираните со кинеското говно уопште не треба да се бројат као вакцинирани.Или ако има евиденција за некоја друга Европска држава
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Не е проблем тоа дека штитат само од тешка болест, туку што те прават будала при здрав разум. Дека така требало, тоа било целта на вакцината и тн. Беа најавени како крај на пандемијата, заштита од лонг ковид, мутации и тн.
И видоа дека само од тешка форма штитат, и сеа тоа било целта на вакцината. Мај ес.
Вакциниве за сезонски грип што се години уназад, 100% штитат од грип?
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Што мислевте вие,костимосаните психопати од Фајзер ви мислат добро па направија вакцини за да ве спасат?
Колку наивен може да биде понекогаш човек.
Па они успеаа дури и политичарите да ги изманипулираат,а камоли обичната раја.

Сега дури се освестуваат народот дека се било една обична евтина манипулација.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.308
Поени од реакции
7.294
Што мислевте вие,костимосаните психопати од Фајзер ви мислат добро па направија вакцини за да ве спасат?
Колку наивен може да биде понекогаш човек.
Па они успеаа дури и политичарите да ги изманипулираат,а камоли обичната раја.

Сега дури се освестуваат народот дека се било една обична евтина манипулација.
Абе вакцинирај се со кинеска. Тие се први свет според Срџан Џокович. Тие ти мислат подобро од костумисаните. :icon_mrgr:
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Нереално ми е дека антиваксериве се само против Фајзер и туктам Модерна. Више ни Астра не им смета. А кинесот и русот ништо, не ги пипаат.
 
Член од
21 мај 2021
Мислења
710
Поени од реакции
1.522
Кој рече бе дека другиве вакцини чинат?Фајзер ги спомнав дека се најдоминантни во ситуацијава.
Муабетот беше целокупно за фармацевстката индустрија.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Кој рече бе дека другиве вакцини чинат?Фајзер ги спомнав дека се најдоминантни во ситуацијава.
Муабетот беше целокупно за фармацевстката индустрија.
Како бе најдоминантни кога у Кина само 3 миљарди дози се дадени од кинеските? Ајде пиши нешто и за спутник лошо и за кинезот ама онака опсежно подуј ни ги јајцата ко што го тупите курот за фајзер овде.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Вакциниве за сезонски грип што се години уназад, 100% штитат од грип?
Ne si razbral neso. Grip ne e eden virus. Vakcinite za grip si stitat sosema dobro za varijantite so se predvideni vo vakcinata. Samo sto ima eden kup varijatni, i ne se opfateni site. Ja modificiraat spored virusite si se aktuelni vo momentot.

Tuka ne se problem varijantite, tuku efektivnista opagja. I da ne mutirase virusot, istiot problem kje bese. Istata vakcina e za site soevi, neli gleas ne ja modificiraat.

I use pred pola godina vi pisuvavme tuka deka rabotava ne izglea dobro od brojkite vo Izrael, Singapur i tn.
Megjutoa znaes, i decata nejkat da veruvaat deka dedo mraz ne postoi.
Автоматски споено мислење:

Има ли некоја евиденција кај нас колку вакцинирани со "реномираните" вакцини починале од Ковид? Претпоставувам вакцинираните со кинеското говно уопште не треба да се бројат као вакцинирани.Или ако има евиденција за некоја друга Европска држава
Pa objavuvaat sekoja nedela, 20, 30 posto od pocinatite se vakcinirani.
 
Последно уредено:

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Не разбирам што е различно? Респираторен вирус прелесно мутира и со тоа потешко е да напраиш стандард валцина ко за полио и другите што ги спореди.
 
Член од
28 октомври 2021
Мислења
1.091
Поени од реакции
2.145
Ne si razbral neso. Grip ne e eden virus. Vakcinite za grip si stitat sosema dobro za varijantite so se predvideni vo vakcinata. Samo sto ima eden kup varijatni, i ne se opfateni site. Ja modificiraat spored virusite si se aktuelni vo momentot.

Tuka ne se problem varijantite, tuku efektivnista opagja. I da ne mutirase virusot, istiot problem kje bese. Istata vakcina e za site soevi, neli gleas ne ja modificiraat.

I use pred pola godina vi pisuvavme tuka deka rabotava ne izglea dobro od brojkite vo Izrael, Singapur i tn.
Megjutoa znaes, i decata nejkat da veruvaat deka dedo mraz ne postoi.
Автоматски споено мислење:


Pa objavuvaat sekoja nedela, 20, 30 posto od pocinatite se vakcinirani.
Па ако 90% од заразените се вакцинирани а 30% починати а 10% заразени се не вакцинирани а 70% починати тоа е лошо?
Или?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Не разбирам што е различно? Респираторен вирус прелесно мутира и со тоа потешко е да напраиш стандард валцина ко за полио и другите што ги спореди.
Zasto i pokraj 5 mutacii, istata vakcina se koristi. Neli ti objasnuvav ednas, pak li treba. Zaso ne ja modificiraat? Imase studii vo Izrael deka za istiot soj opagja efikasnosta. Ne e problem mutacijata.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Zasto i pokraj 5 mutacii, istata vakcina se koristi. Neli ti objasnuvav ednas, pak li treba. Zaso ne ja modificiraat? Imase studii vo Izrael deka za istiot soj opagja efikasnosta. Ne e problem mutacijata.
А грипот не мутира во една сезона? Па пак тераат со претходно направени вакцини. Истото е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom