Коронавирус (COVID-19) - Општа дискусија

Член од
12 септември 2008
Мислења
746
Поени од реакции
533
Вака-така ќе се дојде до 100% вакцинирани (хипотетички да речеме), кога и во тој случај ќе излезе Филипче со истата приказна - седете дома, здравствениот "систем" е преоптоварен, ќе ви дојде ли тогаш преку глава од секојдневното сервирање гомна од тв приемникот?
Дека со прст не мрднале за надминување на проблемот "оптоварување на здравствен систем" ?

Ќе ви даде ли некој отчет дека со оглед поради руинираната состојба во која се наоѓал системот се направени значителни инвестиции во истиот систем. Се заинтересирал ли некој да стимулира доктори со било какви мерки ? Се заинтересирал ли некој да инвестира во масовно зголемување на здравствената инфраструктура, модернизирање на истиот тој систем ?

Заборавате ли на тоа како беше по јавни болници пред короната ? или к. ги боли сите од вчера за денес да гледаме само...

Секој ебан политичар што дошол на функција заработил милиони, делче да заминело само во подобрување на здравство, ќе имало барем мал процент попозитивен исход за илјадници граѓани.

Ама така иде нели, каков народ, такви политичари, сепак, од народот е произлезена таа сорта политичари.
Работава дојде вака, коронава дојде, ни мавна по 2-3 бокса, сите се жалиме за модринките на лице,а забораваме дека ќе умреме од рак, пошто од тоа полесно можеш да се одтарасиш отколку од оваа сорта политичари.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Вака-така ќе се дојде до 100% вакцинирани (хипотетички да речеме), кога и во тој случај ќе излезе Филипче со истата приказна - седете дома, здравствениот "систем" е преоптоварен, ќе ви дојде ли тогаш преку глава од секојдневното сервирање гомна од тв приемникот?
За ова веќе го спремаат народот, посебно ова правовернициве про ваксери за да знаат што да одговараат по социјални мрежи.

Значи пораката е дека сите ќе се заразиме и така ќе стасаме сите до имунитет, ама вакцините ќе ви помогнат да преживеете. Можеби ќе треба уште некоја доза од вакцината уште неколку пати, ама толку ќе биде. Ќе му снема на вирусот ТРИКОВИ.

Оти имунитетот во бројки бил, колку многу антитела имаш.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
...тоа се исклучителни случаеви ( деца) што имаат проблем со имунолошкиот одговор при аплицирана вакцина и не е точно дека секое второ ДЕТЕ ги фаќа,

... за антиковид вакцини не зборуваме за детска популација, овде зборуваме за здрави ВОЗРАСНИ индивидуи со топ имун систем при ,,вакцинирање,, со антиковид вакцини пак се инфицираат, пренесуваат, односно не се знае ниту дали има нема антитела, долгорочни несакани реакции,
....односно тука зборуваме за мутирачки вирус за болеста К19 нема простор за споредба со ,,фиксни,, морбили, па уште ако додадам да антиковид вакцини произведени во март 2020 се аплицира денес август 2021 со сосема други соеви присутни за разлика од тогаш, еве ќе те прашам зашто секоја сезона има НОВА вакцина против сезонски грип кои се разликува според избраните соеви на вурус при самата изработка? што не се прима вакцина против сезонски грип произведена за сезона 2019 и во сезона 2020, 2021 ?
Пола ти го пишав оти паметам дека пола клас го немаше на школо ради сипаници.

Не значи дека ако си возрасен имаш ок имунитет.

Вирусот мутира постојано и си на сред пандемија, не постои опција да ти произведуваат нова вакцина за секоја мутација, еве се буните и на овие што се пред година дена и има вакцинирано милиони, а не пак ако ви даваат секои 2 месеци нова.
Дај ова експертите соберете се и произведеме една наша вакцина, ажурирана за последен сој и да го спасиме светов, сетики сите сте експерти и разбирате што е штетно.
И парацетамолот е штетен па го пиете, и ибупрофенот е штетен па го пиете, хелексот е апла дрога па го пие огромен процент, цигарите го прават пуздер телото па ги пушите (гарантирам еден куп од овие што скокаат против вакцините, цицаат цигари со години), алкохолот прави бучкуруш во телото па на секоја пригода се штима...
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Пола ти го пишав оти паметам дека пола клас го немаше на школо ради сипаници.

Не значи дека ако си возрасен имаш ок имунитет.

Вирусот мутира постојано и си на сред пандемија, не постои опција да ти произведуваат нова вакцина за секоја мутација, еве се буните и на овие што се пред година дена и има вакцинирано милиони, а не пак ако ви даваат секои 2 месеци нова.
Дај ова експертите соберете се и произведеме една наша вакцина, ажурирана за последен сој и да го спасиме светов, сетики сите сте експерти и разбирате што е штетно.
И парацетамолот е штетен па го пиете, и ибупрофенот е штетен па го пиете, хелексот е апла дрога па го пие огромен процент, цигарите го прават пуздер телото па ги пушите (гарантирам еден куп од овие што скокаат против вакцините, цицаат цигари со години), алкохолот прави бучкуруш во телото па на секоја пригода се штима...
Dobro be druze, ti vaka po muabetot ispagja deka samo salata od isklucivo organski krastajci i domati jadis i toa na suvo. Se drugo e stetno i opasno. Planiras zdrav da umris ili da zivees vecno? Stvarno neznam sto ti e filmot?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
Едното е мерките другото вакцината. Туку не гледам проблем ако не сакаш. Ама далеку од тоа дека се спротивно излезе. Можеби имаше повеќе надеж и оптимизам за некои работи од што испаднаа али воглавно бенефитот е очигледен.
Не беше надеж и оптимизам, класично лажење беше. 95 посто ефикасност жими такво. Со тебе дискутиравме за АЗ и риск бенефит анализа. Нели ичи корона или вакцина. Кој е сеа риск бенефитот кога најверојатно ќе фатиш корона иако си вакциниран? За млади луѓе кој се вакцинираа со оваа вакцина, по сите пресметки не си го смалија туку си го дуплираа ризикот.

Инаку кога се промовираа вакцините на пролет, нивната безбедност и ефикасност беа промовирани како апсолутна вистина, и секој скептицизам беше отфрлан како налудничавост. Не може сеа шалили смо или грешка сме биле, за нешто што тврдеа дека се 100 проценти во право.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.923
Поени од реакции
12.416
Уште тука не го ставив видеово.
Друга причина освен полнење со пари од казни не гледам, пошто имунизација јок.

Само изгуглајте на нет што праи фајзер во доста голем број од случаеви кај женските со менструалниот цикус, пошто очигледно никој близок не ви кажал за тоа. Или кај 50+ годишни жени шо се у менопауза со години.

Шо прави бе срц? Го изместува циклусот? Знаеш колку работи го изместуваат циклусот? Една промена на средина, стрес, лекови, дури и ХРАНА. Дали истиве недоумици ги имаш кога земаш антибиотици пример? Пошо и од нив се изместува циклусот. Дури и полоши работи се дешаваат, често и кандида може да си добиеш гратис. Али не гледам некоја гласна дискусија на интернетов околу тоа.

Не може за вакви сензитивни работи да настапиш со “доста голем број” и “само изгуглајте”. Шо бараш на гугл, тоа ќе најдеш. На гугл пишува и дека земјата е рамна, да му веруваме на гугл? Кој е тој доста голем број? Кое е тоа истражување? Во какви услови е спроведено? Дај линк за тоа како што даде за видеото па ќе дискутираме.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
Dobro be druze, ti vaka po muabetot ispagja deka samo salata od isklucivo organski krastajci i domati jadis i toa na suvo. Se drugo e stetno i opasno. Planiras zdrav da umris ili da zivees vecno? Stvarno neznam sto ti e filmot?
Нели вакциниран нема да можам да живеам вечно?
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.767
Поени од реакции
17.482
И парацетамолот е штетен па го пиете, и ибупрофенот е штетен па го пиете, хелексот е апла дрога па го пие огромен процент, цигарите го прават пуздер телото па ги пушите (гарантирам еден куп од овие што скокаат против вакцините, цицаат цигари со години), алкохолот прави бучкуруш во телото па на секоја пригода се штима...
Значи тргаш од претпоставка дека секој го праи тоа, што не е точно. Бидејки еве ја, а и многу други што ги знам не пиеме апови за добро утро.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
94% е намален бројот на заболени од грип 2020/2021 :confused: Колку што се сеќавам во минатото стално не плашеа за вакцини за грип како и последната за хпв (за која исто така беа предвидени казни), се додека не дојде ковидов. Сега не се споменува воопшто ни хпв ни грип ни сида ни бутур. Исто е чудно зошто во сезона на грип не ги затвараат моловите, кафеаните и маркетите и невакцинираните не ги жигосуваат.
763-ца
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Sega cholismo osven ako epten ne si po alkoholot togas i tebe mi te cesa slivceto za nekoj mocan kur. Neznam za drugite ama mene taka mi izgleda:cautious:. Dodusa mlado, zdravo, pravo, vo najubajte godini, dusa saka so se veli, baska vakcinirano.
Da ne te cesase ke si recevme ti fali nesto, vaka praj kef, usreki tamu nekoj lokalec i najbitno od se nemoj ko zdrvena nekoja, da ni ja sramis republikata. Pretstavi ne vo najdobro svetlo sto mozis. Obeli ni go obrazot, neka te pamti kako nesto najdobro sto mu se ima sluceno. Da si reci ebati korona, ebati se, vredese. Utre i da umri da ne mu e zal ;). Go mozes toa neli?
Владе е доказ дека во Битола пушат чкарт трева :)
Автоматски споено мислење:

Нема логика да имаат лесна клиничка слика и да се хоспитализирани на инфективна. Ако на инфективна хоспитализираат со лесна клиничка, тогаш тезата вакцинирајте се, за да го намалиме притисокот врз здравството е оксиморон.
Има логика ако станува збор за политичари, тие трчаа зимата на инфективна ако им се растечеше носот :)
Автоматски споено мислење:

Не беше надеж и оптимизам, класично лажење беше. 95 посто ефикасност жими такво. Со тебе дискутиравме за АЗ и риск бенефит анализа. Нели ичи корона или вакцина. Кој е сеа риск бенефитот кога најверојатно ќе фатиш корона иако си вакциниран? За млади луѓе кој се вакцинираа со оваа вакцина, по сите пресметки не си го смалија туку си го дуплираа ризикот.

Инаку кога се промовираа вакцините на пролет, нивната безбедност и ефикасност беа промовирани како апсолутна вистина, и секој скептицизам беше отфрлан како налудничавост. Не може сеа шалили смо или грешка сме биле, за нешто што тврдеа дека се 100 проценти во право.
Па шо кур се вакцинираше ти тогаш ? Или пишман си сега ? :)
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.791
Поени од реакции
21.202
Нели вакциниран нема да можам да живеам вечно?
Ni vaka, ni taka nema da zivees vecno. Taka stvarno ne mi e jasno vo sto film ste vlezeni. Paranoja level expert. Taka ke vi pominat i tie nekolku dobri godini sto vi ostanaja od zivotot. Vo treva jadenje i samoizolacija. Olabajte se malce :toe:.
Автоматски споено мислење:

Нема проблем, пиши адреса
Ko ke se vratis pisi mi pp, ke se najdime. Sakam licno i personalno da mi ja vracis i zaedno da ja konzumirane, sekako ako sme zivi i zdravi dottogas ;).
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Не беше надеж и оптимизам, класично лажење беше. 95 посто ефикасност жими такво. Со тебе дискутиравме за АЗ и риск бенефит анализа. Нели ичи корона или вакцина. Кој е сеа риск бенефитот кога најверојатно ќе фатиш корона иако си вакциниран? За млади луѓе кој се вакцинираа со оваа вакцина, по сите пресметки не си го смалија туку си го дуплираа ризикот.

Инаку кога се промовираа вакцините на пролет, нивната безбедност и ефикасност беа промовирани како апсолутна вистина, и секој скептицизам беше отфрлан како налудничавост. Не може сеа шалили смо или грешка сме биле, за нешто што тврдеа дека се 100 проценти во право.
Класична маркетинг измама испадна Фајзер. Ги тестираа вакцините лани пред есенскиот бран и се нафураа. Овде те прават неписмен, небањат, општествено неодговорен ако се напишеше сомневање во ефикасноста. 95% ефикасни од заразување, а веќе трета доза примаат и се најавува четврта. Еден реален немаше да рече ќе ви помогне да не добиете тешка клиничка слика ама најверојатон пак ќе се разболите и може и пак во болница да завршите. Секако помагаат ама не како што правеа филм.
 
Член од
5 март 2018
Мислења
15.145
Поени од реакции
16.658
Ni vaka, ni taka nema da zivees vecno. Taka stvarno ne mi e jasno vo sto film ste vlezeni. Paranoja level expert. Taka ke vi pominat i tie nekolku dobri godini sto vi ostanaja od zivotot. Vo treva jadenje i samoizolacija. Olabajte se malce :toe:.
Автоматски споено мислење:


Ko ke se vratis pisi mi pp, ke se najdime. Sakam licno i personalno da mi ja vracis i zaedno da ja konzumirane, sekako ako sme zivi i zdravi dottogas ;).
Ааа не се дружам со невакцинирани јас
Автоматски споено мислење:

Класична маркетинг измама испадна Фајзер. Ги тестираа вакцините лани пред есенскиот бран и се нафураа. Овде те прават неписмен, небањат, општествено неодговорен ако се напишеше сомневање во ефикасноста. 95% ефикасни од заразување, а веќе трета доза примаат и се најавува четврта. Еден реален немаше да рече ќе ви помогне да не добиете тешка клиничка слика ама најверојатон пак ќе се разболите и може и пак во болница да завршите. Секако помагаат ама не како што правеа филм.
Јас колку шо знам од сам старт тука се верглаше дека вакцините штитат од тешка клиничка слика и смрт, не знам ти што си очекувал од вакцината, дека супермен ќе станиш ? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom